Łopatka ogrodowa – test podstawowego narzędzia w ogrodzie

Aby wykonać podstawowe prace w ogrodzie, niezbędne jest użycie sprawdzonych i solidnych narzędzi. Do podstawowych sprzętów, bez których osiągnięcie sukcesu może być trudne, należy łopatka ogrodowa. Test narzędzi czas zacząć!

łopatka ogrodowa

Łopatka ogrodowa – opinie i pierwsze wrażenie po zakupie

Przyszła wiosna, a wraz z nią konieczność wykonania niezbędnych prac na działce. Mój ogród nie jest zbyt wielki i nie wymaga inwestycji w skomplikowane i duże maszyny ogrodowe. Wystarczy komplet dobrych jakościowo przyborów, dzięki którym skutecznie skopię grządkę, posadzę warzywa lub krzewy owocowe i pozbędę się niepotrzebnych chwastów.

Podstawowym elementem wyposażenia mojego warsztatu jest łopatka ogrodowa. Decyduje się na przetestowanie modelu Goodhome Durum UQ. Moja decyzja podyktowana jest tym, że lubię wybierać trwałe produkty wykonane z mocnych i trudnych do zniszczenia materiałów. Nie chcę korzystać z narzędzi plastikowych lub wykonanych ze stali, która zardzewieje pod wpływem deszczu. Nie zawsze mam czas odpowiednio zabezpieczyć swoje narzędzia przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi i chcę, aby jednorazowy zakup procentował przez długie lata.

Łopatka wygląda na solidną i trwałą. Rączka wykonana jest z drewna jesionowego i zabezpieczona olejem do drewna. Trzon powstał z wysokiej gatunkowo stali nierdzewnej i został stabilnie przymocowany do rękojeści. Rączka posiada niewielki otwór w rączce i sznurek, na którym wygodnie zawieszę łopatkę w warsztacie. Łopatka prezentuje się bardzo estetycznie i dzięki stonowanym kolorom mogę ją łatwo zestawić z pozostałym wyposażeniem warsztatu.

łopatka ogrodowa

Łopatka ogrodowa – opinie na temat podstawowego narzędzia firmy GoodHome

Łopatka GoodHome Durum ma kilkadziesiąt centymetrów i bardzo klasyczny wygląd. Na tle innych przyborów do pielęgnacji ogrodu wyróżnia się elegancką linią i dobrą jakością wykonania. Jej niewątpliwym plusem jest to, że producent postawił na trwałe i niezawodne materiały. Trzon wykonany ze stali nierdzewnej nie grozi złamaniem narzędzia podczas prac porządkowych i kopania na działce. Łatwo wsuwa się nawet w twardą ziemię i ułatwia codzienne zajęcia.

Łopatkę ogrodową możesz użyć w różnych sytuacjach. Dzięki niej skopiesz rabatkę i grządkę w ogródku, wykonasz otwory w ziemi, w których posadzisz nowe rośliny i posiejesz warzywa. Z jej pomocą usuniesz stare i niepotrzebne kwiaty i pozbędziesz się większych chwastów. Łopatka posłuży do podważenia głębiej zakorzenionych roślin i ułatwi dostanie się do cebulek kwiatów. Ponieważ jej ostrze jest stosunkowo wąskie, możesz bez trudu dotrzeć nim do brzegów doniczek i swobodnie manewrować podczas prac pielęgnacyjnych.

Łopatka GoodHome wchodzi w skład całego zestawu narzędzi ogrodowych, które po skompletowaniu pozwolą Ci przeprowadzić wszystkie zamierzone działania w ogrodzie. Oprócz łopatki masz jeszcze do dyspozycji widełki, nóż ogrodowy, pikownik,  grabie, nożyce do żywopłotu, szpadel i sekator ręczny. Każdy element zestawu ma taki sam kolor i zrobiony jest z tych samych materiałów. Jeśli zależy Ci na estetycznym wyposażeniu warsztatu i skompletowaniu dobrego gatunkowo zestawu ogrodowego, ten komplet powinien spełnić wszystkie twoje oczekiwania. Możesz zdecydować się na wszystkie z nich lub postawić na te przyrządy, z których korzystasz najczęściej.

