Nowoczesna łazienka – przegląd szczotek do WC

Łazienka to pomieszczenie, w którym dokonujemy codziennej higieny, ważne jest więc aby sama również była utrzymywana w najwyższej czystości. Jednym z najważniejszych akcesoriów przeznaczonych do tego celu jest szczotka do WC. Przy wyborze szczotki do toalet warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, tak by produkt nie tylko spełniał swoją funkcję, ale również komponował się z wyglądem łazienki.

czyszczenie miski WC

Jaką szczotkę do WC wybrać?

Choć wybór szczotki wydaje się prosty i możemy myśleć, że nie ma większego znaczenia, jaki jej rodzaj znajdzie się w naszym domu, w rzeczywistości lepiej przemyśleć zakup tego elementu wyposażenia. Jeśli zależy nam na dobrym produkcie, który znacząco ułatwi utrzymanie muszli w czystości, posłuży przez długi czas i nie będzie szpecił łazienki, zwróćmy uwagę na kilka detali.

Przede wszystkim kształt szczotki – najczęściej spotykane są okrągłe lub półokrągłe, ale istnieją również szczotki z specjalnie wyprofilowanymi główkami. Te pierwsze z reguły są uniwersalne i sprawdzone – nadają się do większości toalet, jeśli jednak jesteśmy w posiadaniu nietypowego kształtu muszli lub wiemy, że okrągłe szczotki niekoniecznie sprawdzą się do czyszczenia wszystkich zakamarków, zastanówmy się nad szczotką odpowiednio wyprofilowaną.

Drugim aspektem jest materiał wykonania włosia szczotki. Włosie szczotki powinno być na tyle sztywne, by dokładnie czyścić wnętrze muszli, ale jednocześnie elastyczne by dopasowywać się do jej kształtu. Nie może być wykonane z materiału nieodpornego na środki chemiczne i łatwo ulegającemu zniszczeniu. Kupując szczotkę sprawdźmy czy włosie nie jest zbyt ostre – unikniemy możliwych uszkodzeń muszli klozetowej podczas czyszczenia. Sam trzonek szczotki również powinien być wykonany z odpornego i solidnego materiału – najlepiej sprawdzają się ergonomiczne trzonki np. takie z antypoślizgową powłoką, dzięki czemu czyszczenie nie sprawia problemów.

Porada eksperta:

Jeśli nasza szczotka jest już odbarwiona lub niedomyta po ostatnim czyszczeniu, nie musimy od razu wymieniać jej na nową. Dobrym sposobem na odświeżenie starej szczotki jest umieszczenie jej w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do czyszczenia toalet. Po dłuższej chwili należy dokładnie spłukać szczotkę pod silnym strumieniem wody i gotowe – szczotka jak nowa! Podobnie możemy potraktować sam pojemnik na szczotkę, a jeśli największym problemem jest kamień i osad – zamiast wody z detergentem użyj wody z octem.

Jaki powinien być pojemnik od szczotki do WC?

wybór szczotki do WC

Pojemnik na szczotkę WC to jej najbardziej reprezentatywny element – warto więc przy jego wyborze zwrócić szczególną uwagę na wygląd i trwałość. Ważne jest, by nie sprawiał trudności w czyszczeniu i był wykonany z trwałych materiałów, które nie zmienią swego wyglądu przez długi czas. O ile sama szczotka przeważnie wygląda podobnie, to w kwestii pojemników producenci prezentują naprawdę szeroki wybór. Pojemniki mogą być stojące, wiszące czy umieszczone na stojaku, np. w połączeniu z uchwytem na papier toaletowy.

W przypadku stojących pojemników warto postawić na taki wykonany z ceramiki lub metalu z obciążeniem. Lekkie plastikowe pojemniki mogą zbyt łatwo się przewracać.

akcesoria łazienkowa

Wiszące pojemniki montowane na ścianie dobrze jest przymocować w bliskiej odległości od toalety, ale w takim miejscu, by nie był pierwszą rzeczą którą ujrzymy, wchodząc do toalety. Dobrze, aby sam pojemnik można było wyjąć z uchwytu i w każdej chwili umyć. Jeśli chodzi o różnego rodzaju stojaki to też należy zwrócić uwagę na ich stabilność i wywrotność.

Ostatnim, a dla niektórych najważniejszym punktem, jest sam wygląd szczotki i pojemnika. Warto dobrać szczotkę tak, by pasowała do reszty wyposażenia łazienki i była spójna z koszem na śmieci, mydelniczką, wieszakiem na ręczniki czy uchwytem do toalety. Jeśli resztę akcesoriów mamy z jednej serii, warto rozejrzeć się za szczotką tej samej firmy, a w innym przypadku kierować się materiałem wykonania i kolorem. Spójne dodatki pozwolą na stworzenie eleganckiej i estetycznej łazienki.

Data publikacji: 31.08.2017