Produkty

Grzałki elektryczne do grzejników – do czego służą?

Grzałki elektryczne do grzejników – do czego służą?

Grzałki elektryczne to niewielkie akcesoria, które przeznaczone są do współpracy z różnymi urządzeniami i montowania w rozmaitych miejscach. Mogą to być to np. akwaria, podgrzewacze wody czy bojlery. Do jednych z najczęściej wykorzystywanych należą jednak grzałki przeznaczone do grzejników. Do czego służą, jak przebiega ich montaż i jakie dają korzyści?

grzałka Parametry grzałek

Grzałki elektryczne do grzejników to produkty o różnej mocy – może ona wynosić 300, 600 czy 900 W. Wśród wielu modeli znajdziemy urządzanie elektroniczne i sterowane dotykowo, które znacząco ułatwiają ich obsługę, zwiększając wygodę ich użytkowania. Grzałka składa się z elementu grzejnego, czujnika temperatury, kabla zasilającego oraz z różnego rodzaju włączników i wyłączników, które są cechami indywidualnymi poszczególnych modeli. Niektóre grzałki tego typu posiadają dodatkowo funkcję zabezpieczającą przed zbyt dużym spadkiem temperatury grzejnika, diody sygnalizacyjne czy licznik czasu pracy.

Możliwość zastosowania grzałki

Grzałki tego typu stanowią ciekawy sposób na dogrzewanie pomieszczeń poza sezonem grzewczym, np. jesienią czy wiosną. Są zupełnie niezależne od systemu centralnego ogrzewania i pozwalają na sporadyczne rozgrzewanie grzejników. Należy jednak zaznaczyć, że pracująca grzałka nie jest w stanie ogrzać równomiernie całego grzejnika – szczególnie w sytuacji, gdy ma od dużą powierzchnię bądź nietypową, skomplikowaną formę. Elektryczne grzałki do grzejników przeznaczone są więc do montażu w grzejnikach C.O. Bardzo często wykorzystywane są w grzejnikach łazienkowych, mających formę drabinki.

Dobór grzałki do grzejnika

Aby uzyskać oczekiwane efekty działania grzałki elektrycznej, należy dobrać ją odpowiednio do grzejnika, do którego chcemy ją podłączyć. W pierwszej kolejności należy się jednak upewnić się, czy posiadany przez nas grzejnik pozwala na zamocowanie w nim takiej grzałki. Następnie powinniśmy sprawdzić dokładnie moc grzejnika i odpowiednio do niego dobrać optymalną moc grzałki. Weźmy również pod uwagę przeznaczenie grzałki. Będzie to dodatkowe kryterium – szczególnie wtedy, gdy moc grzejnika wynosi np. 720 W. Będziemy mogli w tym wypadku zdecydować się na grzałkę o mocy 600 lub 900 W. Jeśli ma ona służyć w roli suszarki do ręczników, wystarczy model o mniejszej mocy, jeżeli natomiast jej zadaniem będzie dogrzanie całego pomieszczenia, efektywniejszym zakupem będzie grzałka o mocy 900 W.

Montaż grzałki

Sama grzałka może zostać zamocowana w odpowiedniej odległości od źródeł wody – jest to minimum 60 cm. Podłączając grzałkę do grzejnika drabinkowego należy grzałka elektryczna do grzejnikateż pamiętać, że można to zrobić jedynie prostopadle do rurek grzejnika. Połączenie równoległe – szczególne w grzejniku o pionowych rurkach, jest niedopuszczalne. Obudowa mocowanej grzałki powinna także znaleźć się dolnej części grzejnika – montujemy ją do jednego z dolnych kroćców przyłączeniowych kaloryfera. Zanim uruchomimy grzałkę, należy upewnić się, czy grzejnik jest w maksymalnym stopniu wypełniony wodą – jeśli nie, będziemy musieli go najpierw odpowietrzyć. Powinniśmy też pamiętać, by podczas pracy grzałki nie dopuszczać do krążenia wody w instalacji. W tym celu należy zamknąć odpowiedni zawór, który odetnie grzejnika od pozostałej części instalacji.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Jakie grzejniki na wodę wybrać?

Jakie grzejniki na wodę wybrać?
Grzejniki, które wybierzemy do naszego domu na czas sezonu grzewczego, wykonane być mogą z różnych materiałów – przyjrzymy się im poniżej, ponieważ ma...
Czytaj więcej

Piece, które kumulują ciepło

Piece, które kumulują ciepło
Magazynowanie ciepła, aby można je było oddać w przeciągu długiego czasu, jest zaletą wielu urządzeń grzewczych. Wykorzystywane do tego celu były różn...
Czytaj więcej

Rodzaje i wybór konwektorów elektrycznych

Rodzaje i wybór konwektorów elektrycznych
Konwektory to przenośne elementy ogrzewania elektrycznego. Urządzenie grzejące jest zasilane prądem, konwektory mogą być więc stosowane doraźnie lub w...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Grzałki elektryczne do grzejników – do czego służą?