Produkty

Kiedy sito budowlane jest niezbędne?

Kiedy sito budowlane jest niezbędne?

Sprzęt budowlany, z którego skorzystamy podczas remontu czy budowy domu to betoniarki, drabiny, rusztowania i platformy robocze. Ale podczas prac potrzebne będą też mniejsze akcesoria – taczki, szalunki czy sita. Kiedy te ostatnie przydadzą się najbardziej? Jakie wyróżniamy rodzaje sit?

budowa domuPodstawowy sprzęt i akcesoria budowlane

Trudno wyobrazić sobie budowę domu czy solidny remont bez takich elementów jak betoniarka, która w prosty sposób wyrobi trwałe mieszanki betonowe; wielofunkcyjna drabina, która pozwoli nam swobodnie przemieszczać się między piętrami; rusztowania, platformy czy pomosty robocze, niezbędne podczas prac na wysokościach; taczki, które sprawnie przewiozą duże ciężary; szalunki umożliwiające stawianie kolumn, filarów czy elementów ogrodzeń czy wreszcie sita budowlane, które zadbają o czystość używanych przez nas materiałów.

Sito budowlane – czym jest i do czego służy

Sito budowlane to bardzo poręczne urządzenie służące do przesiewania piasku, żwiru, ziemi czy materiałów tynkarskich. Dzięki niemu odseparujemy od siebie elementy wilgotne i suche, niepotrzebne zanieczyszczenia, kamienie czy grudy. Sito budowlane sprawi, że materiał, który zostanie po przesianiu będzie czysty, równy i gotowy do użycia na zaprawę murarską.

Czy wiesz, że

Sito budowlane zbudowane jest najczęściej ze stali, a sama siatka jest krepowana (marszczona metodami przemysłowymi). Zabezpieczone jest przed warunkami atmosferycznymi i ma stalowe oczka odporne na zatykanie.

 Kliknij aby powiększyć  Sito z podporą Fola 1180 x 730 x 8 mmSita poziome i pionowe

Wyróżniamy dwa rodzaje sit ze względu na ich budowę:

- Sita poziome wymagają wrzucenia materiału przesiewowego wprost na płaszczyznę. Ziarna o małej średnicy spadną pod spód, a wszystkie pozostałości zatrzymają się na górze. Można je zgarnąć na taczkę i wywieźć.

- Sita pionowe (lub sita z podporą) wymagają wyrzucenia materiału przesiewowego po skosie (np. przy użyciu łopaty). Elementy, których nie użyjemy opadną przed kratkę i można je wrzucić do odpowiednich worków na odpady czy gruz.

Komu, kiedy i gdzie przyda się sito budowlane

Sita budowlanego użyjemy wszędzie tam, gdzie chcemy dokonać selekcji materiału sypkiego, oddzielając ten o określonej wielkości. Wielkość materiału przesiewowego zależy od wielkości oczek sita, których średnica dostępna jest w różnych rozmiarach. Sita budowlanego użyjemy:

sito budowlane- do wykonywania betonu – kruszywo używane do wykonania betonu takie jak piasek czy żwir nie może być zanieczyszczone. Aby odsiać je z drobin drewna, szkła, torfu, gruntów uprawnych albo pylastych, należy skorzystać z sita.

- do wykonania zaprawy cementowej lub wapiennej – do zaprawy murarskiej potrzebujemy oczyszczonego piasku. Zaś o tym jak samodzielnie wykonać zaprawę murarską można poczytać w poradniku.

- do układania gładzi i tynkowania ścian – do tworzenia odpowiednich dla tego celu mieszanek musimy przesiać przez sito gips i piasek.

- do prac ogrodowych – np. kiedy chcemy użyźnić glebę, przesiewamy zbite bryły ziemi przez duże oczka sita.

- w rolnictwie - do przesiewania ziaren zbóż, maku czy różnego typu nasion do sprzedaży czy magazynowania.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Poznajemy akcesoria budowlane – sita

Poznajemy akcesoria budowlane – sita
Podczas budowy domu, generalnego remontu czy przebudowy warto zaopatrzyć się w szereg materiałów budowlanych i odpowiednich akcesoriów. ...
Czytaj więcej

Sita, worki, szalunki - zastosowanie i wybór

Sita, worki, szalunki - zastosowanie i wybór
Podczas wykonywania prac budowlanych należy przede wszystkim zwrócić uwagę na dokładność, dzięki której tworzone konstrukcje nabierają właściwej im tr...
Czytaj więcej

Jaki piasek do zaprawy cementowej?

Jaki piasek do zaprawy cementowej?
Piasek, obok cementu i cegieł, stanowi jeden z podstawowych budulców. Jego rodzaj i jakość mają tym samym niebagatelny wpływ na trwałość murowanego pr...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Kiedy sito budowlane jest niezbędne?