Marki stalowe – rodzaje i zastosowanie

Odkryj świat marek stalowych: kluczowe elementy w budownictwie! Zrozum ich różnorodność, od małych akcesoriów dla paneli ściennych po masywne konstrukcje przemysłowe. Dowiedz się, jak te produkty z różnych gatunków stali nierdzewnych, różniące się wymiarami i grubością, przenoszą obciążenia na konstrukcje żelbetowe.

Marki stalowe – rodzaje i zastosowanie

Marki produkowane są z różnych gatunków stali nierdzewnych i wykorzystywane są do tworzenia spawanych połączeń z konstrukcjami żelbetowymi. Przenoszą na nią obciążenia za pomocą trzpieni kotwiących. Spawając stalową markę z elementami stalowymi, można łączyć je z taki konstrukcjami, jak np. żelbetowe belki, słupy, stropy, ściany czy części konstrukcyjne balkonów. Na rynku dostępne są różne rodzaje marek stalowych, zarówno standardowych, jak i specjalnych, wykorzystywanych do przenoszenia mniejszych lub większych obciążeń.

Znajdziemy więc akcesoria przeznaczone do przenoszenia obciążeń niewielkich, np. dla paneli ściennych oraz konstrukcji o cienkich ścianach. Posiadają one kotwy prętowe z zakuwanymi głowicami i charakteryzują się różną grubością oraz wymiarem płyt, a także odmienną wysokością.

Marki przeznaczone do przenoszenia umiarkowanych obciążeń nadają się natomiast do głowic słupów lub paneli ściennych i są idealne w przypadku niewielkich odległości krawędziowych. Ich kotwy wykonane są z żebrowanych prętów zespawanych do płyty. Co do ich wymiarów, również charakteryzują się różnymi parametrami.

Marki stalowe – rodzaje i zastosowanie

Kolejny typ marek dedykowany jest do dużych obciążeń. Tego typu elementy charakteryzują się kotwami zakończonymi zakuwanymi głowicami, które umożliwiają zakotwienie ich nawet w konstrukcjach płytkich. Dostępne są w różnych wymiarach i mogą być wykonane także ze stali kwasoodpornej. Dzięki zespawaniu elementów stalowych z markami przenosi się obciążenie masywnych konstrukcji przemysłowych na konstrukcję żelbetową.

Wśród różnych rodzajów marek stalowych znajdziemy także te przeznaczone do długich mocowań osiągających do 6 m. Są wykorzystywane wtedy, gdy na jednej płycie wykonywanych jest kilka połączeń – ich długość można dowolnie modyfikować w granicach wspomnianych 6 m. Wykorzystuje się je do wykonania konstrukcji przemysłowych, jak również podczas tworzenia fundamentów pod maszyny.