O czym należy pamiętać podczas użytkowania jacuzzi?

Jacuzzi w domu to luksus, który coraz częściej jest w zasięgu naszych portfeli. Zalet kąpieli w wannie z hydromasażem jest wiele – warto tutaj wymienić chociażby łagodzenie stresu, poprawę kondycji ruchowej, a także lepszy wypoczynek. Aby w pełni cieszyć się z tych korzyści, nie możemy zapominać o regularnej dezynfekcji. W przeciwnym razie zamiast pozytywnych, możemy odczuwać negatywne skutki użytkowania jacuzzi.

Wbrew krążącym opiniom nie potrzebujemy pokoju kąpielowego o dużej powierzchni, żeby zainstalować tego rodzaju wannę. Co prawda posiada ona większe rozmiary od tradycyjnej, ale z powodzeniem możemy ją wstawić do łazienek posiadających mniej niż 8 m², a w sprzyjających warunkach nawet do jeszcze mniejszej. Pamiętajmy jednak, że montaż jacuzzi powinniśmy powierzyć wykwalifikowanej osobie, która przeprowadzi prawidłowy montaż całej instalacji, zarówno wodnej, jak i elektrycznej.

Na co uważać

 

Jaccuzi

Podczas korzystania ze wszystkich dobrodziejstw wanny z hydromasażem nie powinniśmy używać mydła ani środków myjących, które nadmiernie się pienią i prowadzą do zatykania dysz oraz odpływu. Przestrzega się również, aby nie wkładać do wody żadnych przedmiotów, które mogą przedostać się do przewodów i je zatkać. W przeciwnym wypadku istnieje duże ryzyko awarii całego systemu. Brak stosowania się do zaleceń producenta może być powodem nieuznania reklamacji, a to pociąga za sobą duże koszty naprawy.

Czyszczenie

Będąc posiadaczem jacuzzi powinniśmy pamiętać przede wszystkim o jego regularnym czyszczeniu. Należy przeprowadzać je przynajmniej raz w miesiącu lub co piątą kąpiel, jeżeli rzadko używamy wanny. Natomiast w przypadku, gdy do mycia stosujemy wspomniane wyżej środki w postaci mydła lub specjalnych płynów, wannę powinniśmy dezynfekować po każdym użyciu.

Jeżeli zbagatelizujemy tę dość istotną kwestię, istnieje duże ryzyko zapchania rurek i dysz, a w konsekwencji do ich uszkodzenia. Poza tym rury są idealnym miejscem dla rozwoju różnego rodzaju bakterii i grzybów, co może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. To, że system jest zanieczyszczony, będzie się objawiało m.in. nieprzyjemnym zapachem podczas każdego użytkowania wanny. Pamiętajmy również, że w rurach osadza się kamień.

Zewnętrzną część powierzchni czyścimy tak samo, jak zwykła wannę. Szczególną uwagę powinniśmy jednak poświęcić oczyszczeniu dysz i systemu rurek znajdujących się w środku.

Dezynfekcja

Przed rozwojem pleśni i grzybów uchronią nas specjalne płyny. Jeżeli nie posiadają właściwości usuwania kamiennych osadów, dodatkowo należy zakupić środek przeznaczony do tego celu. Do czyszczenia nie powinniśmy stosować żadnych substancji żrących, ponieważ mogą zniszczyć przewody instalacji, a wtedy wanna będzie się nadawała jedynie do wymiany.

Aby zdezynfekować wannę, należy napełnić ją wodą tak, aby dysze były zakryte. Następnie wlewamy odpowiednią ilość środków dezynfekujących i włączamy wannę na około 15 min. Następnie opróżniamy wannę i ponawiamy cały zabieg, jednak w tym wypadku już tylko przy użyciu czystej wody. Ma to na celu przepłukanie calej instalacji.

Wato pamiętać, że w ofercie producentów znajdują się wanny, które posiadają funkcję automatycznej dezynfekcji. Pomocna jest również funkcja osuszania przewodów, którą posiada coraz więcej modeli jacuzzi – na panelu sterującym wystarczy jedynie wybrać odpowiedni przycisk.

Osuszanie dysz po każdej kąpieli znacząco wpływa na przedłużenie żywotności wanny i hamuje rozwój grzybów. Dlatego przed zakupem warto zwrócić uwagę, czy wybrany przez nas model posiada taką właśnie funkcję.

Data publikacji: 07.12.2015