Żywe dekoracje z mchu i kwiatów na ścianach

W aranżacji wnętrz coraz chętniej sięgamy po nowoczesne i designerskie rozwiązania. Niepowtarzalny efekt wizualny tworzą dekoracje wykonane z mchu i kwiatów. Ożywią one każde wnętrze i sprawią, że dzięki nim będziemy bliżej natury.

Żywe dekoracje z mchu i kwiatów na ścianach

Żywe dekoracje

W dzisiejszych czasach mamy coraz mniejszy kontakt z naturą – w miastach brakuje terenów zielonych, a my nie mamy czasu na wycieczki na łono przyrody. Kontakt z zielenią jest jednak niezwykle istotny w naszym życiu. Żywe rośliny pojawiają się zatem nie tylko w naszych mieszkaniach, ale również w miejscu pracy. Coraz większą popularność zyskują dekoracje ścienne, które wykonuje się z mchu i kwiatów. Są to rozwiązania dające nam niewymierne korzyści. Z jednej strony mamy nieustanny kontakt z naturą, która pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, z drugiej – zyskujemy niepowtarzalną aranżację wnętrza. Tego typu dekoracje nie zajmują dodatkowej przestrzeni, są także idealnym sposobem na ożywienie małych i przygnębiających pomieszczeń. Naturalnie ozdobione ściany wchłaniają różnego rodzaju zanieczyszczenia (między innymi substancje fenolowe i kurz) i jednocześnie produkują tlen. Obecność roślin w pomieszczeniu pozwala również na utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza. Zielone ściany stanowią żywą termoizolację i barierę dźwiękową – jest to niezwykle skuteczny sposób na tłumienie hałasu.

Przeczytaj także: Butelki – 10 kreatywnych pomysłów na wykorzystanie w dekoracji domu

Żywe dekoracje z mchu i kwiatów na ścianach

Zobacz też: Rośliny odporne na deptanie

Mech na ścianach

Do tworzenia zielonych dekoracji najczęściej wykorzystuje się mech. W japońskiej filozofii zen jest on uznawany za symbol ciszy, pokoju i trwałości. Zielone rośliny przynoszą nam ukojenie, ułatwiają również regenerację po ciężkim dniu. Pokryte mchem ściany tworzą niepowtarzalny efekt żywej tapety. Ogromną zaletą tego typu rozwiązania jest fakt, że mech jest rośliną o bardzo małych wymaganiach. Nie musimy go podlewać, nawozić i przycinać, wymagana jest jedynie około 40% wilgotność powietrza. Wykonane z mchu dekoracje ścienne nie potrzebują oświetlenia, więc z powodzeniem możemy stosować je również w pomieszczeniach bez okien. Dobrze sprawdzają się też w łazienkach i salonach kąpielowych. Ciekawą formą dekoracji ścian jest również pisanie mchem, popularnie określane jako mossenger. Wystarczy zmieszać ze sobą maślankę, kilka garści mchu i łyżkę cukru i nałożyć pędzlem na przygotowany wcześniej wzór. W początkowym okresie mech należy podlewać wodą ze spryskiwacza, aby odpowiednio się ukorzenił.