Nowa łazienka – inspiracje Doroty Szelągowskiej

Dorota Szelągowska, jako specjalistka od pomysłów na pomieszczenia „bez pomysłu”, bierze na tapetę łazienkę Agaty i Kacpra. Para ciekawie urządziła całe mieszkanie, ale wystrój łazienki pozostawia wiele do życzenia. Sprawdź jaki patent na to pomieszczenie znalazła Dorota. Zainspiruj się do zmiany w swoim domu.

Ta łazienka „prosi się” o remont

Agata i Kacper mieszkają razem od dwóch lat. Nie tylko sami zaprojektowali wystrój swojego mieszkania, ale też samodzielnie je urządzili. Najbardziej zadowoleni są z aranżacji salonu. Znajduje się w nim ściana z cegieł, własnoręcznie wykonana przez Kacpra. Sypialnia jest po części wykończonym pomieszczeniem – brakuje w niej drzwi i poza funkcją wypoczynkową, pełni dodatkowo rolę składzika. Jednak to nie miejsce, przy którym bohaterowie potrzebują pomocy Doroty. Najbardziej problematycznym pomieszczeniem w ich mieszkaniu jest łazienka.

Wystrój łazienki

To małe pomieszczenie, które wyglądem całkowicie odstaje od reszty mieszkania, utrzymanego w stylu loftowym. Od góry do dołu ściany są pokryte zielonymi kafelkami oraz dekorami, które jednak już od dawna nie prezentują się odpowiednio. W łazience Agaty i Kacpra pełno jest też sprzętów, nadających się do wymiany, jak na przykład zniszczona deska sedesowa. Brakuje także miejsca do przechowywania.

Niespełnionym marzeniem młodych lokatorów jest ogromna wanna. Na razie korzystają z kabiny prysznicowej, jednak uszkodzone drzwi utrudniają łatwą i przyjemną kąpiel.

Na wystrój łazienki, który znacznie odstaje od pozostałych pomieszczeń, duży wpływ miał brak pomysłu. Para nie do końca wiedziała, jak zabrać się za remont i w jaki sposób zmienić to małe pomieszczenie. Stąd prośba o pomoc, skierowana do Doroty.

Projektantka w domu bohaterów pojawiła się wraz z Darkiem Stolarzem. Po zobaczeniu mieszkania, oboje zgodnie stwierdzili, że remontu wymagają dwa pomieszczenia – niedokończona sypialnia i stara łazienka. Biorąc pod uwagę zasady programu i świadomość, ile pracy wymaga metamorfoza łazienki, Dorota musiała podjąć trudną decyzję o tym, które pomieszczenie zmieni. Mimo odmiennego zdania Darka Stolarza, Dorota zdecydowała, że wyremontuje łazienkę, co bardzo ucieszyło Agatę i Kacpra. Uznała, że to przy metamorfozie tego pomieszczenia, bohaterom o wiele bardziej przyda się jej pomoc.

Aranżacje łazienek, szczególnie tych niewielkich, przysparzają dużo kłopotu, jednak Dorota Szelągowska ma doświadczenie w tego typu remontach. Jak zmieni się łazienka? Inspiracje Dorota odnalazła w stylu industrialnym. W ten sposób łazienka będzie idealnie współgrała z wystrojem pozostałych pokoi w domu Agaty i Kacpra. Co się zmieni?

  • Łazienka będzie utrzymana w nowoczesnym stylu.
  • Wymienione zostanie skrzydło drzwiowe.
  • Pojawi się także inny grzejnik.
  • Zamiast prysznica wstawiona zostanie upragniona przez bohaterów wanna.
  • Przestrzeń wypełni także pojemna szafka z umywalką, lustro, pralka, zabudowana toaleta, lustrzane szafki i czarne dodatki.
  • Na ścianach pojawią się płytki ułożone w kształt jodełki i kafelki imitujące beton. Całość rozjaśni niebieska ściana.

Oczyszczenie przestrzeni i demolka

Dorota ma trzy dni na zmianę wyglądu łazienki. Dlatego ekipa nie zwleka długo z rozpoczęciem pracy. Po zapoznaniu się z pomysłem Doroty trzeba zakręcić wszystkie zawory, wynieść sprzęty i można rozpocząć demolkę.

metamorfoza łazienki

Pracę przejmuje ekipa Doroty. Stara umywalka, lustro oraz pozostałe umeblowanie łazienki zostają zdemontowane. Ze ścian usunięto także zielone kafelki, a z podłogi wszystkie płytki.

