Produkty

Jak naostrzyć noże w kosiarce krok po kroku?

Jak naostrzyć noże w kosiarce krok po kroku?

Kosiarka stała się mniej wydajna, a świeżo skoszony trawnik prezentuje się nieestetycznie? Winę za to najpewniej ponoszą nieostre noże w kosiarce. Okazuje się jednak, że wcale nie trzeba ich wymieniać – wystarczy naostrzyć. Zobaczmy, jak to zrobić!

Ostrzenie noży w kosiraceOstrzenie noży w kosiarce – kiedy warto to zrobić?

Po czym rozpoznać, że noże do kosiarki wymagają naostrzenia? Powinniśmy przede wszystkim przyjrzeć się świeżo skoszonej trawie – jeśli tuż po skoszeniu źdźbła są porwane i poszarpane, najpewniej zostały uszkodzone tępymi nożami. Poznamy to również po pracy samego urządzenia – w przypadku kosiarki elektrycznej będzie działać głośniej niż zwykle, kosiarka spalinowa natomiast będzie zużywać więcej paliwa.

Jeśli nie używamy kosiarki często i kosimy nią tylko niewielki trawnik wokół domu, noże powinny być ostrzone przynajmniej raz w roku. Jeśli jednak korzystamy z urządzenia częściej i na większej powierzchni, ostrza mogą wymagać tego nawet raz w miesiącu.

Porada eksperta

Przede wszystkim nie zapominajmy o tym, że stępienie noży w kosiarce to naturalny proces spowodowany eksploatacją – nie możemy go zatem uniknąć. Jego szybkość zależy jednak w duży stopniu od tego, jaką trawę będziemy kosić. Oczywiście im twardsza i gęstsza, tym szybciej trzeba będzie konserwować noże.

Jak zaostrzyć noże w kosiarce krok po kroku?

Jak naostrzyć noże w kosiarce wskazówki1. Odkręćmy śrubę, która mocuje nóż tnący do trzpienia napędzającego i silnika kosiarki. Zdejmijmy go.

2. Oczyśćmy ostrze z trawy i innych zabrudzeń, które się na nim zebrały.

3. Usuńmy ślady rdzy – posłuży nam do tego stalowa wełna lub szczotka.

4. Teraz możemy naostrzyć nóż, wykorzystując pilnik, szlifierkę czy też inne narzędzie. Szlifujmy krawędź tnącą w taki sposób, by stworzyła szpic.

5. Sprawdźmy efekt i wyrównajmy szorstkie miejsca – gotowe.

Ważne jest też to, że nóż do kosiarki ostrzymy zawsze tylko z jednej strony – druga krawędź powinna zostać tępa. Łatwo rozróżnimy je, przyglądając się ostrzu – jedno z nich z pewnością zachowało na sobie ślady dawnej ostrości, drugie z kolei będzie wyglądało na nieużywane.

Uważajmy też na to, by właściwie założyć nóż. Zaostrzona krawędź powinna znajdować się u góry oraz być zgodna z kierunkiem obrotu i cięcia trawy – poznamy to po strzałkach wytłoczonych na ostrzach. Jeśli zrobimy to odwrotnie, po pewnym czasie kosiarka może ulec uszkodzeniu – warto więc zwrócić na to uwagę.

Jak wyważyć noże tnące w kosiarce?

Nóż do kosiarki CastoramaOstrość to nie jedyny warunek sprawnego działania noży w kosiarce – muszę być również dobrze wyważone. Co to oznacza w praktyce? Podczas ostrzenia akcesorium ścieramy jego wierzchnią warstwę. Może się zdarzyć tak, że z jednej strony zetrzemy więcej niż z drugiej – wtedy nóż będzie się przechylać w tym kierunku, co z kolei może doprowadzić do uszkodzenia kosiarki.

Jak sprawdzić wyważenie noża tnącego? Wystarczy oprzeć jego środek na uchwycie śrubokręta – jeśli utrzyma na nim równowagę to oznacza, że jest dobrze wyważony. Jeśli nie to musimy go wyrównać i ponownie sprawdzić – aż do skutku.

Poznajmy także inne prace konserwacyjne przy kosiarce – przeczytamy o nich tutaj.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Koszenie trawy – jak robić to prawidłowo?

Koszenie trawy – jak robić to prawidłowo?
Gęsty, soczyście zielony trawnik to marzenie wielu osób posiadających własny ogród. O tym, czy uda się je zrealizować, będzie w dużej mierze decydował...
Czytaj więcej

Konserwacja ogrodowych sprzętów przed zimą

Konserwacja ogrodowych sprzętów przed zimą
Wszelkie ogrodowe maszyny i elektronarzędzia, które służyły nam wielokrotnie podczas sezonu wiosenno-letniego, wymagają po jego zakończeniu odpowiedni...
Czytaj więcej

Konserwacja kosiarki spalinowej krok po kroku

Konserwacja kosiarki spalinowej krok po kroku
Kosiarka to jeden z podstawowych sprzętów, których potrzebujemy w ogrodzie. Bez względu na to, jaki model posiadamy, powinniśmy odpowied...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak naostrzyć noże w kosiarce krok po kroku?