Jak szczepić drzewa i krzewy?

Szczepienie to jedna z metod rozmnażania drzew i krzewów stosowana w ogrodach i sadach. Jest to uszlachetnianie drzew poprzez wprowadzenie zraza w podkładkę. Mamy do wyboru kilka sposobów szczepień, jednak przed wybraniem metody warto zapoznać się z techniką przeprowadzania tego sposobu rozmnażania.

Na początek sprzęt

Przed rozpoczęciem szczepienia warto wyposażyć się w potrzebne narzędzia. Niezbędny będzie sekator do obcięcia pędów. Przyda się również ostry nożyk. W sklepach ogrodniczych dostępne są specjalnie przeznaczone do tego szczepaki o prostych lub zagiętych ostrzach. Możemy także użyć noża kuchennego lub scyzoryka, jednak powinny być one dobrze zaostrzone. Do obwiązania miejsca szczepienie przyda się wiązadło. Może to być rafia lub specjalna do tego celu folia, która nie będzie się wrzynać w korę podczas wzrostu rośliny oraz ochroni ją przed infekcjami i wysychaniem. Coraz rzadziej, choć nadal spotykane na działkach, są również tasiemki bawełniane pokryte mieszanką z żywicy, parafiny i oleju lnianego.

Dla zabezpieczenia miejsca szczepienia dobrze jest pokryć je maścią, w której skład wchodzi żywica, smoła, wosk, łój, spirytus. Składniki topi się, podgrzewając, następnie odstawia, a na koniec dolewa spirytus.

Jak szczepić drzewa i krzewy?

Termin szczepień i przygotowanie zrazów

Szczepienie możemy wykonać wiosną lub zimą, jednak wtedy zrastanie się nastąpi dopiero po pewnym czasie. Szczepienie zimowe stosowane jest zwykle przy produkcji szkółkarskiej. Wcześniej jednak musimy przygotować sobie zrazy do zabiegu. Ścinamy je na przełomie listopada i grudnia, ale przed nadejściem pierwszych mrozów. Zrazy ścinamy ostrym sekatorem tak, by na każdej części rośliny pozostawić po 3 - 5 oczek. Zrazy przechowujemy w chłodnym pomieszczeniu w pojemniku z piaskiem tak, by były one przykryte do 1/3 ich wysokości.

Przeczytaj także: Jakie tuje zasadzić w ogrodzie?

Sposoby szczepienia wiosennego

Jedną z najpopularniejszych metod jest szczepienie przez stosowanie. Przydatna, gdy podkładka i zraz mają taką samą grubość. Obie części muszą być ucięte ukośnie, ale pod takim samym kątem. Następnie łączymy je, tak by ściśle do siebie przylegały. Na koniec obwiązujemy taśmą lub folią i smarujemy maścią. Sposób często stosowany u jabłoni i gruszy.

Podobną metodą jest szczepienie na przystawkę z siodełkiem. W tym przypadku podkładka może być grubsza od zraza. W podkładce wycinamy miejsce na zraz przez ukośne cięcie w korze, którą potem usuwamy. Natomiast zraz tniemy najpierw jak przy stosowaniu, następnie robimy nacięcie prostopadłe.

Kolejnym sposobem jest szczepienie w szparę boczną. Najpierw nacinamy podkładkę pod kątem 20o na długość 2 cm, ale tak, by nie wchodziło więcej niż 1/3 średnicy podkładki. Nasadę zraza przycinamy z dwóch stron, by był ostro zakończony. Na koniec wciskamy zraz w podkładkę i obwiązujemy tak, jak w powyższych przypadkach.

Ciekawym rozwiązaniem jest również szczepienie w klin wykorzystywane w przypadku, gdy podkłada, jest grubsza od zraza. W przyciętej podkładce wycinamy trójkątny klin w taki sposób, by idealnie pasował do ukształtowanego przez nas zraza. Następnie łączymy części przez wsunięcie ich w siebie. Obwiązujemy na koniec folią i smarujemy maścią.

Przy szczepieniu grubej podkładki warto zastosować kożuchówkę, czyli szczepienie w korę. Podkładkę ścinamy ukośnie, później na wyższym jej boku nacinamy podłużnie korę. Dalej rozchylamy tak, by zmieścił się tam zraz przycięty jak przy szczepieniu przez stosowanie. Smarujemy i obwiązujemy.

Sprawdź także: Co posadzić przy ogrodzeniu? Sprawdź, jakie rośliny sprawdzą się najlepiej
https://www.castorama.pl/jakie-rosliny-sadzic-przy-ogrodzeniu-ins-1054751.html

Jak szczepić drzewa i krzewy?

Okulizacja – inna forma szczepienia

Jest to metoda nazywana również oczkowaniem i, co najważniejsze, jest zabiegiem łatwym i szybkim. Polega na wprowadzeniu pod korę odpowiednio przyciętego oczka. Przeprowadzana jest latem, w lipcu lub sierpniu. Ma wiele zalet, jednak przede wszystkim zapewnia dobre przyjęcie oczek. Przy tej metodzie zużywamy też mniej pędów. Oczko mocno zrasta się z podkładką.

Najpopularniejszą metodą okulizacji jest tzw. w literę T. Oczko zdjęte jest z jednorocznego pędu i wsunięte w naciętą korę podkładki. Tak jak przy typowym szczepieniu miejsce zabiegu obwiązujemy folią lub taśmą.

Istnieje wiele metod rozmnażania drzew  i krzewów poprzez szczepienie. Wybór tej odpowiedniej nie zależy tylko od naszych upodobań, ale i od uwarunkowań pędu. Każdy jednak sposób wymaga staranności i dokładności w działaniu oraz zachowaniu higieny. Inaczej, pomimo naszej pracy, rośliny mogą się nie przyjąć, co może nas łatwo zniechęcić do zastosowania tej metody rozmnażania.