Ochrona roślin doniczkowych przed mrozem

Zanim nadejdą mroźne dni, powinniśmy odpowiednio zadbać o rośliny zimujące na dworze. Mowa nie tylko o drzewach, krzewach czy kwiatach rosnących na stałe w gruncie. Ochrony przed ujemnymi temperaturami będą wymagały przede wszystkim rośliny doniczkowe, które w sezonie wiosenno-letnim zdobią nasze ogrody, tarasy czy balkony.

Ochrona roślin doniczkowych przed mrozem

Ochrona roślin doniczkowych – dlaczego jest potrzebna

Wieloletnie rośliny przystosowane do uprawy w donicach mogą zdobić naszą posesję przez wiele sezonów. Aby jednak było to możliwe, w wielu przypadkach będą wymagały w czasie zimy szczególnej ochrony. Wynika to z faktu, że ich system korzeniowy znajduje się płytko w ziemi, a przed bezpośrednim wystawieniem na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych zabezpiecza go jedynie donica. Cienka warstwa ziemi łatwo wysycha oraz przemarza, a wraz z nią także korzenie. Jeśli do tego dodamy często zmieniającą się pogodę oraz fakt, że korzenie roślin są mniej odporne na wiele czynników w porównaniu do ich wystających ponad ziemię pędów, możemy zauważyć, że zima stanowi poważne zagrożenie dla naszych doniczkowych okazów.

Jak chronić rośliny doniczkowe przed przemarznięciem

Aby nasze rośliny zakwitły również w kolejnym sezonie, powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć je przed działaniem mrozu czy wiatru. Co w tym celu możemy zrobić?

Zabezpieczenie bryły korzeniowej – najważniejszym elementem ochrony roślin doniczkowych przed mrozem jest zaizolowanie pojemnika, w którym rosną. Możemy wykorzystać do tego styropian, tekturę falistą albo słomę (nigdy folię). Dodatkowo ustawiamy donice w kartonach czy skrzyniach wypełnionych korą, liśćmi albo gazetami – aby nie stały na zimnym podłożu, warto postawić je na warstwie styropianu, piance poliuretanowej lub też desce.

Zabezpieczenie części nadziemnych – również wierzchnią warstwę ziemi osłaniamy korą, liśćmi lub gałązkami drzew iglastych. Jeśli rośliny nie osiągnęły zbyt dużych rozmiarów i jest to możliwe, warto okryć je w całości – np. słomą czy agrowłókniną. Będzie to dobre rozwiązanie w przypadku roślin iglastych czy bukszpanu, których pędy mogą zimą przemarzać. Rośliny gubiące liście możemy owinąć w całości w materiały, takie jak tektura czy papier pakowy, które nie przepuszczają światła. Odpowiednia osłona zabezpieczy też rośliny przed podmuchami mroźnego wiatru, a także przed silnie grzejącymi promieniami słońca. 

Ochrona roślin doniczkowych przed mrozem

Zmiana położenia – wszystkie zimujące na zewnątrz rośliny doniczkowe warto ustawić w takich miejscach, gdzie nie będą wystawione na silne nasłonecznienie oraz wiatr. Najlepiej zgromadzić je wszystkie razem – będą wtedy wzajemnie osłaniały się od wiatru.

Podlewanie – rośliny doniczkowe przechowywane na zewnątrz należy podlewać tak długo, jak długo panują dodatnie temperatury. Nie należy dopuszczać do sytuacji, w której ziemia w pojemniku jest przesuszona. Jednocześnie pamiętajmy, by dostarczać wody w mniejszych ilościach niż  w sezonie wegetacyjnym.

O czym należy pamiętać

Donice z roślinami należy osłonić dopiero wtedy, gdy temperatury poniżej zera utrzymuje się przez kilka dni – jeśli nasze okazy zabezpieczymy zbyt szybko, mogą się zaparzyć. Pamiętajmy też, by osłony nie były zbyt ciasne – rośliny powinny mieć swobodny dostęp do powietrza. W innym przypadku mogą rozwinąć się na nich choroby.