Na czym polega biały montaż?

Piękno to przy funkcjonalności czynnik drugorzędny, przynajmniej w kwestii naszego mieszkania. Oczywiście jedno nie wyklucza drugiego, jeśli jednak rzeczywiście mamy być dumni i szczęśliwi w swoich czterech ścianach, koniecznie powinniśmy na pierwszym miejscu zadbać o niezawodność sprzętu, jaki jest podłączony w poszczególnych pomieszczeniach.

Złota mydelniczka lub srebrny stojak na papier z pewnością będą wyglądały dobrze, czy jednak skutecznie zakamuflują i uciszą kapiącą wodę z baterii kuchennej lub zalaną podłogę w nowo wyremontowanej łazience? Odpowiedź brzmi: nie

W dobrym planowaniu wnętrza kuchennego i łazienki konieczne jest nie tylko prawidłowe podłączenie całego sprzętu, ale również dobór takich materiałów, które będą odpowiadały swoją mocą i wytrzymałością danej instalacji.

Funkcjonalne nie znaczy brzydkie!

Mocna i sprawdzona umywalka lub toaleta nie musi być nudna. Dzisiejszy asortyment wypełniający nasze kuchenne i łazienkowe wnętrza może być bardzo ciekawy pod względem stylistycznym. Ale nie o tym!

Biały montaż w pigułce

Biały montaż to podłączenie umywalekwanienbrodzikówsedesów i innych elementów ceramicznych oraz armatury kończącej instalacje ciepłej i zimnej wody w konkretnych punktach odbiorczych. Jest on bardzo ważny z dwóch powodów: przede wszystkim ma on nie tylko zdobić wnętrze, ale również gwarantować użytkownikom mieszkania wysoki poziom bezpieczeństwa. Tutaj liczy się nie tylko fachowa ręka majstra, ale również odpowiedni dobór: uszczelek, taśm izolacyjnych, fug i silikonów.

W praktyce biały montaż obejmuje:

- zainstalowanie baterii kuchennej lub łazienkowej,

- montaż WC, bidetu, umywalki, zlewozmywaka, wanny, brodzika,

- układanie płytek ceramicznych.

Jak to wygląda w praktyce, czyli biały montaż na kilku przykładach:

Biały montaż

Montaż baterii łazienkowej

Zaczyna się od wyboru baterii. Jeśli rury doprowadzające wodę w łazience znajdują się powyżej wanny czy umywalki, wybiera się baterie ścienne, jeśli poniżej – baterię stojącą (sztorcową). Później następuje montaż właściwy. Baterie sztorcowe umieszcza się w otworach stworzonych w umywalce lub wannie. Przy pomocy tulejkowej nakrętki mocuje się baterię na stałe, zapobiega ona późniejszemu przeciekaniu wody. Ostatnim etapem jest podłączenie wszystkich przewodów do instalacji wodociągowej.

Wreszcie część testowa. Po zamontowaniu baterii wykonujemy test szczelności poprzez puszczenie najpierw mniejszego, później intensywnego strumienia wody.

Montaż WC podtynkowego

Zestaw toaletowy podtynkowy jest coraz częściej stosowany w naszych łazienkach. Jest wygodny i łatwy do wyczyszczenia. Sama instalacja nie powinna nam także sprawiać większych kłopotów. W montażu najważniejszym aspektem jest prawidłowe ustalenie pionu i poziomu stelaża.

Tworzymy zabudowę z płyt gipsowych, w nich wykonujemy otwory idealnie dopasowane do urządzenia. Czasem niezbędne jest także uszczelnienie instalacji wełną mineralną. Oczywiście i tutaj, na końcu instalacji, przeprowadzamy tekst szczelności by nie spowodować przemoczenia ściany lub podłogi. Uwaga! Dopiero po zamontowaniu WC podtynkowego przystępujemy do układania glazury.

Montaż brodzika i kabiny prysznicowej

Prace rozpoczynamy od zamontowania podstawy, czyli brodzika i syfonu. To przy ich pomocy odbywa się prawidłowy odpływ wody. Warto pamiętać o tym, że obudowę zakłada się po położeniu silikonu. Później zabieramy się za kabiny prysznicowe. Z reguły mocuje się je przy użyciu listwy montażowej bezpośrednio do ściany. Koniecznym elementem instalacji jest późniejsze pokrycie miejsc narażonych na kontakt z wodą silikonem odpornym na powstawanie pleśni.

Umywalka