Malowanie natryskowe – zastosowanie, sposób malowania i narzędzia

Malowanie natryskowe to szybka i nowoczesna metoda pokrywania powierzchni farbą. Jej zastosowanie pozwala uzyskać szybszy efekt niż klasyczne wykorzystanie pędzla. Ponadto zapewnia dokładniejsze krycie. Z niniejszego artykułu dowiesz się więc, na czym polega malowanie natryskowe, gdzie się sprawdzi oraz jak samodzielnie używać pistoletu do malowania natryskowego.

Malowanie natryskowe – na czym polega?

Malowanie ścian, przy użyciu odpowiedniego sprzętu oraz technologii może być niezwykle przyjemne. Dzięki tej metodzie pokrycie dużych powierzchni farbą nie stanowi specjalnie trudnego wyzwania. Malowanie natryskowe jest więc technologią nakładania farby, która sprawdzi się zarówno w domach i mieszkaniach, jak i w ogrodzie. Na czym polega? Wyjaśniamy!

Malowanie natryskowe polega na rozpylaniu pod ciśnieniem farby za pomocą sprężonego powietrza, wydostającego się z urządzenia, którym jest agregat do malowania natryskowego. Każdy z tego typu sprzętów posiada zbiornik, który jest napełniany farbą (lub innym płynem, np. lakierem). W chwili naciśnięcia spustu uruchamia się natrysk. Wtedy płyn wylatuje przez dyszę drobnymi kroplami i pokrywa równomiernie malowaną powierzchnię. Farba pod wysokim ciśnieniem jest wyrzucana na wybrany obszar poprzez otwory w pistolecie, które różnią się od siebie pod dwoma względami. Te na środku wytwarzają strumień okrągły, natomiast otwory boczne dają strumień płaski. 

Podczas zastosowania takiej metody możesz z powodzeniem użyć dwóch rodzajów pistoletu. Pistolet do malowania natryskowego może być ręczny lub automatyczny. Pistolet ręczny należy samodzielnie przesuwać nad malowaną powierzchnią. Natomiast pistolet automatyczny umieszcza się w bloku montażowym, z którego strumień farby w postaci jednorodnej jest wytryskiwany na wybrany fragment ściany. Wyróżnia się także kilka rodzajów natrysku. 

Należą do nich:

  • natrysk hydrodynamiczny – pozwala na aplikację wyrobów wodnych i rozpuszczalnikowych;

  • natrysk powietrzny – pozwala na nakładanie wyrobów o niskiej lepkości;

  • natomiast natrysk pneumatyczny – charakteryzuje się wysoką precyzję, jednak ma niską wydajność. 

Równie ciekawym rozwiązaniem, prócz farby natryskowej, jest tapeta natryskowa. Przybiera ona postać półpłynnej masy lub proszku, który rozprowadza się dokładnie tak samo, jak w przypadku malowania natryskowego, czyli za pomocą przystosowanego pistoletu. 

Sprawdź także: Malowanie efektów dekoracyjnych

malowanie-natryskowe-1malowanie-natryskowe-1malowanie-natryskowe-1malowanie-natryskowe-1

Malowanie natryskowe – gdzie się sprawdzi?

Malowanie natryskowe jest szeroko stosowane w różnych gałęziach przemysłu. Często jest kojarzone wyłącznie z malowaniem karoserii samochodowych – w tym samym kontekście również używa się tej technologii. Malowanie pistoletem zaczyna znajdować zastosowanie również w innych miejscach. Nie ma w tym nic dziwnego – to metoda prosta w obsłudze i bardzo dokładna. Coraz częściej w ten sposób maluje się więc ściany pomieszczeń – szczególnie te z licznymi zakamarkami czy sztukaterią. Ta metoda znajduje więc doskonałe zastosowanie w miejscach, gdzie konieczne jest pomalowanie różnych powierzchni, często takich, których pokrycie farbą za pomocą pędzla lub wałka jest albo trudne i czasochłonne, albo niemożliwe. 

