Remont kuchni w bloku – od czego zacząć? Od demontażu!

Remont kuchni to nie lada wyzwanie. Ograniczać Cię może mała ilość miejsca i problemy z przenoszeniem materiałów. Przy odpowiednim przygotowaniu jednak bez trudu sobie z nim poradzisz. Pierwszym krokiem do sukcesu jest przemyślany demontaż dotychczasowej kuchni. Dowiedz się o nim więcej!

Od czego zacząć remont?

Przed Tobą remont kuchni w bloku - od czego zacząć? Najlepsze efekty da urządzenie tego pomieszczenia od zera. Na samym początku musisz więc zdemontować starą kuchnię. Proces ten może się okazać bardzo żmudnym i problematycznym zadaniem.

Dzięki całkowitemu demontażowi kuchni masz szansę zaprojektować to pomieszczenie według własnych wizji. Realizacja wymarzonej aranżacji nie jest w stu procentach możliwa, ponieważ taką swobodę zapewnia tylko urządzanie kuchni w budowanym przez siebie domu. Wciąż zyskujesz jednak szansę na znaczne poprawienie funkcjonalności pomieszczenia i odświeżenie jego wyglądu.

pasilla czarnypasilla czarnypasilla czarnypasilla czarny

Remont małej kuchni w bloku rządzi się własnymi prawami. Jest to zazwyczaj pomieszczenie o bardzo ograniczonej przestrzeni i trudnym do zaaranżowania kształcie. Często musisz stawić czoła wyzwaniu urządzenia ciasnych, wąskich wnętrz. Niezbędne będzie przy tym zadbanie o wygodę ich użytkowania i wystarczającą ilość miejsca do przechowywania potrzebnych Ci rzeczy. W rzeczywistości jednak ograniczenia te można w atrakcyjny sposób przekuć w zalety kuchni. Współcześnie producenci rozwiązań kuchennych wychodzą z coraz ciekawszymi propozycjami, które ułatwiają urządzanie takich przestrzeni.

Remont kuchni w bloku – od czego zacząć? Kilka słów o demontażu

Demontaż kuchni to proces, który zapewni Ci czysty start podczas remontu. Ma na celu przygotowanie pomieszczenia na gruntowne zmiany. Aby zagwarantować sobie wygodę podczas właściwych prac, demontaż powinien być jak najbardziej uporządkowany. Pozwoli Ci to także rozłożyć dotychczasową zabudowę kuchni na części i oddać ją lub sprzedać.

Podczas demontażu kuchni oczyścisz miejsca wokół instalacji gazowej, wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej. Nie zapomnij o ich odpowiednim oznaczeniu, aby w trakcie prac nie doszło do poważnych usterek. Istotną kwestią już na tym etapie jest skorzystanie z ewentualnej pomocy specjalistów. Zdecyduj się na nią, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości. Dzięki temu unikniesz możliwych wycieków, strat materialnych i nawet niebezpieczeństwa dla Twojego zdrowia czy życia.

Skorzystaj z pomocy fachowców, jeśli chcesz mocno ingerować w istniejące instalacje. W przeciwnym razie po prostu odłącz poszczególne urządzenia i przenieś je do pomieszczenia, które na czas remontu stanie się tymczasową kuchnią. Pamiętaj, że prace mogą potrwać dłużej, niż zakładasz, więc odpowiednia organizacja takiego miejsca będzie bardzo istotna.

Zestaw modułowych mebli kuchennych Alisma szary połysk 1,8 mZestaw modułowych mebli kuchennych Alisma szary połysk 1,8 mZestaw modułowych mebli kuchennych Alisma szary połysk 1,8 mZestaw modułowych mebli kuchennych Alisma szary połysk 1,8 m

Projekt przede wszystkim

Zanim zaczniesz demontaż mebli kuchennych, musisz mieć przygotowany plan remontu. Najkorzystniej jest podjąć współpracę z zawodowym projektantem. Zadba on o funkcjonalność urządzanego pomieszczenia, a zarazem wyeliminuje ryzyko ewentualnej ingerencji w istniejące instalacje.

Sporządzenie szczegółowego projektu pozwoli Ci również określić zakładany budżet, który będzie niezbędny do przeprowadzenia remontu. Wyznacz sobie limit, którego nie chcesz przekroczyć, i pamiętaj o rezerwie na wypadek pojawienia się nieprzewidzianych wydatków.

Na etapie planowania zdecydujesz, jak wykorzystać całą przestrzeń kuchni, organizując kluczowe dla tego pomieszczenia strefy. Najważniejsze będzie zapewnienie miejsca na wygodne przygotowywanie posiłków, a także komfortowe przechowywanie produktów spożywczych i artykułów kuchennych. Rozplanowanie tego wszystkiego przed demontażem jest o tyle istotne, że projekt wpływa na ewentualną konieczność ingerencji w instalacje: elektryczną, gazową lub wodociągową. Jeśli chcesz umieścić kuchenkę lub zlew w innym miejscu niż do tej pory, musisz uwzględnić to na etapie demontażu mebli, urządzeń oraz ceramiki.

