Kiedy sito budowlane jest niezbędne?

Sprzęt budowlany, z którego skorzystamy podczas remontu czy budowy domu to betoniarki, drabiny, rusztowania i platformy robocze. Ale podczas prac potrzebne będą też mniejsze akcesoria – taczki, szalunki czy sita. Kiedy te ostatnie przydadzą się najbardziej? Jakie wyróżniamy rodzaje sit?

Podstawowy sprzęt i akcesoria budowlane

Trudno wyobrazić sobie budowę domu czy solidny remont bez takich elementów jak betoniarka, która w prosty sposób wyrobi trwałe mieszanki betonowe; wielofunkcyjna drabina, która pozwoli nam swobodnie przemieszczać się między piętrami; rusztowania, platformy czy pomosty robocze, niezbędne podczas prac na wysokościach; taczki, które sprawnie przewiozą duże ciężary; szalunki umożliwiające stawianie kolumn, filarów czy elementów ogrodzeń czy wreszcie sita budowlane, które zadbają o czystość używanych przez nas materiałów.

Sito budowlane – czym jest i do czego służy

Sito budowlane to bardzo poręczne urządzenie służące do przesiewania piasku, żwiru, ziemi czy materiałów tynkarskich. Dzięki niemu odseparujemy od siebie elementy wilgotne i suche, niepotrzebne zanieczyszczenia, kamienie czy grudy. Sito budowlane sprawi, że materiał, który zostanie po przesianiu będzie czysty, równy i gotowy do użycia na zaprawę murarską.

Kiedy sito budowlane jest niezbędne?

Czy wiesz, że

Sito budowlane zbudowane jest najczęściej ze stali, a sama siatka jest krepowana (marszczona metodami przemysłowymi). Zabezpieczone jest przed warunkami atmosferycznymi i ma stalowe oczka odporne na zatykanie.

Zobacz także: Jak dobrać rękawice ochronne do rodzaju pracy?

Sita poziome i pionowe

Wyróżniamy dwa rodzaje sit ze względu na ich budowę:

- Sita poziome wymagają wrzucenia materiału przesiewowego wprost na płaszczyznę. Ziarna o małej średnicy spadną pod spód, a wszystkie pozostałości zatrzymają się na górze. Można je zgarnąć na taczkę i wywieźć.

- Sita pionowe (lub sita z podporą) wymagają wyrzucenia materiału przesiewowego po skosie (np. przy użyciu łopaty). Elementy, których nie użyjemy opadną przed kratkę i można je wrzucić do odpowiednich worków na odpady czy gruz

Kiedy sito budowlane jest niezbędne?

Komu, kiedy i gdzie przyda się sito budowlane

Przeczytaj również: Bezpieczna praca na rusztowaniu – o czym powinniśmy pamiętać?

Sita budowlanego użyjemy wszędzie tam, gdzie chcemy dokonać selekcji materiału sypkiego, oddzielając ten o określonej wielkości. Wielkość materiału przesiewowego zależy od wielkości oczek sita, których średnica dostępna jest w różnych rozmiarach. Sita budowlanego użyjemy:

do wykonywania betonu – kruszywo używane do wykonania betonu takie jak piasek czy żwir nie może być zanieczyszczone. Aby odsiać je z drobin drewna, szkła, torfu, gruntów uprawnych albo pylastych, należy skorzystać z sita.

do wykonania zaprawy cementowej lub wapiennej – do zaprawy murarskiej potrzebujemy oczyszczonego piasku. Zaś o tym jak samodzielnie wykonać zaprawę murarską można poczytać w poradniku.

do układania gładzi i tynkowania ścian – do tworzenia odpowiednich dla tego celu mieszanek musimy przesiać przez sito gips i piasek.

do prac ogrodowych – np. kiedy chcemy użyźnić glebę, przesiewamy zbite bryły ziemi przez duże oczka sita.

w rolnictwie - do przesiewania ziaren zbóż, maku czy różnego typu nasion do sprzedaży czy magazynowania.