Malowanie pistoletem ma także tę zaletę, że pozwala na dotarcie do każdego zakamarka malowanej powierzchni. Jest to więc podstawowa metoda malowania powierzchni i przedmiotów o nieregularnych kształtach. Zaletą tej metody jest również brak zacieków, co bywa sporym problemem przy malowaniu pędzlem. Jednak agregat do malowania natryskowego sprawdzi się także w przypadku gruntowania ścian czy nakładania powłok ochronnych np. na meble, czy inne konstrukcje drewniane. Za pomocą tego urządzenia możesz więc z powodzeniem pomalować altanki, płoty, meble czy nawet ściany domku letniskowego. Agregat do malowania natryskowego znajdzie więc swoje zastosowanie zarówno w domu, jak i w warsztacie. Malowanie natryskowe – cena takiego rozwiązania? Koszt malowania natryskowego to około 7-12 zł za 1 m² (przy dwóch warstwach).

malowanie-natryskowemalowanie-natryskowemalowanie-natryskowemalowanie-natryskowe

Malowanie natryskowe pistoletem – instrukcja.

Do jednej z najważniejszych zalet malowania natryskowego należy przede wszystkim oszczędność produktu oraz czasu na jego położenie. Z pomocą pistoletu jesteś w stanie w trakcie minuty równomiernie pokryć farbą nawet do kilku metrów kwadratowych powierzchni. Jednocześnie otrzymane krycie jest pozbawione zacieków, jednolite i równomierne. Co trzeba zrobić, by pomalować powierzchnię za pomocą tej metody?

Malowanie pistoletem trzeba rozpocząć od zabezpieczenia i przykrycia wszystkich przedmiotów, które będą znajdować się w zasięgu pistoletu, a których nie chcesz pokryć farbą. Może się bowiem zdarzyć, że farba rozpryśnie się na boki i uszkodzi dekoracje czy inne meble. W celu zabezpieczenia zaopatrz się więc w folię, nie zapomnij również o zabezpieczeniu okien i drzwi. Jeśli planujesz używać agregatu do malowania na zewnątrz, wybierz słoneczny i wietrzny dzień. Nie zapomnij również o zabezpieczeniu osobistym – zaopatrz się w odpowiednie ubranie robocze oraz ochronę twarzy i dróg oddechowych. 

Jeśli powierzchnia jest już zabezpieczona, to czas na przygotowanie zestawu do malowania. Pojemnik z farbą należy wstrząsnąć, a podczas jej stosowania ściśle stosować się do zaleceń producenta. Przelej substancję do pojemnika, który znajduje się w aparaturze oraz podłącz pistolet do malowania natryskowego z kompresorem przy pomocy giętkiego przewodu ciśnieniowego. Wykonaj próbę sprawności systemu oraz siły strumienia. Po dokonaniu tych czynności możesz zacząć malować. Pistolet trzymaj w odległości od 15 do 20 cm od malowanej powierzchni, co pozwoli Ci na uzyskanie równomiernego krycia. Po zakończeniu malowania pamiętaj o natychmiastowym wyczyszczeniu pistoletu, od tego bowiem zależy trwałość i sprawność sprzętu. Najlepiej umyj go za pomocą wody z dodatkiem rozpuszczalnika. Dokładnie wyszoruj też głowicę aparatu. 

Przeczytaj również: Malowanie aerografem – niezbędnik

malowanie-natryskowe-3malowanie-natryskowe-3malowanie-natryskowe-3malowanie-natryskowe-3

Narzędzia do malowania natryskowego

Wykorzystanie tej metody wiąże się z użytkowaniem niezbędnych akcesoriów. W przypadku ręcznego pistoletu do malowania ścian w zestawie oprócz narzędzia ze zbiornikiem znajdują się klucz, filtr i akcesoria malarskie. Jeśli jednak potrzebujesz bardziej rozbudowanych agregatów malarskich, to zaopatrz się w zestaw, który zawiera:

  • pistolet malarski – dobierany zgodnie z potrzebami, powinien być kompatybilny z innymi elementami zestawu;

  • wąż do malowania natryskowego;

  • dysza – służy do rozprowadzania danego typu farby na różnych powierzchniach. W zależności od jej rozmiaru możesz pokrywać przedmiot warstwą farby o większej lub mniejsze grubości;

  • kompensatora ciśnienia;

  • filtrów do pistoletu – pozwalają one na filtrację farby o różnej gradacji;

  • worków filtracyjnych – ich użycie pozwala na oczyszczenie farb i lakierów z zanieczyszczeń przed rozpoczęciem pracy. 

Data publikacji: 13.10.2014

Data aktualizacji: 25.10.2022