Produkty

Jak zbudować garderobę?

Jak zbudować garderobę?

Jeśli tylko dysponujemy odpowiednią przestrzenią do zagospodarowania, powinniśmy zdecydować się na zbudowanie garderoby. Dzięki niej nasze ubrania i buty znajdą się na należnych im półkach i wieszakach, uporządkujemy też przedmioty, które obecnie nie mają stałego miejsca. Wykonanie garderoby jest niezwykle proste i ogranicza się do skręcenia konkretnego modułu i przytwierdzenia go do ściany.

Przejdź do następnych akapitów:

Wykonać garderobę możemy na kilka sposobów. Jeśli mamy żyłkę konstruktorską i nieco doświadczenia w pracach z drewnem, możemy postawić ją samodzielnie. Jeżeli zakres prac z tym związany przerasta nasze możliwości, możemy zdecydować się na jeden z dostępnych modułów lub dostosować do naszych potrzeb rozwiązania systemu przechowywania oparte na przytwierdzanych do ściany metalowych szynach, do których w prosty sposób mocuje się różnego rodzaju półki, kosze i inne akcesoria.

Garderoba jako moduł

W zależności od wymiarów przestrzeni, którą chcemy przemienić w garderobę, do wyboru mamy różnej wielkości zestawy, które kupujemy w dużych kartonach. W domu pozostaje nam tylko odpakować produkty, postawić całość za pomocą systemu mocowania, wsunąć garderobę do wnęki w ścianie lub ustawić przy ścianie i do niej przymocować. Do tego celu potrzebne będą kątowniki, które nie są dołączane do zestawów – należy wybrać odpowiednie w zależności od tego, jak ciężkie przedmioty będziemy stawiać na półkach i w koszach. Jeżeli garderoba służyć nam będzie zgodnie z nazwą – do przechowywania garderoby – w zupełności wystarczą niewielkie kątowniki łączące mebel ze ścianą za pomocą kołków rozporowych.

seria elfa

Aby wybrać odpowiedni moduł, trzeba wymierzyć rozmiar przyszłej garderoby. Do wyboru mamy 6 różnych wielkości i odmiennych konfiguracji garderoby, od najmniejszej (140 x 200 x 35 cm) do największej (205,5 x 200 x 50 cm). Wykonane zostały z surowej płyty oklejonej folią w kolorze dębu sonoma i białym. Z reguły zawierają kolumnę z półkami i jeden/dwa drążki na wieszaki na ubrania. Wysokość półek jest regulowana, za to umiejscowienie drążka jest stałe.

Garderoba budowana samodzielnie

Kiedy tylko sprecyzujemy, jak powinna wyglądać nasza garderoba, możemy wykonać ją samodzielnie. W tym wypadku wyjazd do marketu budowlanego będzie również niezbędny, bo musimy zaopatrzyć się w materiały. Do jej wytworzenia możemy użyć płyty wiórowej, do skonstruowania – odpowiednich śrub, a do przymocowania do ściany – śrub, kołków i kątowników. Kupując samodzielnie, zaoszczędzimy około 30% wartości gotowej garderoby, ale doliczyć musimy koszt okleiny na płytę i czas potrzebny na jej nałożenie za pomocą okleiniarki (o ile sklep posiada to urządzenie), co zwykle trwa około pięciu dni.

Metalowy system ścienny i wieszany Elfa

Wykonane ze stali szyny są dwojakiego rodzaju:

  • system wieszany opiera się na poziomej szynie, w którą wkładamy szyny pionowe i rozmieszczamy je na dowolnej szerokości. Po zainstalowaniu w nich wsporników na półki, całość zyskuje stabilność.
  • system ścienny opiera się na pionowych szynach, które mocuje się do ściany za pomocą wkrętów z kołkami rozporowymi. Tego rodzaju konstrukcja uniemożliwia swobodne przesuwanie pionowych elementów, z jakim mamy do czynienia w systemie wieszanym.

