icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Marzy Ci się nowoczesny przedpokój? Zobacz, jak go urządzić

Przedpokój doskonały to taki, który nie stoi na drodze do reszty domu, ale stanowi jej obiecujący początek. Masz nowoczesne mieszkanie? Zobacz, jak urządzić pasujący do niego przedsionek! Dzięki naszym wskazówkom zagospodarujesz swój przedpokój w nowoczesnym stylu.

Przedpokój jest pomieszczeniem, które właściciele domów i mieszkań często lekceważą. Zdecydowanie bardziej skupiamy się na urządzaniu pozostałych pokojów, podczas gdy pierwszy, do którego wchodzimy my oraz goście i który odpowiada za pierwsze wrażenie, to właśnie przedpokój. Nowoczesny wystrój korytarza rzutuje na odbiór całego mieszkania.

Niezależnie, czy Twój nowoczesny przedpokój jest otwarty (czyli połączony wspólną ścianą na przykład z salonem), czy nie, dzięki odpowiedniemu rozplanowaniu wystroju możesz uwypuklić zalety i ukryć mankamenty przestrzeni. Jak ją nowocześnie zaaranżować?

Jaki jest nowoczesny przedpokój?

Granice między stylami aranżacji bywają niekiedy dość płynne i mało wyraźne. Skąd masz zatem wiedzieć, czy Twój wiatrołap to już przedpokój nowoczesny? Wnętrza zaprojektowane w tym nurcie są bardzo czyste i proste. Charakteryzują je nieskomplikowane, otwarte formy i stonowana paleta barw, często łącząca czerń i biel. To uniwersalny wybór do każdej przestrzeni: czy to w bloku, czy w domu jednorodzinnym.

Przestronność to podstawowa cecha, jaką powinien się charakteryzować nowoczesny przedpokój w domu jednorodzinnym. Jak wiadomo, przedpokój to zazwyczaj pomieszczenie niezbyt duże, najczęściej też dość wąskie, co automatycznie może tworzyć klaustrofobiczny efekt. W uratowaniu ciasnego wnętrza pomoże zastosowanie jasnych kolorów ścian, które optycznie powiększą to pomieszczenie.

Nie oznacza to jednak, że nowoczesny przedpokój powinien być wyłącznie pastelowy. Z jasnym tłem warto kontrastować bardziej wyraziste barwy. Przestronność jesteśmy w stanie zbudować przez użycie luster czy sprytnie wykorzystane iluzje optyczne.

nowoczesny przedpokójnowoczesny przedpokójnowoczesny przedpokójnowoczesny przedpokój

Nowoczesny przedpokój w bloku – otwarty czy zamknięty?

Pierwsza ważna cecha, która wpływa na charakter pomieszczenia przejściowego, to sposób połączenia z innymi pokojami. Choć otwarta przestrzeń często działa na korzyść aranżacji, nawet nowoczesny przedpokój w domu jednorodzinnym najczęściej będzie zamknięty. Takie rozwiązanie ma praktyczne uzasadnienie: korytarz ograniczony ścianą i zamykanymi drzwiami stanowi szczelniejszą izolację cieplną i chroni dom przed wychładzaniem.

Jeżeli mieszkasz w bloku, możesz spokojnie zdecydować się na przedpokój otwarty. Od chłodnego powietrza z dworu oddziela go jeszcze klatka schodowa, która przejmuje wtedy funkcję bufora cieplnego. Mały nowoczesny przedpokój w bloku bardzo zyskuje na rezygnacji z kolejnych drzwi i ścian działowych, ponieważ optycznie powiększa to jego powierzchnię.

Jeśli wybierzesz jednak opcję zamkniętą, dobrym sposobem na wizualne poszerzenie wnętrza będzie wykorzystanie transparentnych drzwi i przeszkleń. Również chronią one przed zimnem, a przepuszczają więcej światła i tworzą iluzję głębi. W niewielkich przestrzeniach sprawdzą się także drzwi przesuwne – zarówno między pokojami, jak i jako zamknięcie szafy na kurtki czy buty. Nie zabiorą one przydatnego miejsca przy otwieraniu i nieco odciążą mały nowoczesny przedpokój.

Nowoczesny przedpokój – sztuczki kolorystyczne

Ogólne zasady malowania pomieszczeń sugerują, by w tych małych i ciemnych używać jasnych, jednolitych barw, a przestronniejsze ozdabiać grafiką lub kontrastowymi kolorami. Istnieje jednak wiele wyjątków od tej reguły, a część z nich pozwala przy okazji sprytnie manipulować postrzeganiem danej przestrzeni. Jak odmienić dzięki nim nowoczesny przedpokój?

