Co warto wiedzieć o pompach do szamba?

Samo określenie jakim jest szambo może nie kojarzyć nam się najlepiej, co nie zmienia faktu, że jest nieodzownym elementem funkcjonowania wielu domów. Jedną z najważniejszych części szamba są zaś pompy, o których wiedza okazuje się w wielu przypadkach niezbędna. Szczególnie wtedy, gdy stajemy przed ich wyborem.

Po co nam pompa do szamba?

Pompy to urządzenia, dzięki którym odprowadzanie nieczystości z budynku przebiega w pełni sprawnie i funkcjonalnie. Urządzenie to zanurza się w głąb szamba, co gwarantuje tłoczenie wody do odpowiedniej, pożądanej przez nas wysokości. Pompa do szamba jest niezwykle ważnym urządzeniem, zarówno jeśli chodzi o tłoczenie oczyszczonych, jak i nie oczyszczonych ścieków. Specjalistyczne pompy służą również do pompowania czystej oraz brudnej wody. Pamiętać należy o tym, że dostępne na rynku urządzenia, które są przeznaczone do czystej i brudnej wody, a nie są oznaczone jako pompy do szamba (na przykład zwykła pompa ssąco-tłocząca), nie są w stanie poradzić sobie ze ściekami. Wyłącznie pompa do szamba skutecznie podniesie ścieki, zapewniając efektywny i natychmiastowy odpływ ścieków z przyborów, czyli wszelkich elementów podłączonych do kanalizacji –  umywalki, sedesu, wanny czy bidetu.

Przeczytaj także: Jak skutecznie wentylować kanalizację?

Co warto wiedzieć o pompach do szamba?Co warto wiedzieć o pompach do szamba?Co warto wiedzieć o pompach do szamba?Co warto wiedzieć o pompach do szamba?

Właściwy wybór

Dobór odpowiedniej pompy do szamba, które posiadamy, jest niezwykle istotny. Co więcej, jest też dość trudny, dlatego najlepszym wyjściem w takiej sytuacji jest pomoc fachowca, który dobierze pompę do konkretnego rodzaju szamba. O wybór możemy też pokusić się samodzielnie. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na poniższe parametry.

Jednym z najważniejszych jest maksymalna wydajność pompy – konkretny model musimy dopasować do rodzaju szamba, jakie posiadamy. Wydajność ta nie może być mniejsza od największego odpływu z przyboru. Istotna jest również maksymalna wysokość podnoszenia. Należy pamiętać o tym, że maleje ona ze wzrostem wydajności oraz że od tych właściwości zależy również moc pompy. Uwagę należy zwrócić także na maksymalne możliwości zanurzenia pompy w szambie oraz wagę samego urządzenia. Jeśli chcemy pełnego komfortu w użytkowaniu pompy, warto przed zakupem sprawdzić też parametry głośności. Bardzo ważną kwestią jest również obudowa – najbardziej powszechna jest obudowa żeliwna, a to ze względu na wysoką odporność na kwasy.  

Zobacz też: Przepisy sanitarne a odprowadzanie ścieków

Co warto wiedzieć o pompach do szamba?

Dodatkowe wyposażenie

Warto zastanowić się także nad wyborem wyposażenia pompy do szamba, które sprawi, że nasze urządzenie będzie niezawodne, a do tego łatwe w obsłudze. Jednym z najważniejszych elementów, w jakie może być wyposażona pompa do szamba jest rozdrabniacz, czyli dodatkowy nóż – niezwykle skuteczny przy tłoczeniu ścieków nieoczyszczonych. Bardzo przydatny jest także pływak, który odpowiada za automatyczne wyłączanie pompy. Jej działanie mogą usprawnić również dwa wyloty do podłączania węży, które możemy stosować łącznie bądź osobno. Na wylotach pompy powinniśmy też stosować specjalne zaślepki. Niezbędne mogą się okazać również króćce przyłączeniowe do węży, a także dłuższy kabel zasilający.