icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Strona główna

Strzałka w prawo

Ogród i otoczenie

Strzałka w prawo

Architektura ogrodowa

Strzałka w prawo

Domki i wiaty ogrodowe

Strzałka w prawo

Wiaty ogrodowe

Strzałka w prawo

Wiaty ogrodowe

Wiaty ogrodowe to idealne rozwiązanie dla każdego, kto ceni sobie wakacje na świeżym powietrzu w swoim ogrodzie. Dzięki temu produktowi, można szybko i łatwo utworzyć miejsce na grilla, relaks lub nawet zaaranżować go jako profesjonalny kącik do pracy.

Filtry

Wiaty ogrodowe

Wiaty ogrodowe to idealne rozwiązanie dla każdego, kto ceni sobie wakacje na świeżym powietrzu w swoim ogrodzie. Dzięki temu produktowi, można szybko i łatwo utworzyć miejsce na grilla, relaks lub nawet zaaranżować go jako profesjonalny kącik do pracy.

2 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Domki i wiaty ogrodowe

Wyświetlanie 2 z 2 produktów

Wiaty ogrodowe – element architektury ogrodowej o dużej funkcjonalności

Altany i wiaty ogrodowe to elementy architektury ogrodowej, które cieszą się dużą popularnością. Ich niewątpliwie duża funkcjonalność połączona z łatwością postawienia podobnej konstrukcji sprawiają, że można je spotkać w coraz większej liczbie ogrodów. Błędem jest jednak traktowanie altany i wiaty jako jednego rodzaju konstrukcji. To w rzeczywistości dwa zupełnie różne obiekty.

Altana ogrodowa jest przeznaczona do odpoczynku. Chroni przed deszczem i słońcem. Z kolei wiaty ogrodowe pełnią znacznie więcej funkcji. Owszem, one również mają zapewniać chociaż częściową ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Jednak wiaty ogrodowe z zadaszeniem przeznaczone są przede wszystkim dla samochodów, służa do przechowywania drewna opałowego, narzędzi, a także wielu innych przedmiotów.

Wiaty ogrodowe są przeważnie wykonane z drewna, chociaż możesz wśród nich znaleźć elementy z aluminium. Dodatkowo zadaszenie może różnić się w zależności od danej konstrukcji. Obok popularnych wiat z drewnianymi dachami znajdziesz również obiekty z dachówką, blachodachówka lub papą termozgrzewalną.

Wiaty ogrodowe są dostępne w wielu rozmiarach. W zależności od danego modelu posłużą do nieco innych zadań. Elementem wspólnym dla nich jest brak fundamentów. Dzięki temu do budowy wiaty o określonych wymiarach nie jest potrzebna zgoda budowlana. Tym samym ten element architektury ogrodowej możesz wykonać lub postawić w dowolnym momencie bez obaw o karę za samowolę budowlaną.

Wiaty ogrodowe – praktyczne zadaszenie do twojego ogrodu

Wiaty ogrodowe to proste konstrukcje, które nie wymagają skomplikowanego montażu. Ich cechą wspólną są cztery podpory w rogach wiaty, a także zadaszenie wykonane z różnych materiałów. To właśnie dzięki niemu wiaty ogrodowe cieszą się tak dużą popularnością.

Masz w domu kominek lub piec opalanym drewnem? W takim razie musisz mieć miejsce, gdzie będziesz składować drewno opałowe. Niewielkie ilości zamieszczą się w domu, jednak nie wystarczą one na długo, jednak dobra wiata na drewno zabezpieczy je przed opadami deszczu.

Wiata na drewno chroni nie tylko przed deszczem czy śniegiem, ale też pozwala na swobodne schnięcie drewna. Dzięki temu nie musisz obawiać się, że wilgotne polana albo nie będą się paliły, albo będą generowały zbyt wiele dymu. Co więcej, wiata na drewno zapewni Ci miejsce do przechowywania. Zadbasz w ten sposób o porządek.

Wiata samochodowa to z kolei bardzo wygodny zamiennik garażu. Nie w każdej sytuacji masz możliwość postawienia pełnego garażu. Jego konstrukcja może też zakłócać estetykę twojego ogrodu. Nie zrobi tego jednak wiata samochodowa. Prezentuje się estetycznie, a przy tym chroni przed deszczem i przed słońcem. Ogranicza tym samym nagrzewanie się wnętrza auta w nawet w najbardziej upalne dni.

Wiaty ogrodowe są praktycznymi konstrukcjami z zadaszeniem. Nie zdominują krajobrazu Twoim ogrodzie. Równocześnie zapewnią ochronę przed niektórymi warunkami atmosferycznymi, które miałyby negatywny wpływ na pojazdy lub wszystko to, co będziesz w nich przechowywał. Takie wiaty są w stanie również chronić narzędzia ogrodowe przed zamoknięciem. W okresie letnim będziesz w stanie ukryć pod nimi również kosiarki i inne urządzenia wykorzystywane w ogrodzie do wielu różnorodnych prac.

