icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Kosiarka czy wykaszarka – co wybrać?

Wybranie odpowiedniego narzędzia do przycinania trawy stanowi jeden z podstawowych kroków do posiadania zdrowego i wypielęgnowanego trawnika. To, na jakie urządzenie się zdecydujemy, zależy nie tylko od wielkości terenu, ale również jego nachylenia, znajdujących się na nim roślin czy utrudnień w dotarciu do wszystkich zakątków ogrodu.

Tradycyjna kosiarka elektryczna

Wśród maszyn służących do przycinania trawy popularnością cieszy się wygodna w użytkowaniu kosiarka elektryczna. Stanowi częsty wybór osób mieszkających w domkach na osiedlach, ponieważ umożliwia szybką i cichą pracę. Dzięki niej koszenie nie wiąże się z hałasowaniem i nie przeszkadza sąsiadom. Ponadto kosiarki elektryczne są ekologiczne – ich praca nie powoduje emitowania spalin.

kosiarka spalinowa

Kosiarka elektryczna jest wygodna, ma bowiem mniejszy kształt od spalinowej i jest znacznie lżejsza. Manewrowanie nią jest łatwiejsze, podobnie jak przechowywanie i przewożenie autem. Wszystkie te zalety mają jednak swój koszt, którym jest ograniczenie pola pracy wynikające z obecności kabla. To za jego pomocą do sprzętu dostarczana jest energia elektryczna.

Porada eksperta

Jeśli zależy nam na koszeniu rozległego terenu i jesteśmy zdecydowani na zakup kosiarki elektrycznej, warto przyjrzeć się modelom z akumulatorem. Akumulator sprawia, że kosiarka do pracy nie potrzebuje zasilania prądem poprzez przewód elektryczny. To z kolei wiąże się z poszerzeniem terenu koszenia.

Dzięki swoim cechom kosiarka elektryczna to najlepszy wybór do koszenia terenów liczących od 100 do 500 m². Sprawdzi się podczas koszenia trawników przylegających do domu oraz innych niewielkich terenów, np. działki.

kosa spalinowa

Kosiarka spalinowa do większych terenów

Konkurencją dla kosiarki elektrycznej jest kosiarka spalinowa. To urządzenie większe, cięższe i głośniejsze od kosiarki elektrycznej, ale jednocześnie lepiej radzące sobie z wysoką trawą. Kosiarką spalinową wypielęgnujemy większy teren, ponieważ o odległości nie będzie decydowała długość kabla. Chcąc nią pracować, nie jesteśmy również przywiązani do źródła prądu (kosiarka z kablem) ani czasu działania baterii (kosiarka z akumulatorem).

Z uwagi na paliwo, jakie zużywa kosiarka spalinowa – benzyna, olej silnikowy – koszt jej eksploatacji jest wyższy, a urządzenie wymaga uważniejszej konserwacji. Również zakup urządzenia jest zwykle droższy.

Kosiarki spalinowe są idealne do pracy na obszarach dużych, liczących od 500 do nawet 1000 m². Lepiej od elektrycznych radzą sobie z terenem zróżnicowanym, m.in. takim, na którym rośnie wysoka trawa oraz twarde rośliny. Są dobrym wyborem, gdy trzeba uporać się w ogrodem bardzo zaniedbanym i pełnym chwastów.

wykaszarka spalinowa

Kosa mechaniczna, wykaszarka, podkaszarka – co to?

W mowie potocznej terminy te często „wykaszarka” i „podkaszarka” traktuje się wymiennie. Nie zawsze słusznie!

Wykaszarka to w rzeczywistości kosa mechaniczna. Jest przeznaczona do pielęgnowania terenów nierównych i koszonych nieregularnie. Są to np. osiedla lub rzadziej uczęszczane działki. W zależności od mocy silnika oraz wału – giętkiego bądź sztywnego – skosimy nią wyłącznie miękką trawę lub liczne i twarde chwasty. Może mieć większy zakres cięcia od podkaszarki, wynoszący 45 cm i więcej. Zastosujemy ją wszędzie tam, gdzie kosiarkę elektryczną. Jej zaletą jest ogromna wygoda użytkowania. Popularne i często wybierane kosy mechaniczne to mocne kosy spalinowe.

Podkaszarka, inaczej zwana trymerem, jest urządzeniem o znacznie mniejszej mocy od kosy spalinowej oraz mniejszym zasięgu cięcia – zazwyczaj ok. 40 cm. Mechanizm jej pracy opiera się o głowicę z żyłką. Podkaszarka pozwala na koszenie szybkie i wygodne, jednak nie nadaje się do pielęgnowania większych bądź trudniejszych terenów. Pomoże nam, gdy musimy dokonać poprawek po koszeniu trawnika kosiarką bądź kosą spalinową. Zadbamy nią o miejsca wokół drzew, między krzakami, przy murach oraz o inne zakamarki.

Data publikacji: 22.03.2018