Odświeżanie mieszkania w zgodzie z zasadami feng shui

Urządzanie i odświeżanie domu zgodnie ze starochińską sztuką aranżacji przestrzeni feng shui niekoniecznie będzie zawsze wymagało wielu zmian. Często wystarczy przeorganizować drobiazgi w sypialni, łazience czy w kuchni, aby poprawić przepływ dobrej energii. Mieszkanie w stylu feng shui z pewnością podniesie radość z przebywania we wnętrzach i zainspiruje do zmiany aranżacji, tak aby na nowo odkryć posiadaną przestrzeń. Warto zajrzeć do artykułu, aby poznać tajniki takiego urządzania pomieszczeń.

Co to jest feng shui? Dlaczego warto je stosować?

Feng shui w mieszkaniu oznacza utrzymanie jego wystroju zgodnie z wytycznymi starochińskiej techniki organizacji przestrzeni. Takiego, które wpłynie na komfort codziennego życia i zapewni najlepszy przepływ energii. Dzięki zmianom w układzie obiektów i dobraniu odpowiednich dodatków można zapewnić sobie ład i harmonię zarówno w domu, jak i w pracy. Sztuka feng shui czerpie z przekonania Chińczyków, że człowieka otacza energia, która wpływa na jego losy. Zgodnie z tym czasami wystarczą nawet drobne zmiany, aby przełamać złą passę i poczuć szczęście. 

Półki w kuchni ze słoikamiBardzo ważnym aspektem projektowanie mieszkania w stylu feng shui jest planowanie przestrzeni zgodnie ze środowiskiem naturalnym. W tradycyjnym chińskim ujęciu nie jest to jedynie koncepcja związana z aranżacją wnętrz, ale szersza filozofia, która obejmuje elementy takie jak yin i yang, zasada pięciu żywiołów czy siatka bagua.

Najważniejsze zasady feng shui: 

  • mała liczba mebli, pamiątek i akcesoriów

  • podczas przystrajania wnętrz “mniej znaczy więcej” 

  • wpuszczenie do pomieszczeń dużej ilości światła naturalnego (duże okna)

  • zadbanie o częste wietrzenie mieszkania 

  • poznanie i określenie przeznaczenia każdego z pomieszczeń 

  • ład i harmonia zarówno na zewnątrz mieszkania, jak i wewnątrz szaf

  • usunięcie niepotrzebnych i zepsutych rzeczy

  • troska o rośliny

  • delikatne, stonowane kolory       

Jak zaaranżować sypialnię zgodnie z zasadami feng shui?

Pomieszczeniem, które najczęściej aranżuje się zgodnie z zasadami feng shui, jest sypialnia. Starochińska filozofia podpowiada, aby to wnętrze nie było przeładowane dodatkami i meblami. Ład aranżacyjny przekłada się bowiem na harmonię w życiu, a wolna przestrzeń umożliwia swobodny przepływ energii i dotarcie jej do każdego zakamarka. 

Fengshui w łazienceW wystroju sypialni zgodnej z zasadami feng shui ważne jest nie tylko to, co na zewnątrz. Przepływ energii może zakłócić także nieporządek w szafach. Ważne jest więc segregowanie ubrań i odpowiednie ich rozplanowanie w garderobie. Istotne jest także łączenie ubrań w grupy tematyczne czy pozbywanie się tych, które nie są już potrzebne lub się zestarzały. Feng shui podpowiada także, że warto usunąć z domu pamiątki, które przypominają przeszłe niepowodzenia - coś co kojarzy się z nieudanymi związkami, byłą pracą, z którą rozstało się nie pod wpływem własnej decyzji czy niedokończone projekty, do których raczej nigdy się już nie wróci. 

Ponieważ sypialnia to miejsce wyciszenia, relaksu i regeneracji to - według feng shui - nie ma w niej miejsca na sprzęt elektroniczny, taki jak telewizor czy komputer. Co ciekawe, wierzenia starochińskie sugerują także usunięcie z sypialni lustra. 

Jak urządzić łazienkę według feng shui? 