Przed przystąpieniem do remontu łazienki, z pomieszczenia muszą zniknąć wszystkie sprzęty. Usunąć należy zarówno łatwe do wyniesienia meble, jak i ubikację czy brodzik. Pozostałości po kabinie prysznicowej również muszą zniknąć (trzeba je odkręcić od ściany). W zasadzie w łazience pozostał jedynie beton. Warto też pamiętać, by po każdej „demolce” dobrze uprzątnąć remontowane pomieszczenie.

Nowa łazienka – inspiracje jak wybrać grzejnik i szafki

Każda łazienka ma takie elementy, które koniecznie muszę się w niej znaleźć. Jednym z nich jest grzejnik. To praktycznie urządzenie często bywa designerską zmorą, a wcale nie musi tak być. Czasy, w których grzejniki łazienkowe uchodziły za smutną konieczność i nie kojarzyły się z estetycznym dodatkiem, dawno minęły. Teraz urządzenia te stały się ozdobą i pełnią funkcję dekoracyjną. Nie tylko sprawiają, że w domu robi się przyjemnie ciepło, ale także potrafią pięknie wyglądać na ścianie. W sieci nie brakuje inspiracji ukazujących takie nowoczesne aranżacje łazienek (zdjęcia czy filmy znajdziesz bez większego trudu).

Nowe aranżacje łazienek, szczególnie tych dawno nieremontowanych, wiążą się z koniecznością wymiany grzejnika. Na co powinieneś zwrócić uwagę, jeśli szukasz nowego kaloryfera? W pierwszej kolejności wybierz to, co Ci się spodoba, czyli dopasuj pod siebie kolor i kształt urządzenia. Dobrze, by przypominał on drabinę (dzięki temu łatwo zawiesisz na nim ręcznik) i współgrał z całą aranżacją pomieszczenia. 

Następnie zwróć uwagę na moc grzewczą urządzenia. Co to takiego? Moc grzewcza to parametr określający wielkość pomieszczenia, które grzejnik będzie w stanie ogrzać. Przyjmuje się, że do utrzymywania komfortowej temperatury na 1 m2 potrzeba ok. 120 W. By mieć pewność, że w łazience nie będzie za gorąco, do kaloryfera przykręć zawór termostatyczny. Dzięki niemu z łatwością zapanujesz nad temperaturą. Pamiętaj, że podczas wyboru grzejnika, zawsze możesz zapytać w sklepie o fachową poradę.

Kolejnym ważnym elementem łazienki są szafki. Zastanawiasz się, czy zamówić je u stolarza, czy w sklepie? Skończyły się czasy, gdy produkty możliwe do kupienia od ręki, mają wymiary, które nie współgrają z żadną łazienką. Teraz wybór jest naprawdę duży. W sklepach dostępne są szafki o głębokości nawet do 15 cm. Może się wydawać, że to niedużo, ale w takiej przestrzeni zmieścisz na przykład kosmetyki ustawione w jednym rzędzie. Duży wybór rozmiarów szafek łazienkowych w sklepach sprawia, że bez pomocy stolarza, doskonale zagospodarujesz całe pomieszczenie.

Szeroki wybór dotyczy także stylów mebli. Od prostych białych, po stylizowane oraz szafki lustrzane. Szczególnie te ostatnie doskonale nadadzą się do małych łazienek.

Metamorfoza łazienki – od zielonego wnętrza do loftowych przestrzeni

Przygotowana do remontu łazienka została całkowicie oczyszczona z mebli i zielonych kafli. Teraz ekipa Doroty Szelągowskiej, krok po kroku, zamieni ją w piękne nowoczesne wnętrze o charakterze loftowym.

Jako pierwsze do pomieszczenia wstawione zostały nowe drzwi. Ich kredowy kolor i elegancki wygląd idealnie współgra z pomysłem Doroty na to, jak po metamorfozie powinna wyglądać łazienka (aranżacje z białymi drzwiami doskonale uzupełniają nowoczesne wnętrza).

Jeszcze wśród gołych, betonowych ścian, w łazience montowana jest wanna. To marzenie Agaty i Kacpra, które Dorota postanowiła spełnić. Tuż nad wanną pojawia się nowa glazura – klasyczne, białe kafelki, układane w kształt jodełki. Ich wzór dodatkowo podkreśliła ciemna fuga. Ściana wygląda teraz bardzo efektownie.

Łazienka wyposażenia

Tego typu kafelki, czyli niewielkie, prostokątne cegiełki, świetnie sprawdzają się w wielu stylach i pomieszczeniach (niekoniecznie musi to być łazienka). Aranżacje na ścianie stworzysz z płytek ułożonych w kwadrat, klasycznie lub na mijankę. Możliwości łączenia tych wzorów, jest naprawdę sporo.

