Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Mała, ale przestronna - jak zyskać więcej miejsca w garderobie - Inspiracje i porady

Kupując nowe ubrania, często pojawia się kwestia, gdzie je wszystkie zmieścić. Nie zawsze istnieje chęć pozbywania się starszych strojów, gdyż wielokrotnie lubią wracać do mody lub po prostu mogą się wciąż przydać w wielu sytuacjach. W rezultacie garderoba staje się szybko przepełniona, a do tego może dojść problem z wyjęciem ulubionego swetra czy pary jeansów, znajdujący się na jej dnie. Sprawdźmy zatem, co zrobić, aby mała garderoba była jednocześnie uporządkowana i jeszcze bardziej pojemna.

Jak zyskać więcej miejsca w garderobie?

 

Istnieje wiele prostych sposobów na skuteczne urządzanie małej garderoby. Kluczem do sukcesu jest właściwe wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Gdy uda się już maksymalnie wykorzystać pojemność mebla, okazuje się, że dotychczas pozornie za mała szafa, staje się funkcjonalną garderobą. Poniżej można znaleźć kilka prostych wskazówek, jak to osiągnąć. 

 

Dodatkowe półki w małej garderobie

 

Przed rozpoczęciem porządkowania szafy, warto przyjrzeć się samemu meblowi. Czy spełnia on nasze oczekiwania i czy jest w pełni funkcjonalny? Dobrze jest zwrócić uwagę na liczbę i pojemność półek. Często jest ich bowiem niewiele, a jednocześnie przestrzeń pomiędzy nimi jest zbyt duża, co prowadzi do nieefektywnego wykorzystania dostępnego miejsca. Prowadzi to układania wysokich stosów ubrań, które w efekcie są niepraktyczne, gdyż w przypadku chęci wyjęcia ciucha znajdującego się na jego dnie, konieczne jest wyciąganie dużej liczby ubrań. 

 

Dlatego jeśli w szafie znajdują się trzy szerokie półki, warto nabyć dodatkowe płyty i zamontować je pomiędzy tymi oryginalnymi. Może wydawać się, że zmniejszy to ilość dostępnego miejsca, ale w rzeczywistości zostanie ona niemal niezmieniona, a jednocześnie korzystanie z małej garderoby będzie bardziej praktyczne. Dodatkową półkę można także zamontować nad drążkiem do wieszaków, tak aby uzyskać kolejne około 30 cm powierzchni do przechowywania. 

 

Aranżowanie garderoby za pomocą systemu przechowywania

 

Poza dodatkowymi półkami funkcjonalna garderoba powinna mieć także praktyczne akcesoria do przechowywania ubrań i innych elementów stylizacji. Plastikowy pojemnik można ustawić w wolnej przestrzeni pod wiszącymi na drążku ubraniami. Świetnym uzupełnieniem są także pojemniki wiklinowe. Wykorzystanie przestrzeni w garderobie ułatwi także dodatkowa komoda na buty lub pościel. Można w niej także przechowywać rzadziej wykorzystywane dodatki. Funkcjonalna garderoba to przede wszystkim taka, w której dostępna przestrzeń jest wykorzystywana w maksymalny sposób. Na to właśnie pozwalają wszelkiego rodzaju pojemniki, schowki i inne dodatki, które nie tylko zapewnią więcej miejsca, ale także wydajnie uporządkują przestrzeń i ułatwia odnajdywanie potrzebnych rzeczy. 

 

Jakie wybrać akcesoria do garderoby?

 

Tak jak wspomniano w poprzednim akapicie, w urządzaniu małej garderoby pomocne będą wszelkiego rodzaju akcesoria do szaf. Ułatwią one zaprowadzenie porządku i sprawią, że jej zawartość będzie przejrzysta. Co ważne, mała garderoba będzie też wyglądała bardziej estetycznie. Otwieranie drzwi szafy będzie czystą przyjemnością. Doceni się to w szczególności wtedy, gdy będzie się spieszyło do wyjścia z domu, a konieczne będzie wybranie jakiejś stylizacji. 

 

W sprzedaży dostępne są na przykład wiszące półki z przegródkami i kieszonkami na drobiazgi. Specjalne akcesoria ułatwiają przechowywanie spinek do koszul, krawatów, rękawiczek i innych drobnych części garderoby. Przydatne będą przy tym także organizery do szaf, które umożliwiają maksymalne wykorzystanie szuflad. Po otwarciu takiej szuflady wszystko będzie rozmieszczone na swoim miejscu, co ułatwi odnajdywanie potrzebnych rzeczy, ale też zapobiegnie np. plątaniu się łańcuszków. 

 

Bardzo przydatne w każdej garderobie są worki próżniowe. Po schowaniu do nich na przykład pościeli i odciągnięciu powietrza odkurzaczem, uda się zaoszczędzić zaskakująco dużo miejsca. To idealny sposób przechowywania letnich pościeli zimą i na odwrót. Takie worki przydadzą się także do schowania sezonowych ubrań, gdy nie są potrzebne o danej porze roku. 

 

Jak najlepiej wykorzystać przestrzeń w małej garderobie? 

 

Dodatkowe ubrania w szafie sprawiają, że siłą rzeczy robi się w niej coraz ciaśniej. Ściśnięte elementy garderoby gniotą się i spadają z wieszaków. Najskuteczniejszym rozwiązaniem takiej sytuacji - poza możliwie najlepszym wykorzystaniem przestrzeni - jest regularny przegląd zawartości szafy. Wtedy uda się pozbyć rzeczy, które się już z pewnością nie przydadzą i nie były noszone latami. Pozostałe ubrania warto jednak trzymać uporządkowane, w czym pomoże kilka poniższych wskazówek.

 

  • Przechowywanie koszulek, t-shirtów i spodni: warto je składać zawsze w kostki jednakowej wielkości, co ułatwi układanie z nich stosów, które nie będą się przewracać i wypadać przy każdym otwarciu drzwi szafy.

  • Składając ubrania najlepiej postarać się o to, aby jeden brzeg kostki pozbawiony był krawędzi. Warto kłaść ją w szafie właśnie tą stroną do przodu. To ułatwi rozpoznawanie poszczególnych elementów garderoby, a całość będzie prezentować się dużo estetyczniej. 

  • Zamiast wieszać ubrania obok siebie, lepiej jest zaczepić jeden wieszak o drugi. Wiele z modeli wieszaków wyposażonych jest w specjalne otwory, które umożliwiają przechowywanie części garderoby w pionie zamiast w poziomie. Dzięki temu ubrania będą znacznie mniej pogniecione, a zawartość szafy bardziej przejrzysta. 

  • Skarpetki i bieliznę warto przechowywać w koszykach i pudełkach, w których nawet niepoukładane nie wywołają takiego wrażenia chaosu. Ułatwi to także odnalezienie potrzebnych par skarpet itp.