Jak naostrzyć noże w kosiarce krok po kroku?

Kosiarka stała się mniej wydajna, a świeżo skoszony trawnik prezentuje się nieestetycznie? Winę za to najpewniej ponoszą nieostre noże w kosiarce. Okazuje się jednak, że wcale nie trzeba ich wymieniać – wystarczy naostrzyć. Zobacz, jak możesz to zrobić!

Ostrzenie noży w kosiarce – kiedy warto to zrobić?

Po czym rozpoznać, że noże do kosiarki wymagają naostrzenia? Powinniśmy przede wszystkim przyjrzeć się świeżo skoszonej trawie – jeśli tuż po skoszeniu źdźbła są porwane i poszarpane, najpewniej zostały uszkodzone tępymi nożami. Poznamy to również po pracy samego urządzenia – w przypadku kosiarki elektrycznej będzie działać głośniej niż zwykle, kosiarka spalinowa natomiast będzie zużywać więcej paliwa.

Jeśli nie używamy kosiarki często i kosimy nią tylko niewielki trawnik wokół domu, noże powinny być ostrzone przynajmniej raz w roku. Jeśli jednak korzystamy z urządzenia częściej i na większej powierzchni, ostrza mogą wymagać tego nawet raz w miesiącu.

Jak naostrzyć noże w kosiarce krok po kroku?

Porada eksperta

Przede wszystkim nie zapominajmy o tym, że stępienie noży w kosiarce to naturalny proces spowodowany eksploatacją – nie możemy go zatem uniknąć. Jego szybkość zależy jednak w duży stopniu od tego, jaką trawę będziemy kosić. Oczywiście im twardsza i gęstsza, tym szybciej trzeba będzie konserwować noże.

Zobacz także: Koszenie trawy – jak robić to prawidłowo?

Czy trzeba ostrzyć nóż do kosiarki?

Noże do kosiarki, tak samo, jak noże kuchenne czasem wymagają naostrzenia. To, jak często trzeba to robić, zależy w głównej mierze od tego, jak często i jak dużą powierzchnię kosimy na raz. Jeśli używamy naszej kosiarki sporadycznie, wystarczy zrobić to raz w roku – najlepiej przed pierwszym koszeniem trawy. Jeśli kosiarki używasz dużo, a Twój trawnik jest rozległy, może okazać, że noże będą wymagały ostrzenia nawet raz w miesiącu.

Czy trzeba ostrzyć nowy nóż do kosiarki?

Co do zasady – nie. Kupując nowy nóż do kosiarki lub też wyposażając się w zupełnie nową kosiarkę, najczęściej komplet jest gotowy do pierwszego użycia. Nie jest to jednak pewnik – niektórzy producenci montują nieco stępiony nóż w celach bezpieczeństwa. Dlatego kupując nową kosiarkę, dopytaj sprzedawcy o ostrzenie. Informację o przygotowaniu jej do pierwszego użycia znajdziesz także w instrukcji obsługi. 

Czym naostrzyć nóż do kosiarki?

Ostrzenie noży kosiarki wymaga posiadania osełki lub pilnika do metalu. Jeśli posiadasz szlifierkę, to także możesz ją wykorzystać do procesu ostrzenia noży Pamiętaj jednak, by zachować wszelkie środki ostrożności – noże, mimo że stępione mogą zrobić krzywdę, gdy chwycimy je za mocno. Uważaj więc na każdym etapie – od ściągania noży, przez ich ostrzenie, aż po zamontowanie z powrotem na urządzeniu. Oprócz przyrządów ostrzących potrzebujesz także klucza nasadowego, którym odkręcisz nóż od trzpienia napędzającego kosiarkę. Zwróć także uwagę, w jaką stronę odkręca się nóż w kosiarce – zawsze robi się to w odwrotną, niż kierunek pracy samych noży!

Przeczytaj również: Konserwacja ogrodowych sprzętów przed zimą

Jak naostrzyć noże w kosiarce krok po kroku?

Jak naostrzyć noże w kosiarce krok po kroku?

Jak naostrzyć nóż do kosiarki? Mamy dla Ciebie poradnik krok po kroku!

  1. Odkręćmy śrubę, która mocuje nóż tnący do trzpienia napędzającego i silnika kosiarki. Zdejmijmy go.
  2. Oczyśćmy ostrze z trawy i innych zabrudzeń, które się na nim zebrały.
  3. Usuńmy ślady rdzy – posłuży nam do tego stalowa wełna lub szczotka.
  4. Teraz możemy naostrzyć nóż, wykorzystując pilnik, szlifierkę czy też inne narzędzie. Szlifujmy krawędź tnącą w taki sposób, by stworzyła szpic.
  5. Sprawdźmy efekt i wyrównajmy szorstkie miejsca – gotowe.

Ważne jest też to, że nóż do kosiarki ostrzymy zawsze tylko z jednej strony – druga krawędź powinna zostać tępa. Łatwo rozróżnimy je, przyglądając się ostrzu – jedno z nich z pewnością zachowało na sobie ślady dawnej ostrości, drugie z kolei będzie wyglądało na nieużywane. Ta wiedza da nam także wskazówkę, jak założyć nóż do kosiarki.

Uważaj też na to, by właściwie założyć nóż. Zaostrzona krawędź powinna znajdować się u góry oraz być zgodna z kierunkiem obrotu i cięcia trawy – poznamy to po strzałkach wytłoczonych na ostrzach. Jeśli zrobimy to odwrotnie, po pewnym czasie kosiarka może ulec uszkodzeniu – warto więc zwrócić na to, którą stroną założyć nóż do kosiarki.

Zainspiruj się: Konserwacja kosiarki spalinowej krok po kroku

Jak wyważyć noże tnące w kosiarce?

Ostrość to nie jedyny warunek sprawnego działania noży w kosiarce – muszę być również dobrze wyważone. Co to oznacza w praktyce? Podczas ostrzenia akcesorium ścieramy jego wierzchnią warstwę. Może się zdarzyć tak, że z jednej strony zetrzemy więcej niż z drugiej – wtedy nóż będzie się przechylać, co z kolei może doprowadzić do uszkodzenia kosiarki.

Jak sprawdzić wyważenie noża tnącego? Wystarczy oprzeć jego środek na uchwycie śrubokręta – jeśli utrzyma na nim równowagę, oznacza to, że jest dobrze wyważony. Jeśli nie to musimy go wyrównać i ponownie sprawdzić – aż do skutku.

Jak naostrzyć noże w kosiarce krok po kroku?

Dlaczego nóż do kosiarki ciężko się obraca?

Może się zdarzyć także sytuacja, w której nóż mimo ostrzenia się nie obraca. Powodów takiego stanu rzeczy może być kilka. Pierwszym powodem może być zanieczyszczenie noża i trzpienia kosiarki skoszoną trawą. W takiej sytuacji wystarczy zdemontować nóż, wyczyścić podwozie kosiarki z zalegających na niej resztek i zmontować wszystko na nowo.

Poważniejszą usterką natomiast byłoby uszkodzenie trzpienia kosiarki lub wału napędowego, który na stałe unieruchomi nóż. W takiej sytuacji konieczna może okazać się naprawa mechaniczna kosiarki, która będzie kosztowna.