Wiata na drewno – na co zwrócić uwagę podczas jej wyboru?

Wiata na drewno to jeden z częściej wybieranych rodzajów budynków architektury ogrodowej. Dużą popularność tego typu zadaszenia sprawia, że w wielu ogrodach wybiera się właśnie wiaty do ochrony drewna i narzędzi ogrodniczych przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych.

Przede wszystkim zastanów sie, nad przeznaczeniem wiaty. Następnie określ, jakie wymiary powinna mieć Twoja wiata. Wiata na drewno powinna mieć względnie niewielkie rozmiary. Najpopularniejsze są wiaty o mniejszej głębokości, ale większej szerokości i wysokości. Dzięki temu zapewniają dostęp powietrza do składowanego drewna. Chronią je przed wilgocią i umożliwiają jego schnięcie. Takie wiaty zapewniają także lepszy dostęp do polan drewna.

Zwróć również uwagę na materiały, z których wykonana jest dana konstrukcja. Wiata na drewno może być wykonana z różnych gatunków drzew. Bardzo dobrze jest, jeśli jej szkielet tworzy pełne obramowanie. Innymi słowy – jeśli wiata na drewno ma również dolne elementy równoległe do podłoża. Bardzo dobrze izoluje one polana drewna przed kontaktem z glebą. Dzięki temu umożliwia lepszy dostęp powietrza. Dodatkowo drewno nie przejmuje wilgoci z gleby.

Wiata samochodowa – podwójna czy pojedyncza?

Wiata samochodowa to bardzo praktyczne rozwiązanie do ogrodu. Jest równocześnie dobrym zmiennikiem dla garażu. W zależności od wybranego modelu wiata samochodowa może być przystosowana do dwóch stanowisk parkingowych lub do jednego. Wiata samochodowa na jeden pojazd będzie odpowiednim rozwiązaniem szczególnie w mniejszych ogrodach. Nie zajmuje wiele miejsca, a przy tym zapewnia ochronę Twojego samochodu.

Nie musisz mieć dwóch aut, żeby przydała Ci się wiata samochodowa podwójna. Jeśli tylko możesz sobie na nią pozwolić, biorąc pod uwagę wielkość terenu, nie wahaj się. Taka wiata oczywiście jest przystosowana na dwa miejsca postojowe. Przy czym nie oznacza to, że musisz wykorzystać ją na samochody. Drugie miejsce doskonale nada się do postawienia kosiarki, motoru czy rowerów. Wiata samochodowa podwójna będzie tym samym praktycznym rozwiązaniem zarówno na co dzień, jak i w czasie odwiedzin gości. Oni również będą mogli zaparkować na wolnym miejscu pod wiatą.

Jakie cechy wiaty wpływają na jej funkcjonalność?

Wiatry ogrodowe to konstrukcje bardzo do siebie podobne, niezależnie od przeznaczenia danego obiektu. Pewne ich właściwości i parametry powinny być zatem takie same bez względu na to, do jakich celów chcesz wykorzystać wiatę.

Produkty te mogą być wykonane z różnych materiałów. Dużym powodzeniem cieszą się modele z aluminium. Nie wyglądają jednak zbyt estetycznie. Jeśli chcesz idealnie dopasować wiatę pod względem wizualny do domu i ogrodu, zdecyduj się na model drewniany.

Wiata ogrodowa drewniana będzie bardzo ciekawym elementem architektury terenu zielonego. Przede wszystkim idealnie pasuje do praktycznie każdej aranżacji ogrodu. Sprawdza się w każdym projekcie i stylu, w jakim utrzymany jest ogród.

Wiata ogrodowa drewniana może być wykonane z różnych gatunków drzew. Zwyczaj jest to drewno lite lub klejone. Oba charakteryzują się dużą wytrzymałością. Dodatkowo są zabezpieczone przed czynnikami atmosferycznymi.

Gdy wybierasz obiekt z drewna, upewnij się, że został zaimpregnowany. Wiata ogrodowa drewniana impregnowana jest bardziej odporna na trudne warunki, jakie panują na zewnątrz. Nie szkodzi jej promieniowanie UV czy deszcz.

Wiata ogrodowa drewniana może być już wykończona lub być w stanie surowym. To drugie rozwiązanie pod wieloma względami jest znacznie lepsze. Wprawdzie wymaga od Ciebie nieco pracy, ale taka wiata może by idealnie dopasowana do Twojego ogrodu. Nadasz jej nie tylko wykończenie w dowolnym kolorze, ale też stylu. Od Ciebie będzie zależało, czy wiata zyska satynową, czy błyszczącą powierzchnię. Możesz sprawić, że stanie się ona całkowicie niepowtarzalną konstrukcją.