Łopatka ogrodowa – test specyfikacji technicznej i użytkowej sprzętu

łopatka ogrodowa

Postanawiam rozpocząć test od sprawdzenia specyfikacji produktu producenta. To proste i łatwe w użytkowaniu urządzenie, które nie wymaga zaawansowanej wiedzy czy doświadczenia. Jego funkcjonalność i pola eksploatacji są wielorakie i przy odrobinie wyobraźni możesz użyć łopatki podczas wielu prac porządkowych i gospodarczych.

Uchwyt łopatki jest wykonany z drewna jesionowego. To jedno z najtrwalszych i najtwardszych rodzajów drewna, dzięki czemu łopatka ma szansę posłużyć przez wiele długich sezonów. Aby ją pielęgnować, wystarczy przemyć łopatkę wilgotną szmatką i co jakiś czas olejować odpowiednim preparatem. Na drewnianej rączce znajduje się okrągły otwór, który pełni funkcję mocującą. Przez otwór przewleczony jest mocny sznurek, za pomocą którego zaczepisz łopatkę na haczyku i umieścisz ją w dowolnym miejscy w warsztacie. Możesz też zaczepić ją o pas narzędziowy, by nie zginęła w ogrodzie lub powiesić na gałęzi drzewa.

Jak już wspomniałem wcześniej, trzon łopatki zrobiony jest ze stali nierdzewnej. Moim zdaniem to najlepsze rozwiązanie z możliwych – stal nie złamie się podczas prac ręcznych i nie zdeformuje jak plastik. Po kontakcie z mokrą ziemią i wodą nie ma ryzyka, że sprzęt zardzewieje i się zniszczy. Nawet jeśli zapomnisz zabrać łopatkę do warsztatu po skończonej pracy, poranna rosa czy deszcz nie wpłyną na jej wytrzymałość i skuteczność.

Podoba mi się, że łopatka ma naturalne kolory. Co prawda trudniej ją wypatrzeć pomiędzy trawą czy liśćmi,  jednak jej kolorystyka współgra z otaczającą przyrodą i pasuje do urządzeń, które już mam w swoim zestawie. Łopatkę, dzięki niewielkim rozmiarom i stosunkowo niskiej wadze, łatwo schowasz do plecaka lub torby, szybko przetransportujesz i umyjesz w zlewie. Powiesisz ją nawet na niewielkim gwoździu, a do jej używania nie potrzeba dużej siły. Może z niej korzystać i dziecko, i osoba starsza, gdyż nie ma w niej niebezpiecznych i mogących uszkodzić ciało elementów.

Łopatka ogrodowa – opinie na temat sprzętu w akcji

Przystępuję do właściwego testowania łopatki w terenie. Chciałabym zasiać nowe rośliny w donicy ogrodowej i spulchnić ziemię. Łopatka jest lekka i nawet mój trzyletni syn z łatwością nią manipuluje. Mimo, iż ziemia jest sucha i dość twarda, nie mam trudności z wprowadzeniem trzonu do ziemi. Szybko przekopuję niewielki obszar ziemi i dzielę ją na części, aby dokładnie i równo zasiać nasiona nowych kwiatów. Przy pomocy jednego i tego samego narzędzia mogę przysypać nasiona ziemią, spulchnić glebę i wykopać odpowiedni dół.

Na moim podwórku pojawiły się liczne krecie kopce. Chciałbym rozgarnąć ziemię i wyrównać podłoże. Nie jest ich wiele, dlatego do pracy nie potrzebuję dużej łopaty. Testowaną łopatką szybko rozgarniam glebę i rozrzucam ją wokół. Udaje mi się także szybko wbić trzon w powierzchnię ziemi pokrytą trawą. Stal jest na tyle solidna, że nawet przy silniejszym nacisku rączka się nie krzywi i nie deformuje. Jednocześnie łatwo się ją wsuwa, gdyż stal daje oczekiwany poślizg.

Po zakończonej pracy myję łopatkę pod bieżącą wodą i delikatnie osuszam ręcznikiem. Jej niewielka waga umożliwia mi czyszczenie narzędzi w dowolnym miejscu i nawet przy ograniczonej przestrzeni. Dzięki natychmiastowemu umyciu i spłukaniu resztek ziemi i trawy, mycie łopatki nie wymaga szorowania i mozolnego czyszczenia. Po wysuszeniu łopatki wieszam ją na haczyku w warsztacie, gdzie będzie czekać na kolejne prace w ogrodzie.

