Decydując się na tę metodę malowania oszczędzamy czas, otrzymując szybkie i dokładnie pokrycie powierzchni. W taki sposób możemy pomalować nie tylko ściany, ale również elewację, drzwi, grzejniki, karoserię samochodu czy ogrodzenie. Technikę malowania natryskowego stosuje się również do impregnacji drewnianych powierzchni, takich jak więźby dachowe i płoty. Jest to również świetny sposób na pomalowanie elementów o skomplikowanych kształtach, które ciężko jest dokładnie pomalować, używając pędzla.
Jak to działa?
Najprościej rzecz ujmując, malowanie natryskowe polega na natryskiwaniu farby pod ciśnieniem na powierzchnię. Aby móc malować w taki właśnie sposób, potrzebujemy specjalnego pistoletu natryskowego. W nim substancja do malowania (farba, bejca, lakier) pod wpływem sprężonego powietrza rozbijana jest na drobne kropelki. Na zewnątrz farba wydostaje się dyszą przez niewielkie otwory. Umieszczone na środku dają nam okrągły strumień, natomiast umiejscowione po bokach dają strumień płaski.
Jak to jest zbudowane?
Urządzenie do malowania tą techniką jest dosyć rozbudowane i oprócz pistoletu natryskowego w jego skład wchodzą inne, równie ważne elementy. Do malowania ścian i elewacji niezbędny jest kompresor (sprężarka) o mocy 1,5 KM i pojemności 50 litrów. Jeżeli mamy w planach malowanie samochodu, to będziemy potrzebowali kompresora o pojemności 100 litrów i mocy 3 KM. Do malowania mniejszych powierzchni przydatny jest aparat natryskowy ssący, czyli zbiornik na farbę pod pistoletem. W przypadku cięższych prac (malowania większych powierzchni) stosuje się aparat natryskowy grawitacyjny, który znajduje się w górnej części pistoletu. Ostatnim elementem jest przewód ciśnieniowy łączący pistolet z kompresorem. Umieszczone są w nim także regulator ciśnienia oraz filtr, który ma usuwać wodę i przecieki oleju. Na rynku dostępne są również elektryczne pistolety natryskowe, które wyposażone są w pompę tłokową i zbiornik na farbę. Zazwyczaj mają niewielkie wymiary i są lekkie, dlatego praca z nimi jest szybka i przyjemna.
Jak to zrobić?
Malowanie natryskowe wymaga nieco wprawy, jednak po odpowiednim przygotowaniu nie powinniśmy mieć z nim problemów. Po przygotowaniu farby należy przygotować sprzęt do malowania. Pistolet trzeba połączyć z kompresorem za pomocą przewodu, przyłączyć do niego regulator ciśnienia oraz wyregulować ciśnienie (3 bary). Zbiornik powinno wypełnić się przefiltrowaną farbą w takiej ilości, aby wystarczyła na pokrycie całej powierzchni bez konieczności przerywania pracy. Przed przystąpieniem do malowania warto skontrolować jeszcze strumień, na przykład na kawałku kartonu. Ostatnią czynnością jest wyregulowanie zaworu dopływu powietrza (ustawienie strumienia okrągłego lub płaskiego). Po wykonaniu tych kroków możemy przejść do malowania, pamiętając aby pistolet znajdował się 15-20 centymetrów od malowanej powierzchni.