Motylek

Najchętniej uprawianym gatunkiem jest Schizanthus wisetonensis, czyli motylek wisetoński. W okresie letnim pojawiają się na nim drobne, lecz podobne kształtem do storczyków kwiaty. W zależności od odmiany, posiadają różne kolory, dlatego najlepiej jest wybrać mieszankę nasion, aby zyskać wielobarwną ozdobę ogrodu. Kształt kwiatów kojarzy się z motylkiem, skąd też wzięła się nazwa tej rośliny. Liście motylka są jasnozielone, często pierzaste i głęboko powycinane – przypominają nieco liście paproci.

Roślinę należy wysiewać do pojemników i przechowywać w pomieszczeniach o minimalnej temperaturze 5°C. Kiedy miną przymrozki, można przenosić ją na świeże powietrze – do ogrodów lub na balkony i tarasy. Ewentualnie nasiona można umieszczać bezpośrednio w gruncie w maju. Motylki należy sadzić w glebach dobrze zatrzymujących wilgoć. Nie oznacza to jednak, że należy je obficie podlewać – nie znoszą ani suszy, ani nadmiernego przelewania. Podłoże powinno być ponadto próchnicze i żyzne. Najlepsze kwitnienie zapewni roślinie stanowisko dobrze nasłonecznione oraz delikatne podcinanie wierzchołków pędów. Powinna być również osłonięta przed wiatrem. Motylki są wrażliwe na ataki mszyc, dlatego należy je odpowiednio zabezpieczyć.

Motylki efektownie prezentują się jako rośliny rabatowe, o ile nie są przysłonięte przez wyższe kwiaty i krzewinki – dlatego warto umieszczać je raczej na brzegach rabatek. Z powodzeniem można je także wykorzystywać do stworzenia kwietnych dywanów okalających ogrodowe alejki lub niewielkie zbiorniki wodne. Idealnie wkomponują się w ogrody utrzymane w stylu wiejskim. Duże wrażenie robią też zasadzone grupowo w dużych skrzyniach, wiszących koszach i donicach. Motylki nadają się na kwiat cięty, więc można z nich układać kolorowe bukiety.