LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Ogród wertykalny

Stworzenie ogrodu marzeń nie zawsze jest możliwe, często ze względu na brak przestrzeni niezbędnej do realizacji pomysłów. Na szczęście istnieje rozwiązanie - to ogród wertykalny. Jest to niezwykle ciekawa koncepcja zielonego zakątka w formie pionowej. Roślinność powstaje na elewacjach budynków, kratkach, siatkach lub specjalnych podtrzymujących konstrukcjach. Co najważniejsze, ogród wertykalny możemy stworzyć we własnym domu.

Pnącza na dobry początek

Początki ogrodów wertykalnych to zielone fasady skomponowane z pnączy. Są one długowieczne i świetnie sobie radzą w niesprzyjających warunkach. Stosunkowo łatwe w uprawie, dlatego tak popularne w naszych ogrodach, jak i na balkonach. Pnącza tworzą pionowe, zielone powierzchnie dzięki swoim dekoracyjnym liściom, jak w przypadku winobluszczu czy wiciokrzewu. Możemy dzięki temu stworzyć tło dla innych roślin w ogrodzie lub po prostu osłonić nieciekawą elewację budynku. Niektóre pnącza przepięknie kwitną, tworząc  pionowe kwietniki, np. powojniki, wisteri, czy milin - ubarwią każdy płot i siatkę.

Ogród wertykalny

Ogród wertykalny na balkonie i tarasie

Prostą formą ogrodu wertykalnego na balkonie czy tarasie są nakładane na siebie specjalne podłużne, plastikowe donice z otworami, które odprowadzą wodę do kolejnych modułów. Liczba  pięter naszego ogródka zależna jest jedynie od indywidulanych upodobań. Każda doniczka ma wystające kieszenie na rośliny. Całą konstrukcję bardzo łatwo się montuje, zatem nie ma niebezpieczeństwa, że donica się zsunie, nawet podczas wiatru. W ten sposób możemy sadzić różne rośliny, pamiętając tylko, że budujemy spójną, pionową płaszczyznę i kolejne warstwy muszą do siebie pasować.

Przeczytaj także: Pomysły na ścieżki w ogrodzie

Zielone ściany wewnątrz domu

Miłośnikom zieleni, bez wątpienia, przypadnie do gustu nowość na polskim rynku ogrodniczym – wyjątkowe zielone ściany, które tworzone są w kieszeniach, w specjalnym filcowym panelu. Takie panele możemy dowolnie łączyć, tworząc wymarzone, zielone płaszczyzny. Mimo iż filcowe części nie są bardzo ciężkie, warto sprawdzić nośność ściany i z czego jest zbudowana. Następnie na specjalnie przygotowanej, metalowej ramie montujemy panele, a wraz z nimi węże nawadniające. Bardzo ważne jest, by zabezpieczyć ścianę przed zawilgoceniem - stosuje się  w tym celu materiał izolujący, np. taflę szkła lub folię. Na dole całej konstrukcji powinien znaleźć się zbiornik na niewchłoniętą wodę, która może być ponownie wykorzystana.

Po zamontowaniu paneli zajmujemy się umieszczaniem roślin. W odróżnieniu od typowej uprawy, nie dodajemy tutaj ani grama ziemi. Podłożem jest tutaj jedynie kwadratowy kawałek filcu, którym owijamy bryłę korzeniową rośliny z resztą ziemi, która została z doniczki i zabezpieczamy kawałkiem sznurka lub  gumką recepturką. Następnie wkładamy do kieszonek kolejne rośliny, tak by tworzyły płaszczyznę z wieloodcieniową zielenią. Możemy skorzystać także z usług profesjonalnej firmy, która zamontuje całą konstrukcję i podłączy do automatycznego nawadniania, tak byśmy nie musieli się o nic martwić.

Do pionowych ogrodów stosujemy takie rośliny jak: żurawki, funkie, wilczomlecze, rozchodniki, ale też zioła. Przy planowaniu zielonej ściany warto łączyć gatunki o różnych barwach i kształtach liści, co sprawi, że powierzchnia będzie wielowymiarowa i atrakcyjna. Takie ogrody  coraz częściej możemy spotkać nie tylko na zewnątrz budynków, ale i w pomieszczeniach publicznych - restauracjach, biurach i prywatnych domach. Idealnie komponują się  z ideą życia w kontakcie z naturą i bycia „eko”.

Ogród wertykalny

Biurowa zieleń

Nowoczesnym pomysłem na zieleń w przestrzeni biurowej są biościany pełniące funkcje estetyczną i funkcjonalną. To rozwiązanie ekologiczne i przyjazne dla oka. W Polsce, niestety, mało znane. Żywe ściany połączone są z klimatyzacją i wentylacją budynku, stając się biofiltrem powietrza. Rośliny oczyszczają atmosferę, wydzielając jednocześnie niezbędny tlen.

Warto mieć ogród wertykalny

Zalety zielonych ścian:

- najważniejszą cechą jest funkcja estetyczna, to świetna i oryginalna ozdoba;

- jako odgrodzenie się, osłonięcie od innych zabudowań;

- tłumienie hałasu;

- gdy brak miejsca na gruncie, to dobre rozwiązanie, by zwiększyć ilość roślinności wokół nas;

- redukcja kurzu w powietrzu;

- regulacja wilgotności powietrza w pomieszczeniach;

- produkcja tlenu i oczyszczanie powietrza;

- tworzy się aromatyczny zapach od np. ziół;

- pozytywny wpływ na nasze samopoczucie, zwłaszcza ściany  znajdujące się w pomieszczeniach biurowych;

Sprawdź też: Dekoracje ogrodowe z recyklingu

Ogród wertykalny

Zielone ściany w Polsce

Mimo iż ogrody wertykalne dopiero rozwijają się w Polsce, by zobaczyć imponującą zieloną ścianę wewnątrz budynku nie trzeba jechać za granicę. Najlepszym tego przykładem jest Galeria Przymorze. Jest to  centrum handlowe zlokalizowane w Gdańsku Przymorzu u zbiegu ulic Obrońców Wybrzeża oraz Chłopskiej. Elementem charakterystycznym jest jedyna w Polsce zielona ściana  zaprojektowana przez słynnego botanika Patrica Blanca, wielkiego promotora tej formy ogrodów na świecie. Ściana jest wysoka na 11 metrów i szeroka na 10 i tworzy ciekawe, przenikające się plamy zieleni o różnych odcieniach i formach.      

Ogrody wertykalne zostały stworzone z potrzeby zwiększenia ilości zieleni w naszym najbliższym otoczeniu. W czasach, gdy budynki i przemysł zajmują kolejne przestrzenie, pionowe płaszczyzny wydają się być doskonałym miejscem dla roślinności. Nie wymagają dużej ilości ziemi, idealnych warunków oraz regularnych prac – przy odrobinie chęci możemy stworzyć swój własny, zielony zakątek, w domu, biurze czy na balkonie.