Oczary - zimowe krzewy

Oczary to krzewy zdecydowanie niedocenione – niezbyt często sadzone są w naszych ogrodach. Główną ich zaletą jest termin kwitnienia. Wtedy, gdy inne rośliny zanurzone są w zimowym śnie, te wyjątkowe krzewy potrafią wydać barwne kwiaty o nietypowym kształcie. Warto więc się nimi zainteresować, jeżeli chcemy mieć równie ciekawy ogród i latem, i zimą.

Oczary - zimowe krzewyOczary - zimowe krzewyOczary - zimowe krzewyOczary - zimowe krzewy

Oczary – piękne zimą

Te niesamowite krzewy pochodzą z Ameryki Północnej i wschodniej części Azji. Są to krzewy lub małe drzewa. Rosną dobrze na glebach żyznych, próchnicznych, lekko kwaśnych. Radzą sobie zarówno w na stanowiskach słonecznych, jak i półcienistych. Starsze okazy są odporne na mrozy, ale oczary źle znoszą suszę. Liście mają skrętoległe, krótkoogonkowe, ciemnozielone, które efektownie przebarwiają się jesienią na żółto, pomarańczowo lub czerwono w zależności od gatunku i odmiany. Kwitnie na czerwono, żółto, kremowo, w terminach późnojesiennych lub zimą i wczesną wiosną, nawet do kwietnia. Płatki są bardzo wąskie, ciekawie zwinięte, a w miarę rozwijania zaczynają się prostować. Owocami są dwuklapowe, nieduże torebki, które niespodziewanie się otwierają. Nasiona są twarde, czarne i błyszczące.

Przeczytaj także: Rośliny na poplon

Gatunki oczarów

W Polsce uprawia się 4 gatunki – oczar wirginijski, omszony i japoński oraz mieszaniec – oczar pośredni.

Często spotykanym okazem jest oczar pośredni (Hamamelis x intermedia). Jest to krzew o zwartym pokroju dorastający do wysokości ok. 4 m. Jego ciemnozielone liście przebarwiają się jesienią, co sprawia, że oprócz kwiatów również one są dekoracyjne. Kwitnienie przypada na grudzień, styczeń, luty i marzec. Kwiaty, w zależności od odmiany, są koloru czerwonego lub żółtego. Sadzony jest w dużych ogrodach, ponieważ osiąga spore rozmiary i potrzebuje wiele miejsca. Warto dodać, że młode krzewy oczaru pośredniego mogą przemarzać i nie przetrwać ostrej zimy, zatem wymagają okrycia. Gatunek ten lubi glebę wilgotną i najlepiej rośnie na stanowiskach osłoniętych od wiatru. Przykładowe odmiany to: Jelena (kwiaty żółtomiedziane), Diane (kwiaty karminowoczerwone), Westerstede (kwiaty jasnożółte).

Innym popularnym gatunkiem jest oczar omszony, dorastający do 3 m wysokości i szerokości, ale rosnący dość wolno. Ma duże, ciemnozielone liście omszone od spodu, które przebarwiają się po lecie na żółto. Kwitnie na żółto od lutego do kwietnia, a kwiaty są dodatkowo pachnące i mają długie, nieco skręcone płatki. Najlepiej rośnie na żyznych, próchnicznych glebach. Nadaje się do ogrodów jako soliter.

Oczary - zimowe krzewy

Warto też poznać oczar wirginijski, który jest większy niż dwa poprzednie, ponieważ potrafi osiągać spore rozmiary, nawet do 5 m wysokości. Duże ma również liście, które mogą mieć długość 15 cm. Kwiaty są tutaj drobniejsze i przez to mniej dekoracyjne, w kolorze żółtym, które pojawiają się późną jesienią lub w początkach zimy. Wykorzystywany jest jako roślina lecznicza, a sadzi się ją w dużych ogrodach, gdzie będzie miała sporo miejsca.

Zobacz także: Różaneczniki – ozdoba każdego ogrodu

Nieczęsto możemy zobaczyć oczar japoński. Jest to krzew lub nieduże drzewo, ponieważ może dorastać nawet do 10 m, choć w naszych warunkach zwykle są to 3 m. Ma luźny, rozłożysty pokrój. Liście są zielone, szerokie, które przebarwiają się jesienią na pomarańczowo-żółto lub czerwono. Kwitnie na żółto od stycznia do marca, niekiedy kwiaty są pachnące. Warto zauważyć, iż jest to gatunek kolekcjonerski, spotykany raczej w parkach i ogrodach botanicznych.