Szyny możemy dowolnie skracać za pomocą piły do metalu. Na całej długości szyn pionowych znajdujemy otwory, do których pasują wsporniki. Wykonane są, podobnie jak szyny i akcesoria, ze stali – do wyboru mamy kolor naturalny i barwę białą. Dzięki swobodzie konstruowania całości mamy możliwość wykorzystania praktycznie całej przestrzeni garderoby. Od nas zależy rozmieszczenie różnego rodzaju wysuwanych koszy, półek, drążka mocowanego do wsporników, przegród i wieszaków.

Szyna pozioma pionowa Elfa

Niezbędne w garderobie: lustro i oświetlenie

Umieszczenie w najbliższym sąsiedztwie garderoby lustra skróci czas potrzebny na poranny wybór odpowiedniego stroju. Jeśli nasza garderoba jest niewielkich rozmiarów i nie ma w niej miejsca na umieszczenie lustra, dobrze będzie wybrać na nie miejsce sąsiadujące z ubraniami. Ważne, by było dobrze oświetlone lub miało możliwość doświetlenia. Istotny jest też rozmiar lustra – ponieważ poddawać oglądowi będziemy nie tylko górną część naszego ubioru, lepiej będzie wyposażyć się w zwierciadło, które obejmie całą naszą sylwetkę. W tej roli znakomicie posłużą przesuwne drzwi z zamocowanym lustrem, które możemy zainstalować na brzegach wnęki ściennej, w której umieściliśmy garderobę.

Jeśli nasza garderoba jest przestronna, a nie ma w jej pobliżu okna, konieczne będzie zainstalowanie oświetlenia. W tej roli nie sprawdzi się tradycyjna żarówka o mocy zbliżonej do 100 W – z tej racji, że emituje głównie ciepło, pozostawienie jej zapalonej w zamkniętej, ciasnej garderobie skutkować może zniszczeniem ubrań położonych w jej pobliżu. Lepsza będzie niewydzielająca ciepła dioda LED lub taśma ledowa, którą umieścić można z dwu boków garderoby i u jej szczytu.

oświetlenie LED

 

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Drążki do szaf – czym powinny się cechować?

Drążki do szaf – czym powinny się cechować?
Każda funkcjonalna szafa czy garderoba powinna być wyposażona w drążek. To na nim powiesimy odzież na wieszakach, zapewniając jej odpowiednie waru...
Czytaj więcej

Garderoba ze starych mebli – jak samodzielne wykonać?

Garderoba ze starych mebli – jak samodzielne wykonać?
Jeśli na równi z porządkiem cenimy modę i stylowe rozwiązania, warto stworzyć funkcjonalną i nietuzinkową garderobę. W tym celu nie musimy od razu kup...
Czytaj więcej

Pomysł na garderobę. Jak urządzić ją praktycznie?

Pomysł na garderobę. Jak urządzić ją praktycznie?
Urządzenie domowej garderoby to niewątpliwie wyzwanie. Chcemy, żeby była funkcjonalna, a zarazem przyjemna. Dużo kłopotów może sprawiać też mał...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
3 komentarze
30.08.2016
Chciałabym gotową garderobę, ale nie w odpowiednich wymiarach, dlatego musimy w zasadzie sami coś wymyślić i dopasować do tego wszystkie materiały.
03.03.2016
Ja bym powiedział, że to niemożliwe.... Dziewczyna mnie zdominowała z tymi wszystkim swoimi szpilkami i obuwiem maści wszelkiej. Ja też lubię buty i ich trochę mam. musze trzymać pod łóżkiem
08.01.2016
Próbujemy z mężem sami wszystko zaprojektować i takie artykuły nam pomagają. Podejrzewam, że dzięki tym radom zrobimy świetną garderobą. Dziękuję!

Ocena i komentarz dla:

Jak zbudować garderobę?