  • Jeśli chcesz skrócić optycznie nowoczesny wąski przedpokój, zestaw ze sobą neutralne kolory dłuższych ścian i ciemniejszy akcent w postaci krótkiej ściany.
  • Dzięki dwukolorowym ścianom możesz wizualnie obniżyć wysokie pomieszczenie. Wykonaj w tym celu dwa pasy w poziomie – w taki sposób, aby ten położony wyżej łączył się z barwą sufitu.
  • Z kolei metodą na zbyt niski strop będą pionowe pasy na ścianach, ale również wykorzystanie do ścian i sufitu tej samej, najlepiej jasnej farby.

Więcej trików przydatnych podczas malowania przedpokoju znajdziesz w naszym artykule na ten temat.

Pamiętaj o spójności z wystrojem sąsiadujących pomieszczeń – szczególnie gdy korytarz nie ma drzwi przejściowych. Jeśli Twój nowoczesny przedpokój w bloku łączy się z salonem utrzymanym w szarościach, uzupełnij go subtelnym różem lub po prostu ciemniejszym odcieniem szarego. Przydatnym dodatkiem może być fragment ściany pomalowany farbą tablicowo-magnetyczną – dzięki temu możesz zostawiać krótkie wiadomości i przypomnienia dla siebie i innych domowników tuż przy wejściu.

przedpokój nowoczesnyprzedpokój nowoczesnyprzedpokój nowoczesnyprzedpokój nowoczesny

Urządzamy nowoczesny przedpokój

Choć nowoczesny styl jest raczej minimalistyczny, jego siła kryje się w dodatkach i odpowiednio dobranych sprzętach. Kluczowym elementem umeblowania będzie tu szafa lub wieszak. W tym małym pomieszczeniu najczęściej przechowujemy takie rzeczy jak:

  • buty,
  • płaszcze i kurtki,
  • torby na zakupy i codzienną torebkę lub plecak,
  • akcesoria: czapki, szale, rękawiczki,
  • drobne przedmioty osobiste (takie jak klucze, okulary przeciwsłoneczne, małe kwoty w gotówce).

Nowoczesna zabudowa przedpokoju powinna być jak najlepiej dostosowana do naszych potrzeb, aby jej użytkowanie było maksymalnie komfortowe. Po drugie: musi pasować do wnętrza. W nowoczesnych przedpokojach polecane jest stosowanie mebli o prostych i regularnych kształtach – z prostymi drzwiami, otwartym dostępem lub nawet gładką zasłonką. Jeśli Twój nowoczesny przedpokój ma być także schowkiem na domowe sprzęty i ozdoby sezonowe, sprawdź, czy nie potrzebujesz większej garderoby.

Kolejny ważny element to lustra, których nie powinno zabraknąć w żadnym przedpokoju. Są one nie tylko funkcjonalne, ale podobnie jak zastosowanie odpowiednich kolorów, są w stanie optycznie zwiększać powierzchnię – szczególnie wzbogacą zatem mały nowoczesny przedpokój. W takiej aranżacji świetnie sprawdzą się lustra oprawione w wyraźną czarną ramę.

Ze względu na to, że nowoczesny przedpokój w bloku jest często pozbawiony dostępu do światła naturalnego, bardzo ważną rolę odgrywa w nim oświetlenie. Przyda się tu światło główne – górna lampa – oraz na przykład punktowe kinkiety jako światło wspierające. Odpowiednio doświetlony nowoczesny przedpokój zyskuje przytulną, domową atmosferę. Prawdziwie nowoczesnym rozwiązaniem będzie też inteligentna żarówka z czujnikiem ruchu, dzięki któremu światło zapali się samo, gdy tylko wejdziesz do domu.

Przedpokój – nowoczesny zwiastun aranżacji domu

Założenia stylu nowoczesnego są na tyle szerokie, aby każdy odnalazł w nim pasującą do siebie aranżację. Podczas jej kompletowania uważaj jednak, aby nie stracić z oczu praktycznego zastosowania tego pomieszczenia. Idealny nowoczesny przedpokój powinien być funkcjonalny i wygodny, a do tego trafiać w gust domowników.

Wśród produktów różnych kategorii z asortymentu naszego sklepu znajdziesz wiele sprzętów i dodatków, które świetnie wpisują się w nowoczesne trendy wnętrzarskie. Możesz skorzystać także z działu Porady i inspiracje, aby znaleźć rozwiązania popularnych problemów i ciekawe pomysły na urządzenie nowoczesnego przedpokoju.

Data publikacji: 10.11.2014