icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Niezbędnik automaniaka – jakie akcesoria powinny znaleźć się w Twoim garażu - Inspiracje i porady

Mając samochód, warto dbać o jego świetny stan techniczny, aby auto było niezawodne i bezpieczne, a także posłużyło przez długi czas. Część czynności konserwacyjnych i pielęgnacyjnych można z łatwością wykonywać samodzielnie w wolnym czasie i za pomocą posiadanych narzędzi. Po jakie więc akcesoria dla automaniaka warto sięgnąć, aby być przygotowanym na różne drobne usterki i z przyjemnością dbać także o świetny wygląd pojazdu?

Jakie gadżety będą przydatne w garażu? 
latarka

 

 • Dodatkowe oświetlenie:

 

Podczas drobnych prac przy samochodzie z pewnością przyda się dodatkowe oświetlenie. Wiele elementów auta znajduje się w takich miejscach, że konieczne będzie pomaganie sobie dodatkowym źródłem światła. Ze względu na możliwość wykorzystania obu rąk do pracy, najlepszą opcją będzie lampa tzw. czołówka lub zawieszana pod maską. Bardzo praktycznym rozwiązaniem będzie także lampa mocowana magnetycznie do elementów pojazdu. 

 

 

Chociaż myjnie automatyczne czy ręczne samoobsługowe są obecnie najpopularniejszym sposobem mycia aut, to jednak część kierowców lubi samodzielnie zadbać o pielęgnację swojego pojazdu. Różnego rodzaju szczotki, skrobaczki i gumy do szyb przydadzą się nie tylko do pełnego mycia auta, ale również wtedy, gdy pojawią się drobne zachlapania czy zabrudzenia, które niekonieczne od razu wymagają wizyty w profesjonalnej myjni. 

 

Przykładowo myjka do auta umożliwia szybkie i wygodne umycie szyb przed każdą podróżą. Warto pamiętać, że ich czystość wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy, gdyż bez tego niemożliwa jest odpowiednia widoczność i skuteczne obserwowanie drogi. W sprzedaży dostępne są modele łączące w sobie gąbkę i zbieraczkę do wody, a także umieszczone na długiej teleskopowej rączce, co pozwala czyścić auto bez ryzyka ubrudzenia się o karoserię. 

 

 • Wkrętarki typu torx:

 

Niezbędne wyposażenie garażu obejmują także wiertarki z końcówkami typu torx, czyli te o charakterystycznym kształcie, przypominającym sześcioramienną gwiazdę. Posiadają równie szerokie zastosowanie jak imbusy i są niezbędne podczas majsterkowania przy samochodzie. Bez nich w niektórych modelach aut niemożliwe jest choćby wymienienie żarówek. Torxy mogą mieć różną średnicę, więc warto mieć te akcesoria dla automaniaka w różnych rozmiarach. 

 

 • Odmrażacz w sprayu:

  Guma do szyb z drewnianą rączka

 

Warto po niego sięgnąć, także wtedy, gdy auto jest garażowane. Otóż do zamarznięcia zamka może dojść również podczas podróży czy zaparkowania pojazdu w pracy, czy na zakupach, gdy auto stoi „pod chmurką”. Prosta aplikacja sprawia, że już po chwili można z łatwością otworzyć zamek, który wcześniej przez mróz pozostawał zablokowany.

 

 • Magnes na teleskopowej rączce: 

 

Majsterkowanie przy samochodzie wiąże się często z odkręcaniem i przykręcaniem wielu elementów. Ich rozmiary są nieraz naprawdę w skali mikro. Jeśli połączy się to z ilością różnego rodzaju zakamarków, które kryje wnętrze każdego pojazdu czy przestrzeń pod maską, to od razu widać, że magnesy na teleskopowej rączce to gadżety przydatne w garażu. Za jego pomocą można z łatwością dosięgnąć śrubkę, która spadła nawet w najmniejszą szczelinę. Dostępne są także modele z lusterkami, które ułatwiają zaglądanie w szczeliny. Takie akcesorium przyda się także podczas podnoszenia rzeczy codziennego użytku wykonanych z metalu. 

 

 • Odkurzacz do samochodu:

  odkurzacz

 

Akcesoria do garażu nie tylko pozwalają na skuteczne naprawianie drobnych usterek w aucie, ale również ułatwiają utrzymanie go w czystości. Takim pomocnikiem z pewnością jest odkurzacz bezprzewodowy. Lekki i poręczny sprzęt ułatwia czyszczenie wnętrza auta, a w szczególności dotarcie do trudniej dostępnych miejsc w kabinie. Tego typu odkurzacz jest bardziej praktyczny niż standardowy z kablem. 

 

 • Preparat do pielęgnacji auta: 

 

Specjalne preparaty umożliwiają szybkie odświeżenie wnętrza i zapewnienie sobie pięknie wyglądających, błyszczących powierzchni deski rozdzielczej i innych elementów. Ich zapach zwiększy komfort także podczas jazdy. W sprzedaży dostępne są przeróżne preparaty do pielęgnacji poszczególnych elementów auta - do konserwacji opon, alufelg, kokpitu, karoserii czy szyb. 

 

 • Podnośnik samochodowy:

 

Gadżety przydatne w garażu poratują w kryzysowych sytuacjach. Gdy odkryje się przebitą oponę, podnośnik umożliwia łatwe jej wymienienie. Dodatkowo taki sprzęt pozwoli na zajrzenie pod auto, tak aby mieć na oku jego stan techniczny. 

 

 • Komplet żarówek:

 

Obowiązkowym elementem wyposażenia każdego samochodu powinien być zestaw zapasowych żarówek. Warto podkreślić, że samochód z niesprawną żarówką nie może uczestniczyć w ruchu. Na kierowcę posługującego się takim pojazdem może zostać nałożony mandat, a nawet może dojść do zatrzymania dowodu rejestracyjnego i uniemożliwienie dalszej drogi. Jednak zazwyczaj, gdy policja zatrzyma do kontroli, a żarówka będzie niesprawna, wystarczy ją na miejscu wymienić, aby uniknąć przykrych konsekwencji. Dlatego warto zawsze mieć w zanadrzu dodatkowy komplet żarówek. 

 

 • Tester akumulatorowy:

 

Zmorą wielu kierowców jest sytuacja, gdy spiesząc się rano do pracy, okazuje się, iż akumulator w ich aucie odmówił posłuszeństwa. Aby uniknąć takich kłopotów i przymusowych przestojów, warto wyposażyć się w tester akumulatorowy. Umożliwi przeanalizowanie stanu akumulatora i da pewność, że ten element wyposażenia auta działa optymalnie. Wykryje także ewentualne problemy z akumulatorem, dzięki temu da znać, że należy go wymienić, zanim dojdzie do awarii i większych kłopotów.