Miniaturowe oczko wodne w Twoim ogrodzie

Nawet mały ogród pozwala na stworzenie w nim niewielkiego oczka wodnego. Oczko nie tylko poprawia wygląd ogrodu, ale także nawilża i odświeża powietrze, tworząc korzystny mikroklimat. Zasadzone w nim rośliny będą nie tylko zdobiły teren, ale odpowiednio dobrane, mogą korzystnie wpływać na czystość wody.

Miniaturowe oczko wodne

Na najmniejsze oczko wodne, wraz z całym otaczającym je wystrojem, potrzebujemy nie więcej niż 2 do 2,5 metrów kwadratowych powierzchni. Takie minioczko możemy wykonać w ogrodzie metodą tradycyjną, kopiąc zagłębienie w ziemi i zabezpieczając dół folią, albo wkopać w ziemię gotowy pojemnik, używając do tego celu np.:

- uciętej beczki,

- drewnianego cebrzyku,

- kamiennej lub glinianej miski,

- plastikowego pojemnika,

- emaliowanej, kamionkowej donicy.

Szerokość zbiornika oczka wodnego nie powinna wynosić mniej niż 50-60 cm, a jego głębokość powinna osiągać minimum 40 cm. Koszt stworzenia małego oczka jest znacznie niższy niż w przypadku większych zbiorników. Również pielęgnacja miniaturowego oczka wymaga od nas zdecydowanie mniej czasu.

Tworzenie oczka

Na oczko wodne powinno się wybierać miejsca niezbyt nasłonecznione, tak aby nie dopuszczać do przegrzewania się wody i rozwoju glonów. Warto oczko usytuować z dala od drzew i krzewów liściastych, mogących zanieczyszczać wodę opadającymi liśćmi czy innymi odpadami.

Po określeniu lokalizacji i wielkości oczka wodnego przystępujemy do wykopania zagłębienia w ziemi. Jeśli chcemy zastosować najpopularniejszy i najprostszy sposób, to zagłębienie dokładnie wykładamy folią. Jej brzegi powinny wystawać ponad poziom ziemi. Potem układamy kamienie, piasek, sadzimy rośliny. Wszystko to powinno skutecznie maskować wystające elementy folii.

Jeśli chcemy umieścić w wykopanym dole pojemnik na oczko, tworzymy dół na głębokość około 1/3 wysokości pojemnika. Średnica dołu powinna być nieco większa, żeby można było jeszcze umieścić w nim np. graniczne paliki albo utwardzić grunt żwirem i udeptać zbyt luźną ziemię. Pojemnik umieszczamy poziomo na dnie – poziom najlepiej sprawdzić poziomicą, a ewentualne nierówności wyrównać za pomocą drewnianych klocków oraz piasku.

Wokół oczka możemy zrobić ogrodzenie, np. ze szczelnie ściśniętych, wbitych palików albo gotowego rozwijanego płotu z niskich desek. Dno zbiornika wodnego wykładamy kamieniami polnymi albo cegłami, a następnie, w zależności od wymagań wybranych roślin, tworzymy im odpowiednie warunki.

Rośliny do oczka wodnego

Miniaturowe oczko wodne

Miniaturowe oczka nie nadają się do utrzymywania w nich ryb, ale stanowią miejsce, w którym bardzo dobrze czują się roślinny wodne. Do małych oczek warto wybierać rośliny o wąskich, pionowych liściach, jak np. sity czy turzyce, albo odmiany miniaturowe, jak grzybieńczyki, kaczeńce czy lilie wodne.

Dobrym rozwiązaniem jest np. umieszczanie roślin wodnych w podwodnych donicach, które następnie ustawia się w tworzonych oczkach. Donice te umieszczamy w specjalnych koszykach (z siatki metalowej lub plastikowej) wyściełanych grubym materiałem jutowym. Warstwa juty dostarcza wody korzeniom roślin z doniczek, ale zapobiega wymywaniu z nich ziemi.

Na dno donicy warto wsypać żwir, a potem ziemię, najlepiej gliniastą. Nie stosujemy tu torfu czy zwykłej ziemi ogrodniczej, bo grozi to rozwojem glonów. Potem sadzimy rośliny i przysypujemy piaskiem, ewentualnie małymi kamykami. Doniczki z roślinami umieszczamy na kamieniach i cegłach na dnie oczka, na odpowiednich głębokościach, zależnie od wymagań poszczególnych roślin.

Pielęgnacja miniaturowego oczka

Żeby zapobiegać mętnieniu wody w oczku, należy na bieżąco usuwać z niej liście, pyły i inne zanieczyszczenia. Stan wody powinno się sprawdzać i uzupełniać, szczególnie w upalne dni. Na okres zimy miniaturowe oczka wodne trzeba raczej likwidować. Rośliny możemy przechować w piwnicy, a pojemnik –jeśli jest zamontowany na stałe – przykrywamy matami lub wypełniamy słomą. Pojemniki na oczka, które można z ziemi wyjąć, lepiej opróżnić i przechować przez zimę w zamkniętych pomieszczeniach. Zimowe mrozy mogłyby bowiem zniszczyć miniaturowe oczko pozostawione bez zabezpieczenia.