Odświeżanie mieszkania zgodnie z zasadami feng shui dotyczy nie tylko sypialni! Warto słuchać tej filozofii także przy tworzeniu wystroju łazienki. Według tego należy zwrócić uwagę, czy wszystkie sprzęty działają poprawnie. Uszkodzona armatura, czyli przykładowo cieknący kran czy nieszczelna rura, symbolizują uciekanie bogactwa i marnowanie energii. Z kolei deska toaletowa zawsze powinna być opuszczona, gdyż przez otwartą z domu może uciec dobra energia. 

Dbając o feng shui w mieszkaniu, do łazienki najlepiej jest dobrać sprzęty i meble o delikatnych kolorach. Na atmosferę prywatności pozytywnie wpływają biel, błękit czy jasna zieleń. Wszelkie akcesoria pielęgnacyjne i łazienkowe powinny zostać schowane do szafek. Rury warto obudować i możliwie pochować, tak aby odgrodzić przestrzeń użytkową od źródła nieczystości. 

Co zrobić, aby kuchnia była zgodna z feng shui?

Zgodnie z zasadami feng shui kuchnia powinna być przestronna i jasna. Okna nie mogą być brudne (zresztą te reguła dotyczy całego domu). Rośliny i zioła muszą być świeże. Suche bukiety źle wpływają na energię w mieszkaniu i według wierzeń, „wysuszają” także uczucia - na przykład miłość.

Kran CastoramaIdealnym miejscem dla kuchenki, stanowiącej symbol ognia, jest ściana przeciwległa do tej, przy której stoi lodówka lub zlewozmywak, będące z kolei symbolami wody. Należy upewnić się także, że bateria kuchenna jest szczelna i nie zatyka jej kamień (podobnie jak w łazience niesprawności w tym sprzęcie mogą prowadzić do uciekania bogactwa). Szczotki i nieużywane przedmioty powinny być schowane. Podobniem jak w sypialni czy łazience, również w kuchni nie powinno gromadzić się zepsutych czy nieużywanych akcesoriów.

Istotne jest także to, aby nie pozostawiać na widoku ostrych przedmiotów. Siłą rzeczy najwięcej jest ich zatem w kuchni. W mieszkaniu w stylu feng shui należy więc noże pochować do szafek czy szuflad. Podobnie jak w sypialni ład powinien panować zarówno na blatach (na zewnątrz), jak i w szafkach (wewnątrz).

Jak urządzić przedpokój w stylu feng shui?

Dobra energia czerpana z filozofii feng shui może witać domowników i gości już od samego progu - wystarczy w tym celu odpowiednio urządzić także przedpokój. Jako że w większości przedpokojów montuje się lustra, dobrze jest wiedzieć, że pełnią one bardzo ważną rolę w feng shui. Istnieje kilka wytycznych dotyczących miejsc, gdzie powinno się je wieszać. W przedpokoju należy unikać powieszenia lustra naprzeciwko drzwi lub okna. Wynika to z tego, że według wierzeń starochińskich energia wpływa do mieszkania właśnie przez drzwi. Powieszenie lustra naprzeciwko nich może spowodować, że dobra energia odbije się od zwierciadła i znów ucieknie na zewnątrz domostwa. 

Czy można stosować feng shui także w pokoiku dziecięcym?

Na powyższe pytanie można odpowiedzieć w bardzo prosty sposób - tak, z pewnością można i warto sięgać po feng shui także w pokoju dziecięcym. Wtedy dobra energia będzie wspierała najmłodszych, którzy w szczególności uwrażliwieni są na jej przepływ. Ład i harmonia w pomieszczeniu pomogą także pociechom lepiej się rozwijać. Jedną z kluczowych kwestii w pokoju dziecięcym zgodnym z feng shui jest umiejscowienie dziecięcego łóżeczka. Nie można go stawiać wzdłuż ścian czy w pobliżu łazienki bądź garderoby. Należy również unikać ustawiania go pod oknem czy przy ścianach, w których przebiegają rury. 

Tak, jak dla feng shui w całym mieszkaniu ważny jest porządek, tak samo należy o niego zadbać w dziecięcym pokoiku. Oczywiście nie chodzi o to, aby uniemożliwiać dzieciom swobodną zabawę z ulubionymi zabawkami. Kluczowe jest raczej zadbanie o odpowiednie rozmieszczenie zabawek w przerwach od zabaw czy w trakcie snu. Pomocne będą szafki czy pojemniki, które zadbają o porządek zarówno na zewnątrz pokoju, jak i we wnętrzach mebli.