Nie przegap! LOTERIA URODZINOWA do 16.04! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Listopad w ogrodzie — jakie rośliny sadzić?

Listopad w ogrodzie kojarzy się z opadającymi liśćmi, niską temperaturą, wiatrem oraz deszczem. Twój ogród będzie musiał zaakceptować wszelkie niedogodności. Ten chłodny miesiąc to idealny moment na końcowe uprzątnięcie ogrodu, aby przygotować wszystko na kolejny rok.

Prace w ogrodzie w listopadzie − pomocne wskazówki

Zacznij od postaw! Oto 2 czynności, które należy wykonać w listopadzie w ogrodzie. 

Dowiedz się, jak zadbać o ogród po ulewnych deszczach

1. Użyźnianie ziemi 

Większość roślin już nie urośnie w tym roku, dlatego nakłuj widłami puste rabaty kwiatowe i ogródki warzywne, a także dodaj obornik lub kompost do gleby. Dzięki temu zwiększysz poziom składników odżywczych w glebie i przygotujesz ją na uprawę nowych roślin w kolejnym roku. Przed rozpoczęciem pracy sprawdź, czy obszary te są całkowicie puste, aby nie uszkodzić cebulek roślin kwitnących na wiosnę.

Jeśli w Twoim ogrodzie występuje mokra gleba gliniasta, odłóż przekopywanie na później. W takim wypadku najlepiej poczekać, aż ziemia naturalnie wyschnie i zrobić to w marcu lub w kwietniu.

Kup narzędzia trzonowane

Listopad w ogrodzie — jakie rośliny sadzić?

2. Usuwanie ostatnich opadłych liści

Gdy we wrześniu zaczną opadać pierwsze liście, zalecamy usuwanie ich w celu ochrony trawnika. W listopadzie zaś powinny opaść ostatnie liście, więc nie zapomnij o ich uprzątnięciu. Jeśli całkowicie pokryją trawnik i nie zostaną usunięte, do trawy nie dotrze odpowiednia ilość światła i szybko stanie się ona podatna na grzybice, a na trawniku zaczną występować gołe obszary. Odkurzacze ogrodowe i dmuchawy ułatwiają usuwanie opadłych liści z tarasów i trawnika.

Jeśli nie wiesz, co zrobić z liśćmi lub igłami, oto kilka wskazówek dotyczących przygotowywania kompostu z liści:

  • liście dębu, buku lub grabu łatwo się rozpadają, dzięki czemu można uzyskać wysokiej jakości kompost,

  • liście jawora, kasztanowca, orzecha i kasztana jadalnego wymagają rozdrobnienia przed dodaniem ich do kompostu, ponieważ są grubsze i potrzebują pomocy w rozkładzie,

  • rozkład igieł z drzew iglastych może potrwać do trzech lat,

  • ścinki z iglastych żywopłotów lepiej dodać do zwykłego kompostu niż do kompostu z liści.

Niechciane liście można przerobić na kompost – jest to świetne rozwiązanie. Umieść mokre liście w czarnym plastikowym worku na śmieci, zawiąż go na górze i nakłuj widłami, aby umożliwić przepływ powietrza. Umieść worek w osłoniętym miejscu w ogrodzie i pozostaw go tam na rok. Pozwól liściom gnić przez kolejny rok, aby wykorzystać je jako odżywkę do gleby.

Kup odkurzacze ogrodowe i dmuchawy do liści

Kup grabie

Prace w ogrodzie w listopadzie − porządki i przygotowania już na wiosnę

Aby zaoszczędzić czas i pieniądze w przyszłym roku, dokładnie wyczyść wszelkie ogrodowe sprzęty, doniczki i narzędzia. To zabezpieczy je przed rdzewieniem i gniciem, a także ochroni rośliny przed chorobami lub szkodnikami. Więcej informacji na temat czyszczenia narzędzi i doniczek znajduje się w naszym poradniku dotyczącym jesiennych porządków w ogrodzie.

Jeśli posiadasz szklarnię, nadszedł dobry moment na jej uprzątnięcie. Szkodniki i choroby mogą czaić się w zakamarkach oraz szczelinach i przygotowywać się na zaatakowanie nowych roślin na wiosnę. Dokładnie rozprowadź środek dezynfekujący na każdej powierzchni – jeśli Twoja szklarnia znajduje się na solidnym podłożu, wetrzyj środek dezynfekujący twardą szczotką.

Weź pod uwagę, że dni są krótsze, a rośliny pochłaniają coraz mniej promieni słonecznych. Zastanów się zatem nad zamontowaniem oświetlenia w szklarni. Dzięki temu wykorzystasz pełen jej potencjał. Umożliwi Ci to pracę wieczorami i przygotowywanie pozostałych roślin na nadejście wiosny.