Gruntowny remont kuchni to również dobry moment na to, aby zdecydować, czy powinno to być pomieszczenie otwarte, czy zamknięte. Właściciele mieszkań w blokach coraz częściej decydują się na otwieranie kuchni bądź wydzielenie aneksu w pokoju dziennym. Taki lokal zyskuje na przestronności i wizualnie wydaje się po prostu większy. Jeśli więc zamierzasz wyburzyć jakąś ścianę, musisz zdecydować o tym przed procesem demontażu.

pasillapasillapasillapasilla

Jak widzisz, decyzji, które wymagają podjęcia przed rozpoczęciem demontażu, jest sporo. Z tego też względu sam proces planowania i projektowania może zająć trochę czasu. Nie spiesz się z tymi kwestiami, ponieważ odwrotu już nie będzie.

Demontaż kuchni – co Cię czeka?

Demontaż kuchni powinien przebiegać w uporządkowany sposób. Dokładność i ostrożność przy pracach zminimalizują ryzyko ewentualnych uszkodzeń i pozwolą Ci ponownie wykorzystać bądź odsprzedać wiele z elementów składających się na dotychczasową kuchnię. Jak należy przeprowadzić fachowy demontaż?

Demontaż kuchni krok po kroku

Cały proces powinno się przeprowadzić od szczegółu do ogółu, czyli dokładnie odwrotnie niż późniejsze urządzanie wnętrza:

1. Posprzątaj

Zanim zaczniesz demontować meble kuchenne, musisz je opróżnić. Nie próbuj niczego przyspieszać, bo rozkręcanie i wynoszenie pełnych szafek będzie niewygodne i bezsensowne. Poświęć trochę czasu na to, aby wyjąć z nich wszelkie produkty spożywcze i inne przedmioty, które w nich przechowujesz. Umieść wszystko w koszach lub pudłach i przenieś do pomieszczenia pełniącego funkcję kuchni tymczasowej. Zwróć szczególną uwagę na naczynia – nie wszystkich będziesz używać w czasie trwania remontu, więc zabezpiecz je dobrze. Te, z których skorzystasz, ostrożnie przemieść.

2. Usuń wszystko ze ścian

W trakcie demontażu łatwo jest zapomnieć o obrazach i innych ozdobach zawieszonych na ścianach. Zdejmij z nich wszystko i poukładaj w pudłach lub kontenerach. Jest to także dobry moment na odkręcenie wszelkich półeczek oraz opraw oświetleniowych.

3. Odłącz wszystkie sprzęty

Wbrew pozorom z tym etapem wcale nie tak łatwo się uporać. Nie wszystkie urządzenia da się odłączyć tak jak toster, który po prostu wypinasz z gniazdka. Dużo więcej zachodu będzie wymagał na przykład demontaż piekarnika czy kuchenki gazowej. Postaraj się odszukać ich instrukcje bądź znajdź w internecie porady dotyczące odłączania tych sprzętów. Nie zawsze jest to proces intuicyjny. Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem prac zakręcić gaz i wodę, a także wyłączyć prąd.

4. Zdemontuj urządzenia podłączone do wody

Jeszcze większym wyzwaniem może okazać się demontaż zlewu, zmywarki i innych urządzeń podłączonych do instalacji wodociągowej. Większość z nich jest wyposażona w dwa lub trzy oddzielne węże, dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas ich odłączania. Sam zlewozmywak powinien być dość łatwy do usunięcia pod warunkiem, że najpierw odłączysz odpływ wody, odkręcając kolanko. Później pozostaje poprzecinać warstwy uszczelniające i upewnić się, że zlew nie jest połączony z blatem żadnymi dodatkowymi mocowaniami.

5. Przygotuj szafki do demontażu

Demontaż mebli kuchennych zacznij od usunięcia drzwiczek w szafkach. W tym celu musisz albo odkręcić zawiasy, albo odnaleźć zacisk zwalniający, który oszczędzi Ci trochę pracy. Ze środka wyjmij półki - zarówno te wsunięte luzem, jak i te zamontowane na stałe. Usuń również szuflady - czasami konieczne będzie zdjęcie specjalnego przycisku zabezpieczającego, aby było to możliwe.

Zestaw modułowych mebli kuchennych Alisma biały połysk 1,8 mZestaw modułowych mebli kuchennych Alisma biały połysk 1,8 mZestaw modułowych mebli kuchennych Alisma biały połysk 1,8 mZestaw modułowych mebli kuchennych Alisma biały połysk 1,8 m

6. Zdemontuj szafki

Przeprowadzając demontaż szafek kuchennych, musisz uporać się zarówno z zabudową stojącą, jak i wiszącą. W przypadku dolnych szafek jest zdecydowanie łatwiej – zazwyczaj wystarczy zwolnić umieszczone z tyłu proste mocowania, które zapobiegają przesuwaniu się szafek. Czasami konieczne może okazać się również wyjęcie wkrętów łączących sąsiadujące meble. Nic więcej nie stanie Ci na przeszkodzie, aby wysunąć i wynieść szafki.

