Produkty

Miedź jako materiał instalacji solarnej

Miedź jako materiał instalacji solarnej

Spośród materiałów wykonania instalacji solarnej miedź zajmuje miejsce szczególne. Powodem tego są jej właściwości, które sprawiają, że trudno znaleźć negatywne strony jej zastosowania. Przyjrzyjmy się bliżej tym spośród cech miedzi, które szczególnie predysponują wybór elementów miedzianych w systemie czerpiącym energię ze słońca.

instalacja solarnaInstalacje solarne – coraz częściej wykorzystywane w budownictwie jedno- i wielorodzinnym – dostarczają ciepłą wodę użytkową do wnętrza pomieszczeń i wspomagają ogrzewanie. Zwykle zwracamy uwagę na ich najbardziej wyeksponowane komponenty – skierowane na południe lub południowy zachód kolektory słoneczne, które widoczne są najczęściej na dachach nowoczesnych budynków, jednak całość instalacji współtworzy również system rur przewodzących wodny roztwór glikolu, zwykle ukryty przed oczyma zarówno domowników, jak i osób przechodzących nieopodal domu wyposażonego w tego rodzaju system. Materiałami wykonania rur są najczęściej stal nierdzewna, miedź i stal czarna. Wszystkie w nierównomiernym stopniu odpowiadają następującym warunkom, jakie powinna spełniać ta część instalacji solarnej, spośród których wymienić można najważniejsze:

- odporność na korozję,

- trwałość, na którą nie mają wpływu skrajne temperatury, zarówno ujemne, jak i dodatnie,

- niewielki ciężar,

- łatwość i trwałość łączenia komponentów,

- niska rozszerzalność i takaż kurczliwość,

- brak wrażliwości na promieniowanie UV,

Większość z korzyści zastosowania miedzi w instalacji solarnej związana jest z jej cechą charakterystyczną, jaką jest wysoka przewodność cieplna. Czynnik roboczy w przewodach miedzianych ogrzewa się niemal natychmiast, przez co rury w systemie mogą mieć mniejszą średnicę. Bezpośrednio wpływa to na mniejszą wagę miedzianej instalacji w porównaniu do innych materiałów wykonania. Podobnie jest z masą kolektorów – rurowych i próżniowych – które w mniejszym stopniu obciążają konstrukcję dachu.

rura miedziana CastoramaWnętrze odcinków rur, które wypełnia czynnik roboczy, w przypadku miedzi charakteryzuje się dużą gładkością. To ważna cecha, ponieważ umożliwia ona bezproblemowy przepływ cieczy wymuszony przez pompę obiegową, która w tym wypadku jest mniej obciążona, co wpływa na możliwość jej dłuższego bezawaryjnego działania.

Ponieważ zastosowanie miedzianej rury miękkiej pozwala na wykorzystanie jednego jej fragmentu o długości nawet 25 m, ułatwia to połączenie pojedynczymi odcinkami poszczególnych części instalacji. Specjalne miedziane rury cienkościenne poddają się wyginaniu, również z małymi promieniami gięcia, nie wykazują natomiast (w przeciwieństwie do na przykład tworzywa sztucznego) naprężeń po ukształtowaniu – nie wracają do poprzedniego kształtu. Na łatwość montażu takiego systemu składają ponadto różne sposoby łączenia komponentów miedzianych:

- lutowanie,

- zastosowanie łączników miedzianych lub z brązu (również z mosiądzu, ale tylko w przypadku lutu miękkiego),

- skręcanie,

- zaprasowywanie.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Materiały wykonania instalacji wodnej

Materiały wykonania instalacji wodnej
Miedź, tworzywa sztuczne i stal to najczęściej spotykane materiały wykonania instalacji wodnej. Wybór najlepszego jest o tyle trudny, że każdy z nich ...
Czytaj więcej

Jak uniknąć obecności bakterii Legionella w instalacji wodnej

Jak uniknąć obecności bakterii Legionella w instalacji wodnej
Warunki, jakie panują w wielu instalacjach ciepłej wody użytkowej, są niemal stworzone do rozrostu kolonii bakterii Legionella powodujących chorobę le...
Czytaj więcej

Jak połączyć rury miedziane i z tworzywa sztucznego

Jak połączyć rury miedziane i z tworzywa sztucznego
Chociaż prawidłowo funkcjonująca instalacja doprowadzająca wodę powinna być sporządzona z jednego materiału, konieczność jej rozbudowy, modernizacji l...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Miedź jako materiał instalacji solarnej