Kup środki czyszczące do przestrzeni wokół domu

Zatroszcz się o zwierzęta w listopadzie w swoim ogrodzie!

Gdy zimą temperatury spadają poniżej zera, dbanie o ptaki i owady w ogrodzie staje się jeszcze ważniejsze. Planujesz ognisko w tym roku? Sprawdź stos przed podpaleniem i upewnij się, że nie znajdują się w nim jeże, żaby, ropuchy i inne stworzenia, które poszukiwały schronienia. Pasażerów na gapę przenieś z dala od ogniska.

W przypadku owadów postaraj się zorganizować im kilka obszarów, w których przeżyją, np. sterta starych kłód drewna lub gnijących liści. Ptaki również świetnie się czują w takich miejscach. Daj im jedzenie i wodę. Zaleca się także czyszczenie poidełek dla ptaków i pojemników z wodą pitną co kilka dni. Zanim rozsypiesz w karmnikach dla ptaków świeży pokarm, zdrap odchody i usuń stare, wyschnięte resztki jedzenia. Dzięki regularnemu czyszczeniu pomagasz swoim gościom zachować zdrowie.

Zapoznaj się z naszymi wskazówkami i poradami dotyczącymi wyboru pokarmu dla ptaków, rozmieszczenia karmników i innych rozwiązań.

Przeczytaj poradnik dotyczący dokarmiania ptaków

Listopad w ogrodzie — jakie rośliny sadzić?

Co można sadzić w listopadzie? Warzywa i zioła

Możliwości upraw są nieco ograniczone. Więc co sadzić w listopadzie? W tym miesiącu można nadal posadzić na zewnątrz mrozoodporne rośliny:

  • młodą kapustę na początku miesiąca,

  • szparagi,

  • cebulę i czosnek.

Możesz również wysiać bazylię, koper, szczypiorek lub pietruszkę w doniczkach i obserwować, jak pięknie rosną w ogrzewanej szklarni lub na nasłonecznionym parapecie, który zapewni im wystarczającą ilość światła do wzrostu.

W związku z tym, że gleba zacznie twardnieć pod wpływem przymrozków, sadzenie roślin w ogrodzie może być utrudnione. Nie martw się, możesz jeszcze zasadzić cebulki zwartnicy (Amarylis). Po umieszczeniu ich w doniczce będą wymagały regularnego nawożenia i podlewania. Odpowiednia pielęgnacja pozwoli Ci uzyskać piękne kwiaty na Boże Narodzenie.

Co sadzić w listopadzie? Pomyśl o owocach

Posadź sadzonki truskawek i borówek w kwaśnej glebie − są to rośliny, które idealnie nadają się na patio. W tym miesiącu możesz zasadzić inne owoce, takie jak maliny, jeżyny, agrest i porzeczki. Upewnij się, że odpowiednio zabezpieczysz maliny i jeżyny, aby dać im szansę na przetrwanie przy wietrznej pogodzie.

Prace w ogrodzie w listopadzie: przycinanie drzew i krzewów

Obecnie większość krzewów, żywopłotów i drzew liściastych przechodzi w okres uśpienia. Możesz rozpocząć ich przycinanie i odmładzanie. Dużo łatwiej obcina się nagie gałęzie. Nie przycinaj delikatnych roślin z odmiany różowatych, takich jak śliwki lub migdałowce. Jeśli przytniesz je jesienią lub zimą, będą narażone na schorzenia, np. srebrzystość liści. Jest to grzybica, która powoduje, że liście stają się srebrne, co w rezultacie prowadzi do obumarcia gałęzi. Przytnij krzewy różane, aby chronić je przed wyrwaniem z ziemi w przypadku silnego wiatru. Róże pnące powinny zostać przycięte wczesną jesienią.

Większe drzewa dużo trudniej przyciąć. Możesz jednak skonsultować się z centrum chirurgii i pielęgnacji drzew. Chirurg dysponuje odpowiednim sprzętem i wiedzą, dzięki czemu jest w stanie przyciąć gałęzie bez uszkodzenia drzewa lub ogrodu.

Listopad w ogrodzie — jakie rośliny sadzić?

Listopad w ogrodzie − przygotuj się na zimę!

Praca w ogrodzie w listopadzie to powolne przygotowywanie się do przymrozków i zimy. Możesz jednak wtedy wsadzić rośliny, które wzejdą na wiosnę. Jeżeli jesteś zapalonym ogrodnikiem, nawet chłód i ciemno nie powstrzyma Cię przed pracami w ukochanym ogródku. A jeśli potrzebujesz dodatkowych narzędzi, zapoznaj się z asortymentem naszego sklepu.