W przypadku mebli wiszących dobrze jest skorzystać z czyjejś pomocy. Są one wyposażone we wsporniki skonstruowane tak, aby wytrzymać pełne obciążenie szafek. Poluzuj znajdujące się po obu ich stronach wkręty i usuń wszystkie śruby łączące sąsiadujące meble. Następnie dwie osoby powinny podnieść szafkę z dwóch stron i zdjąć ją ze wspornika. Jeżeli meble są przymocowane bezpośrednio do ściany, niech jedna osoba odkręca mocowania, a druga zabezpiecza szafki przed spadnięciem.

7. Zdejmij blaty

Blaty kuchenne montowane są zwykle od spodu za pomocą połączeń śrubowych lub kątowych na ucios. Przed zdjęciem blatu musisz usunąć wszystkie te mocowania. Nie działaj na siłę, wystarczy metodyczny demontaż.

8. Oczyść ściany i podłogi

Ostatni etap demontażu kuchni to ewentualne usunięcie ceramiki ze ścian. Jeżeli wcześniej wykończone one były tapetami, Twoje zadanie będzie zdecydowanie prostsze. Podczas remontu możesz chcieć także położyć nowe podłogi. Teraz przyszedł więc czas na skuwanie płytek bądź zrywanie paneli.

Skuwanie ceramiki to proces żmudny i nieprzyjemny. Do jego przeprowadzenia potrzebujesz młota i przebijaka. Może przydać się również łom budowlany. Za pomocą młotka i dłuta rozbijaj pojedyncze kafelki, a następnie odkuwaj je przebijakiem. Jeśli płytki były kładzione już po instalacji blatu, skucie ich dolnego rzędu będzie konieczne jeszcze przed jego demontażem. Pamiętaj o ochronnych okularach i grubych rękawicach!

Zdejmowanie tapety jest znacznie mniej skomplikowane i każdy powinien sobie z nim poradzić. Wystarczy najpierw nasączyć ją wodą, aby klej jak najbardziej puścił. Użyj do tego na przykład wilgotnej gąbki. Kilkakrotnie przetrzyj nią powierzchnię tapety i poczekaj, aż ta zmięknie. Alternatywnym sposobem jest wykorzystanie butelki ze spryskiwaczem – wlaną do niej wodę rozpyl na ścianie. Po kilkunastu minutach zacznij odrywać tapetę od górnego rogu, ewentualnie pomagając sobie kielnią.

steviasteviasteviastevia

Stopień trudności demontażu paneli podłogowych zależy od tego, czy do ich położenia użyty został klej, czy zastosowano powszechny współcześnie system podłogi pływającej. W tym pierwszym przypadku konieczne będzie podgrzanie paneli, by klej przestał trzymać.

Demontaż kuchni – narzędzia ułatwiające prace

Jak widzisz, demontaż kuchni składa się z kilku etapów, podczas których przydadzą Ci się różne narzędzia. Przyjrzyjmy się bliżej niezbędnemu wyposażeniu oraz temu, w jakich sytuacjach okaże się pomocne:

  • Wkrętak lub automatyczna wiertarko-wkrętarka – absolutnie podstawowe narzędzia, bez których nie obejdzie się żaden demontaż. Śrubokręt przyda Ci się już na etapie odkręcania opraw oświetleniowych, a wkrętarka pozwoli Ci przyspieszyć rozmontowywanie szafek kuchennych.

  • Korkociąg - jego obecność na tej liście może Ci się wydać zaskakująca, ale to właśnie dzięki niemu najwygodniej wyciągniesz ze ścian stare kołki rozporowe.

  • Młotek i przebijak - zestaw, który przyda Ci się podczas skuwania ceramiki na ścianach i podłodze.

  • Łom budowlany - zrobisz z niego użytek zarówno podczas skuwania płytek, jak i zdejmowania blatów kuchennych.

  • Szczypce i zestaw kluczy - niezbędne przy demontażu niektórych rodzajów mebli, odłączaniu urządzeń AGD, a także demontażu baterii i zlewów.

  • Nóż budowlany - przyda się do przecinania silikonu i innych warstw uszczelniających.

  • Piła - może okazać się pomocna przy utylizacji elementów zabudowy kuchennej (na przykład blatów), jeśli te są za duże, aby je wygodnie wynieść lub umieścić w kontenerze.

  • Wiadra, szufelki, miotły - pozwolą Ci pozbyć się gruzu z ceramiki oraz innych odpadów powstałych wskutek demontażu.

  • Ochronne rękawice i okulary.

Demontaż kuchni – jak się za to zabrać?

Jeśli interesuje Cię tani remont kuchni, pewnie większość pracy przy demontażu postarasz się wziąć na siebie. Spokojnie możesz sobie na to pozwolić, ponieważ są to zadania, z którymi z pewnością sobie poradzisz. Znajdź niezbędny sprzęt w Castoramie i przestrzegaj wszystkich powyższych zasad, a bez problemu przygotujesz swoją kuchnię do remontu!

Data publikacji: 31.08.2020