łopatka ogrodowa

Zasady dbania i konserwacji – szybki efekt bez wysiłku

Niewątpliwym plusem narzędzi, które wykonane są z solidnych materiałów i mają prostą formę, jest brak konieczności uciążliwego czyszczenia i wielogodzinnej konserwacji. Zaskoczyło mnie, że łopatka ma pięcioletnią gwarancję. To bardzo długo jak na narzędzia do prac ogrodowych. Ponieważ ponad połowę urządzenia stanowi stal nierdzewna, nie trzeba bać się wilgoci, jednak usuwanie zabrudzeń i nadmiaru wilgoci przedłuży żywotność rączki.

Uchwyt jest zrobiony z drewna. Dzięki temu jest miękki i przyjemny w dotyku. Aby był bardziej wytrzymały, należy co jakiś czas olejować go odpowiednim preparatem. Pozwala to na zabezpieczenie łopatki przed wilgocią i brudem. Jesion to twarde drewno, które zapobiega wgnieceniom i uszkodzeniom. Co jakiś czas warto wymienić sznurek do zawieszania narzędzia na haczyku. Poza tymi podstawowymi zabiegami nie ma konieczności żadnych dodatkowych prac. To łatwe i proste urządzenie, które ekspresowo się czyści i łatwo przechowuje. Łopatka ogrodowa – test ergonomiczności i łatwości użytkowania zdała celująco!

Łopatka ogrodowa – cena a jakość

Nie lubię przepłacać za proste narzędzia. Jednocześnie staram się wybierać produkty sprawdzonych marek i te, które są solidne i jakościowo wykonane. Łopatka GoodHome posiada wszystkie te cechy. Swój egzemplarz kupiłem w Castoramie za niecałe 25 zł. Na ryku są dostępne inne produkty i podobne łopatki ogrodowe, jednak nie chcę inwestować w plastikowe i gorzej wykonane przyrządy. Łopatki nie kupuje się co sezon, dobra jednorazowa inwestycja zwróci się już po jednym lub dwóch latach użytkowania.

Rzadko kiedy poświęcam czas na dokładną konserwację moich urządzeń. Lubię proste i wygodne rozwiązania, z których skorzystam nie tylko ja, ale cała moja rodzina. Dzięki temu nabywam jedno uniwersalne narzędzie, a nie skupiam się na dopasowaniu wyposażenia warsztatu indywidualnie pod każdego członka rodziny. Taka wydaje się być właśnie łopatka ogrodowa GoodHome. Dzięki opływowym kształtom jest bezpieczna w rękach mojego dziecka, a jej klasyczna linia i kolor przypadł do gustu żonie. To dobrze wydane pieniądze. łopatka ogrodowa – cena w pełni odpowiada stawianym oczekiwaniom.

Podsumowanie

W swoim warsztacie gromadzę narzędzia, które spełniają różne funkcje i które mogę używać na wiele sposobów. Nie lubię wydawać pieniędzy na przedmioty, których użyję zaledwie kilka razy. Pracuję po kilkanaście godzin dziennie i nie mam też czasu na skomplikowane prace ogrodowe, ale lubię zadbać o przydomowy ogródek i zjeść pomidory z własnego krzaka. Łopatka ogrodowa to jedno z podstawowych narzędzi, których obok nożyc, noża i sekatora używam bardzo regularnie.

Łopatka zdecydowanie wyróżnia się kształtem i jakością wykonania. Mogę nią swobodnie manewrować i używać na różne sposoby, bez obawy o skrzywienie, deformację lub zepsucie. Szybko się myje i łatwo z niej usunąć powstałe zabrudzenia. Posiada długą gwarancję i jest urządzeniem, które spodoba się i amatorom, i zupełnym zawodowcom. Niezależnie od ceny, która utrzymuje się na podobnym poziomie jak w przypadku urządzeń z gorszych materiałów, to dobry i trwały produkt. Jego uniwersalny kolor i kształt spodoba się i kobietom, i mężczyznom. To skuteczne narzędzie, łączące w sobie styl, jakość i prostotę wykonania, którą tak bardzo cenię.