Krążki torfowe – czym są i do czego służą

Samodzielna uprawa warzyw, ziół, kwiatów czy też drew iglastych kojarzy się często z ciężką pracą oraz dużymi problemami z rozsadami. Nie musi to być jednak normą – na naszym rynku pojawiają się rozmaite innowacje, dzięki którym hodowla roślin staje się łatwiejsza i przyjemniejsza niż do tej pory. Jednym z takich produktów są właśnie krążki torfowe.

krążki

Najtrudniejszym momentem podczas uprawy warzyw jest ich rozsada. Aby jak najszybciej uzyskać świeże warzywa na ogródku, warto wcześniej przygotować je do umieszczenia na stałe w ziemi. Ponieważ jednak na dworze nie panują jeszcze sprzyjające do tego warunki, czynność tę przeprowadza się najczęściej w mieszkaniach, gdzie zapewniamy roślinom właściwe światło oraz temperaturę. Przystosowanie drobnych i delikatnych warzyw do warunków naturalnych wiąże się z obawą o dalszy wzrost – można ją jednak wyeliminować, stosując produkty torfowe.

Torf jest jednym z najlepszych nawozów i użyźniaczy, dzięki czemu stanowi idealne podłoże pod wysiew kwiatów, warzyw i drzew. Wykonane z niego doniczki oraz krążki pozwalają nam w wygodny sposób przygotować rozsady w naszym mieszkaniu. Niewielkie krążki znakomicie chłoną wodę, przez co po podlaniu powiększają swoją objętość kilkukrotnie – wówczas są gotowe do użytku. Pęczniejący torf pozostawia bardzo wiele miejsca dla powietrza, co również sprzyja odpowiedniemu wzrostowi naszych sadzonek. Kiedy już umieścimy wybrane nasiona w krążkach, musimy tylko dbać o odpowiednie ich podlewanie oraz zapewnienie im słonecznego stanowiska i właściwej temperatury – w wielu przypadkach przydatne będą przezroczyste pokrywki, szkło lub folia, które pozwolą stworzyć odpowiedni mikroklimat.

torf

Znamienne jest również łatwe stosowanie krążków torfowych – raz włożone do nich rośliny nie muszą być z nich wyciągane, co mogłoby skutkować stałym uszkodzeniem delikatnych korzeni sadzonek. Krążki torfowe wkładamy do ziemi wraz z naszymi roślinkami, gdzie w naturalny sposób rozłożą się, tworząc odpowiednie podłoże do rozrostu korzeni. Luźna struktura samego krążka sprawia również, że korzonki nie są uciskane przez jego ścianki, lecz swobodnie mogą się przez nie przebić. Dodatkowo krążki stanowią jednocześnie znakomity nawóz dla kwiatów i drzew.

Ten sposób przygotowywania rozsad jest niebywale wygodny, bezpieczny, ale także niedrogi. Dodatkową zaletą krążków jest ich niewielka waga oraz fakt, że zajmują mało miejsca w mieszkaniu – pamiętajmy, że pęcznieją one dopiero po podlaniu, wcześniej posiadają formę płaskiego krążka mieszczącego się w dłoni. Na naszym rynku produkty te dostępne są oczywiście w wielu rozmiarach, dzięki czemu możemy zdecydować się na hodowlę najróżniejszych roślin. Możemy je również przechowywać przez długi czas bez obaw, że stracą swoje właściwości – w związku z tym zasadzimy nasze ulubione kwiaty i warzywa wtedy, kiedy najdzie nas na to ochota.