Produkty

Modrzew – uprawa i pielęgnacja

Modrzew – uprawa i pielęgnacja

Modrzew to wyjątkowa roślina. Chociaż należy do rodziny iglastych, zrzuca igły na zimę. Jest jednym z przedstawicieli gatunku sosnowatych i rośnie na półkuli północnej, w której panuje umiarkowany klimat. W Polsce naturalne skupiska modrzewia karłowatego występują w Tatrach, gdzie porastają stoki gór. Walory dekoracyjne krzewu sprawiają, że coraz częściej zdobi nasze ogrody. Jak zadbać o krzew, by pięknie się rozwijał?

Modrzew posiada 10 odmian, z czego europejska występuje w Polsce najczęściej. Dorodne, gęste pokrycie z igieł, które przybierają na jesień rdzawy odcień, by zimą opaść, sprawia, że w wielu ogrodach roślina zagościła już na stałe. Uwagę zwracają również jej dekoracyjne szyszki. Krzew charakteryzuje się długowiecznością, a Modrzewzdrowe, dorodne okazy osiągają nawet do 40 m wysokości. Drewno modrzewia jest odporne na gnicie, dlatego było dawniej wykorzystywane jako materiał opałowy lub stolarski.

Do parku, ogrodu i na taras

Modrzewiami były obsadzane parki, w których współtworzyły monumentalne przestrzenie. Jego karłowata odmiana stanowi znakomitą ozdobę także niewielkich ogródków przydomowych. Modrzewie zasadzone w doniczkach urozmaicają wystrój tarasu, balkonu czy letniego patio. Do aranżacji ogrodu wykorzystajmy odmiany szczepione na pniu, które osiągają ok. 1,5 m wysokości. Ich szerokość to niecały metr, więc nie przytłoczą ogrodu i pięknie się w nim zaprezentują. Wzbogacą także kompozycję ogródków skalnych czy wrzosowisk, gdzie wpisują się w aranżację w stylu prowansalskim. Decydując się na niższy krzew, zastanówmy się nad odmianą japońską o pięknych stalowo-niebieskich igłach i kulistym kształcie.

Uprawa i pielęgnacja

SadzonkiModrzew nie jest trudny w uprawie, jednak prawidłowy wzrost zapewni mu spełnienie ważnych wymagań. Podczas wybierania miejsca zasadzenia pamiętajmy o tym, że roślina nie może rosnąć w zbytnim ścisku, ponieważ pnąc się do góry – zrzuca dolne gałęzie. Oprócz większej przestrzeni ważne jest także nasłonecznione stanowisko. Krzew nie jest odporny na suszę, dlatego przy dłuższym utrzymywaniu się wysokiej temperatury nie można zapomnieć o regularnym nawadnianiu rośliny.

Gleba powinna być lekka i żyzna, jednak krzew będzie rósł praktycznie w każdym rodzaju podłoża, również skalistym. Sadząc rośliny pamiętajmy, że młode sadzonki mogą przymarznąć, dlatego okryjmy je warstwą ochronną na zimę. W kolejnych latach modrzew wykazuje odporność na mróz.

Szybki wzrost sprawia, że drzewo warto przycinać, modelując jego koronę. Zabieg wykonujmy co najmniej 2 razy do roku, ale nie później niż w lipcu, ponieważ młode pędy muszą zdrewnieć przed zimą. Dzięki temu nie tylko zagęścimy drzewo, ale nadamy mu także piękny kształt. Jest to szczególnie ważne w przypadku niektórych odmian (Kórnik, Repens) idealnych do tworzenia żywopłotów.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Instrukcja wideo - jak sadzić tuje?

Instrukcja wideo - jak sadzić tuje?
Nie ulega wątpliwości, że tuja jest jednym z najczęściej wybieranych iglaków. Z pewnością zawdzięcza to swojemu ciekawemu wyglądowi oraz wyjątk...
Czytaj więcej

Jakie tuje zasadzić w ogrodzie?

Jakie tuje zasadzić w ogrodzie?
Tuje stanowią częsty widok w przydomowych ogrodach i na działkach. Tworzą piękne żywopłoty, urozmaicają rabaty lub pełnią rolę dekoracyjnych soliterów...
Czytaj więcej

Azalie, iglaki, hortensje – uprawa i pielęgnacja roślin kwasolubnych

Azalie, iglaki, hortensje – uprawa i pielęgnacja roślin kwasolubnych
Wiele z ozdobnych roślin ogrodowych to gatunki kwasolubne. Do rozwoju wymagają one przede wszystkim gleby o odpowiednim odczynie, jednak nie bez znacz...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
06.01.2016
Nie wiedziałam, że modrzew może tak ładnie wyglądać! W takim razie zasadzę, bo brakuje mi iglaków. Czyli wystarczy tylko przycinać odpowiednio... Hmm. Dziękuję!

Ocena i komentarz dla:

Modrzew – uprawa i pielęgnacja