Produkty

Listopad w ogrodzie

Listopad w ogrodzie

Listopad kojarzy się z opadającymi liśćmi, niską temperaturą, wiatrem oraz deszczem. To również dobry czas na zaszycie się w domu i przygotowywanie się do okresu świątecznego. Twój ogród będzie musiał zaakceptować wszelkie niedogodności. Ten chłodny miesiąc to idealny moment na końcowe uprzątnięcie ogrodu, aby przygotować wszystko na kolejny rok.

Przejdź do następnych akapitów:

Wskazówki i porady dotyczące pielęgnacji ogrodu w listopadzie

W przypadku wystąpienia skrajnych warunków atmosferycznych skorzystaj z kilku sugestii dotyczących zabezpieczenia ogrodu i otoczenia domu, które zamieściliśmy w naszym poradniku.

Dowiedz się, jak zadbać o ogród po ulewnych deszczach

Użyźnianie ziemi

Większość roślin już nie urośnie w tym roku, dlatego nakłuj widłami puste rabaty kwiatowe i ogródki warzywne, a także dodaj obornik lub kompost do gleby. Dzięki temu zwiększysz poziom składników odżywczych w glebie i przygotujesz ją na uprawę nowych roślin w kolejnym roku. Przed rozpoczęciem pracy sprawdź, czy obszary te są całkowicie puste, aby nie uszkodzić cebulek roślin kwitnących na wiosnę.

Jeśli w Twoim ogrodzie występuje mokra gleba gliniasta, odłóż przekopywanie na później. W takim wypadku najlepiej poczekać, aż ziemia naturalnie wyschnie i zrobić to w marcu lub w kwietniu.

Kup narzędzia trzonowane

Usuwanie ostatnich opadłych liści

Gdy pierwsze liście zaczną opadać we wrześniu, zalecamy usuwanie ich w celu ochrony trawnika. W listopadzie zaś powinny opaść ostatnie liście, więc nie zapomnij o ich uprzątnięciu. Jeśli całkowicie pokryją trawnik i nie zostaną usunięte, do trawy nie dotrze odpowiednia ilość światła i szybko stanie się podatna na grzybice, a na trawniku zaczną występować gołe obszary. Odkurzacze ogrodowe i dmuchawy ułatwiają usuwanie opadłych liści z tarasów i trawnika.

Dmuchawa do liści Erbauer bez akumulatora

Jeśli nie wiesz, co zrobić z liśćmi lub igłami, oto kilka wskazówek dotyczących przygotowywania kompostu z liści:

  • liście dębu, buku lub grabu łatwo się rozpadają, dzięki czemu można uzyskać wysokiej jakości kompost

  • liście jawora, kasztanowca, orzecha i kasztana jadalnego wymagają rozdrobnienia przed dodaniem ich do kompostu, ponieważ są grubsze i potrzebują pomocy w rozkładzie

  • rozkład igieł z drzew iglastych może potrwać do trzech lat

  • ścinki z iglastych żywopłotów lepiej dodać do zwykłego kompostu niż do kompostu z liści

Niechciane liście można przerobić na kompost - jest to świetne rozwiązanie. Umieść mokre liście w czarnym plastikowym worku na śmieci, zawiąż go na górze i nakłuj widłami, aby umożliwić przepływ powietrza. Umieść worek w osłoniętym miejscu w ogrodzie i pozostaw go tam na rok. Pozwól liściom gnić przez kolejny rok, aby wykorzystać je jako odżywkę do gleby.

Kup odkurzacze ogrodowe i dmuchawy do liści

Kup grabie

Porządki i przygotowania na wiosnę

Aby zaoszczędzić czas i pieniądze w przyszłym roku, dokładnie wyczyść wszelkie ogrodowe sprzęty, doniczki i narzędzia. Wykonanie tej czynności umożliwia zabezpieczenie ich przed rdzewieniem i gniciem, a także ochronę roślin przed chorobami lub szkodnikami. Więcej informacji na temat czyszczenia narzędzi i doniczek znajduje się w naszym poradniku dotyczącym jesiennych porządków w ogrodzie.

Jeśli posiadasz szklarnię, nadszedł dobry moment na jej uprzątnięcie. Szkodniki i choroby mogą czaić się w zakamarkach oraz szczelinach i przygotowywać się na zaatakowanie nowych roślin na wiosnę. Dokładnie rozprowadź środek dezynfekujący na każdej powierzchni - jeśli Twoja szklarnia znajduje się na solidnym podłożu, wetrzyj środek dezynfekujący twardą szczotką.

Szklarnia Harmony Palram 6x8

Kup środki czyszczące do przestrzeni wokół domu

Troska o zwierzęta

Gdy zimą temperatury spadają poniżej zera, dbanie o ptaki i owady w ogrodzie staje się jeszcze ważniejsze.

Jeśli planujesz zorganizować ognisko w tym roku, sprawdź stos przed podpaleniem. Upewnij się, że nie znajdują się w nim jeże, żaby, ropuchy i inne stworzenia, które poszukiwały schronienia. Jeśli znajdziesz pasażerów na gapę, usuń ich ze stosu i umieść z dala od ogniska.

