Marki stalowe – rodzaje i zastosowanie
Marki stalowe to elementy kotwiące wykorzystywane w budownictwie. Czym się charakteryzują, jaką spełniają rolę i kiedy są stosowane?
Marki produkowane są z różnych gatunków stali nierdzewnych i wykorzystywane są do tworzenia spawanych połączeń z konstrukcjami żelbetowymi. Przenoszą na nią obciążenia za pomocą trzpieni kotwiących. Spawając stalową markę z elementami stalowymi, można łączyć je z taki konstrukcjami, jak np. żelbetowe belki, słupy, stropy, ściany czy części konstrukcyjne balkonów. Na rynku dostępne są różne rodzaje marek stalowych, zarówno standardowych, jak i specjalnych, wykorzystywanych do przenoszenia mniejszych lub większych obciążeń.
Znajdziemy więc akcesoria przeznaczone do przenoszenia obciążeń niewielkich, np. dla paneli ściennych oraz konstrukcji o cienkich ścianach. Posiadają one kotwy prętowe z zakuwanymi głowicami i charakteryzują się różną grubością oraz wymiarem płyt, a także odmienną wysokością.
Marki przeznaczone do przenoszenia umiarkowanych obciążeń nadają się natomiast do głowic słupów lub paneli ściennych i są idealne w przypadku niewielkich odległości krawędziowych. Ich kotwy wykonane są z żebrowanych prętów zespawanych do płyty. Co do ich wymiarów, również charakteryzują się różnymi parametrami.
Kolejny typ marek dedykowany jest do dużych obciążeń. Tego typu elementy charakteryzują się kotwami zakończonymi zakuwanymi głowicami, które umożliwiają zakotwienie ich nawet w konstrukcjach płytkich. Dostępne są w różnych wymiarach i mogą być wykonane także ze stali kwasoodpornej. Dzięki zespawaniu elementów stalowych z markami przenosi się obciążenie masywnych konstrukcji przemysłowych na konstrukcję żelbetową.
Wśród różnych rodzajów marek stalowych znajdziemy także te przeznaczone do długich mocowań osiągających do 6 m. Są wykorzystywane wtedy, gdy na jednej płycie wykonywanych jest kilka połączeń – ich długość można dowolnie modyfikować w granicach wspomnianych 6 m. Wykorzystuje się je do wykonania konstrukcji przemysłowych, jak również podczas tworzenia fundamentów pod maszyny.