Jodełka pojawiła się też na wannie. A co z resztą powierzchni? Jeśli na jednej ścianie w małej łazience pojawia się mocny wzór, cała reszta pomieszczenia musi zostać „uspokojona”. Dlatego podłogę i pozostałe ściany ekipa Doroty pokryła szarymi kaflami, imitującymi beton. Jedynie na przeciwległej ścianie pojawił się kolor – farba w odcieniu szarego błękitu.

Metamorfoza łazienki trwa. Jednak nie będzie ona jedyną niespodzianką dla Agaty i Kacpra. Podczas spotkania z bohaterami, Darek Stolarz nalegał, by remont dotyczył nie łazienki, a sypialni. Mimo że projektantka podjęła inną decyzję, Darek nie dał za wygraną i wciąż nalegał na zmiany w sypialni. Ostatecznie Dorota postanowiła, że planowana metamorfoza łazienki, powiększy się o nową aranżację sypialni.

By zacząć wprowadzać zmiany do kolejnego pomieszczenia, Dorota w pierwszej kolejności uporządkowała zbędne rzeczy i przeniosła je do szafy w przedpokoju, którą porządnie zorganizowała. W oczyszczonej sypialni zrobiło się naprawdę sporo miejsca do pracy. Jakie zadanie czeka ekipę remontową? Szary pokój rozjaśni błękitna farba.

Czy to trudny kolor do przykrycia? Nie, zdecydowanie wśród tych najtrudniejszych wymienia się czerwień, fiolet i róż. Jeśli planujesz przykryć farbą jakikolwiek kolor, nie maluj ściany na biało, a właśnie na szaro – nawet jaśniejszy kolor, będzie na nim pięknie wyglądał

metamorfoza sypialni

Dodatkowo jedna ze ścian w sypialni bohaterów zostanie pokryta farbą tablicową (tak jak to było dotychczas). Łóżko z palet zyska zagłówek z tego samego materiału. W pomieszczeniu pojawią się także zasłony, błękitne dodatki oraz atrakcyjne obrazki. Do sypialni będzie się wchodziło przez nowe drzwi – takie same jak w łazience.

Wspomniany zagłówek Dorota stworzyła z pomocą Darka Stolarza. Ty również z łatwością wykonasz go samodzielnie. Jak? Podziel dużą paletę na dwie części i dokładnie pomaluj oba kawałki na wybrany kolor. Gdy emulsja wyschnie z dwóch mniejszych europalet, stwórz ponownie jedną, ale tym razem połówki złącz w poprzek (żebrowania powinny być pionowe). By zagłówek był miękki, przymocuj do niego karnisz, a na nim zawieś dwie duże poduszki na dorobionych tasiemkach.

Praca na stolarni wre, a tymczasem na budowie metamorfoza też nie zwalnia tempa. Po ozdobieniu ścian, w pomieszczeniu pojawiło się nowe oświetlenie oraz zrobiony przez Darka Stolarza czarny blat. Łazienka nabiera pięknego wyglądu. Trzeba do niej dodać jeszcze kilka dodatków oraz niezbędne sprzęty i w końcu pokazać ją bohaterom, dla których odmienione wnętrze nie będzie jedyną niespodzianką.

DIY z Dorotą

Nim Agata i Kacper zobaczą wyremontowane wnętrze, Dorota zaprosiła ich do swojej mobilnej pracowni, by wspólnie stworzyli unikatową ozdobę do nowego wnętrza. Tym razem będzie to designerski stojak – półka na ręczniki, w czarnym kolorze imitującym metal. Jak wykonać taki gadżet krok po kroku?

Krok 1

Przygotuj drewnianą płytę oraz małe listewki, z których powstaną uchwyty, przytrzymujące ręczniki w odpowiednim miejscu. Potrzebna będzie Ci także wiertarko-wkrętarka i śrubki.

Krok 2

Na deskę nanieś odpowiednie wymiary i wyznacz miejsce, w którym wkręcisz śrubki. Kolejno połącz ze sobą małe listwy – tak by powstały dwa uchwyty trzymające ręczniki, a konstrukcja kształtem przypominała literę „C”.

Łazienka

Krok 3

Uchwyty przykręć do deski do przeciwnych stronach. Pomaluj gadżet farbą tablicową. Gdy emulsja wyschnie, ułóż ręczniki – gotowe! Stojak przykręć do ściany w łazience.