W przypadku owadów postaraj się zorganizować im kilka obszarów, w których przeżyją, np. sterta starych kłód drewna lub gnijących liści. Ptaki również świetnie się czują w takich miejscach.

Pozostaw im pożywienie i wodę. Zaleca się także czyszczenie poidełek dla ptaków i pojemników z wodą pitną co kilka dni. Zanim rozsypiesz w karmnikach dla ptaków świeży pokarm, zdrap odchody i usuń stare, wyschnięte resztki jedzenia. Dzięki regularnemu czyszczeniu pomagasz swoim gościom zachować zdrowie.

Zapoznaj się z naszymi wskazówkami i poradami dotyczącymi wyboru pokarmu dla ptaków, rozmieszczenia karmników i innych rozwiązań.

Przeczytaj poradnik dotyczący dokarmiania ptaków

Kup produkty dla ptaków

karmnik dla ptaków

Własne uprawy: warzywa i zioła

W listopadzie możliwości upraw są nieco ograniczone. W tym miesiącu można nadal posadzić na zewnątrz mrozoodporne rośliny, o których wspominaliśmy w poradach na październik. Co można zasadzić:

Możesz również wysiać bazylię, koper, szczypiorek lub pietruszkę w doniczkach i obserwować, jak pięknie rosną w ogrzewanej szklarni lub na nasłonecznionym parapecie, który zapewni im wystarczającą ilość światła do wzrostu.

Własne uprawy: owoce

Jeśli nie udało Ci się tego zrobić w zeszłym miesiącu, posadź sadzonki truskawek i innych roślin. To samo dotyczy sadzenia borówek w kwaśnej glebie — są to rośliny, które idealnie nadają się na patio.

W tym miesiącu możesz zasadzić inne owoce, takie jak maliny, jeżyny, agrest i porzeczki. Upewnij się, że odpowiednio zabezpieczysz maliny i jeżyny, aby dać im szansę na przetrwanie przy wietrznej pogodzie.

Przycinanie

Obecnie większość krzewów, żywopłotów i drzew liściastych przechodzi przez okres uśpienia. Możesz rozpocząć ich przycinanie i odmładzanie. Dzięki braku liści dokładnie wytypujesz części do odcięcia. Jeśli w Twoim ogrodzie znajdują się delikatne rośliny z odmiany różowatych, takie jak śliwki lub migdałowce, nie przycinaj ich. Jeśli przytniesz je jesienią lub zimą, będą narażone na schorzenia, np. srebrzystość liści. Jest to grzybica, która powoduje, że liście stają się srebrne, co w rezultacie prowadzi do obumarcia gałęzi.

Nożyce do żywopłotu Verve GH31138

Jeśli jeszcze nie udało Ci się tego zrobić, przytnij krzewy różane, aby chronić je przed wyrwaniem z ziemi w przypadku silnego wiatru. Róże pnące powinny zostać przycięte wczesną jesienią.

Jeśli masz w swoim ogrodzie większe drzewa, ich przycięcie może być utrudnione. Zalecamy skonsultowanie się z centrum chirurgii i pielęgnacji drzew. Chirurg dysponuje odpowiednim sprzętem i wiedzą, dzięki czemu jest w stanie przyciąć gałęzie bez uszkodzenia drzewa lub ogrodu.

Pod przykryciem

W związku z tym, że gleba zacznie twardnieć pod wpływem przymrozków, sadzenie roślin w ogrodzie może być utrudnione. Nie martw się, możesz jeszcze zasadzić cebulki zwartnicy (Amarylis). Po umieszczeniu ich w doniczce będą wymagały regularnego nawożenia i podlewania. Odpowiednia pielęgnacja pozwoli Ci uzyskać piękne kwiaty na Boże Narodzenie.

Zastanów się nad zamontowaniem oświetlenia w szklarni. Weź pod uwagę, że dni są krótsze, a rośliny pochłaniają coraz mniej promieni słonecznych. Dzięki temu wykorzystasz pełen potencjał szklarni. Umożliwi Ci to pracę wieczorami i przygotowywanie pozostałych roślin na nadejście wiosny.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Luty w ogrodzie

Luty w ogrodzie
Wiosna jest tuż za rogiem i pomimo zimowego krajobrazu i utrzymującego się chłodu czuć, że powietrze staje się cieplejsze, a w ogrodzie zaczynają się ...
Czytaj więcej

Styczeń w ogrodzie

Styczeń w ogrodzie
Nowy Rok za pasem, okres świętowania dobiegł końca, więc czas na świeży start oraz nowe postanowienia. Dotyczy to w szczególności pielęgnacji o...
Czytaj więcej

Najlepsze ręczne narzędzia ogrodnicze z serii Durum

Najlepsze ręczne narzędzia ogrodnicze z serii Durum
Pielęgnacja ogrodu to trudne zadanie, które przynosi olbrzymią satysfakcję. Zadbany zielony zakątek może przynieść Ci orzeźwienie po dniu pełny...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
03.09.2020
w prosty sposób podane jak na talerzu,tego szukałem dzięki.Polecam.

Ocena i komentarz dla:

Listopad w ogrodzie