 

Zieleń odeszła w niepamięć – teraz to piękne, nowoczesne wnętrze

Wystarczył dobry projekt i trzy dni intensywnej pracy, by niepraktyczna łazienka bez pomysłu, zmieniła się w atrakcyjne, nowoczesne pomieszczenie. Mimo dodatkowej pracy związanej z odświeżeniem sypialni, ekipa Doroty Szelągowskiej, bez większych problemów dokonała metamorfozy w domu Agaty i Kacpra.

Nieatrakcyjna łazienka, pełna zieleni i zepsutych sprzętów została całkowicie zmieniona. Teraz to stonowane pomieszczenie w odcieniach czerni, szarości, błękitu i bieli. Szare kafle imitujące na ścianie i podłodze beton, przechodzą w jodełkę. Elegancki wzór, z najprostszych cegiełek, podkreśliła ciemna fuga. Ważnym elementem przestrzeni jest antracytowy grzejnik, który wygląda pięknie i nowocześnie.

W nowej odsłonie łazienki zamiast prysznica pojawiła się upragniona przez bohaterów wanna. Nad nią zawisła bateria wannowawraz z zestawem prysznicowym. Obok wanny Dorota postawiła szafkę z umywalką w kolorze niebieskiego jeansu. Nad szafką ekipa remontowa zamontowała klasyczne lustro w szarej ramie. Przestrzeń uzupełniają czarne elementy takie jak blat, pralka, kinkiet czy własnoręcznie zrobiony przez bohaterów wieszak na ręczniki. Za sprawą montażu pojemnych szafek, projektantka zadbała także o wygospodarowanie dużej ilości miejsca na przechowywanie.

A jak zmieniła się sypialnia bohaterów? Przede wszystkim przestała to być kanciapa. Za sprawą prostych trików przestrzeń stała się bardzo przytulna. Część ściany i sufitu spowił błękitny kolor. Kolejną powierzchnię pokryła farba tablicowa. Reszta ścian nie zmieniła swojego koloru. Darek wykonał dla Agaty i Kacpra specjalną szafkę do przechowywania rzeczy. Na jej górze znalazło się miejsce na książki.

Metamorfoza łazienki

W sypialni pojawił się zagłówek z palet. Na ścianie nad łóżkiem zawisła mała galeria, a w niej m.in. obraz jelenia, podobizna flaminga oraz ażurowa grafika. Dodatkowo Dorota z Mariką ciekawe zagospodarowały fragment pokryty farbą tablicową. W sypialni zawisła też huśtawka bohaterów. Pod nią projektantka rozmieściła sztuczne skóry w kolorze szarym i białym.

Jakie wrażenie na domownikach wywołała metamorfoza Doroty? Widząc odnowione wnętrze, zaniemówili z wrażenia, a upragniona wanna skradła całe show. Zdecydowanie ta metamorfoza przypadła im do gustu. Podobnie jak zmiany w sypialni, które sprawiły, że drugi raz tego wieczoru Agata z Kacprem nie wiedzieli, co powiedzieć. Efekt obu zmian zdecydowanie przerósł oczekiwania pary.

Metamorfoza łazienki

Podsumowanie

Remont łazienki to duże przedsięwzięcie, które wymaga dobrego projektu. W końcu to nieduże pomieszczenie, które musi być bardzo funkcjonalne. Często aranżacje łazienek (zdjęcia czy filmy) wyglądają atrakcyjnie, ale trudno je odtworzyć. Zupełnie inaczej jest z projektem wykonanym przez Dorotę Szelągowską, bo wszystkie produkty, od ręki dostaniesz w sieci sklepów Castorama.

Co będzie Ci potrzebne do tego, by niemodną już łazienkę zmienić w nowoczesne, loftowe pomieszczenie, inspirowane projektem Doroty? Przede wszystkim skup się na bazowych kolorach, takich jak czerń, biel, szarość i błękit. One idealnie nadadzą wnętrzu industrialnego charakteru. Decydując się na wzór jodełki na ścianie (taki jak wykonała projektantka w domu bohaterów), „uspokój” resztę powierzchni. Samo stworzenie ozdoby z płytek nie jest ani trudne, ani kosztowne. Wzór powstał z niedrogich materiałów. A kształt kafelków daje duże pole do popisu.

Dobrym patentem do małych pomieszczeń są także szafki lustrzane, które dzięki różnym rozmiarom, możesz swobodnie ze sobą zestawiać. Nawet najwęższa półka, pozwoli Ci na schowanie i uporządkowanie kosmetyków. By przestrzeń stała się przytulniejsza, dodaj kilka gustownych dodatków – kinkiet pasujący do stylu wnętrza, pięknie pachnące świece, czy koszyki na ręczniki. Pamiętaj też, że grzejnik w łazience nie musi być przykrą koniecznością – dobrze dobrany stanie się ozdobą wnętrza.