Ogród skandynawski – czym się charakteryzuje i jak go założyć

Ogród w stylu skandynawskim jest funkcjonalny i minimalistyczny. Równocześnie charakteryzuje się naturalnością oraz zamiłowaniem do surowej roślinności. Jego założenie nie jest trudne, podobnie jak utrzymanie go w idealnym stanie. Aranżacja ogrodu w stylu skandynawskim będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie funkcjonalność i wygodę podczas pielęgnacji terenu zielonego.

Przejdź do następnych akapitów:

skandynawski ogródskandynawski ogródskandynawski ogródskandynawski ogród

Co wyróżnia ogród skandynawski?

Styl skandynawski od pewnego czasu coraz częściej pojawia się we wnętrzach. Wyznacza go prostota, otwarte przestrzenie, minimalizm i skromna paleta barw. Te cechy dotyczą nie tylko aranżacji wnętrz. Wyznaczniki te obejmują także aranżację ogrodu zgodną z filozofią skandynawskiego narodu.

Funkcjonalność i prostota – to najważniejsze cechy stylu skandynawskiego. Dzięki temu skandynawski ogród nadaje się zarówno dla posiadaczy małego skrawka trawy przy domu, jak i wielkiego terenu zielonego. Minimalizm skandynawski sprawia, że każda przestrzeń wydaje się większa. Łatwiej też ją zaaranżować.

Spośród istotnych cech stylu skandynawskiego w ogrodzie warto wymienić:

  • proste linie – dotyczą one zarówno ogrodowych konstrukcji, jak i nawierzchni;

  • rezygnację ze zdobnictwa – elementy dekoracyjne rozpraszają uwagę i przytłaczają. Nie pasują do minimalistycznego stylu tego ogrodu;

  • minimalizm – powinien dotyczyć każdego aspektu projektu oraz jego wykonania. Minimalizm obejmuje budowane konstrukcje, ilość i gatunek uprawianych roślin. Oznacza również rezygnację z rzeczy, które nie są funkcjonalne;

  • otwartość – mniejsza ilość roślin sprawdza się znacznie lepiej w tym stylu. Zbyt duża ilość nasadzeń powoduje wrażenie przytłoczenia, a także pomniejsza dostępną przestrzeń w ogrodzie;

  • łatwe w uprawie rośliny – ogród skandynawski jest przeznaczony dla osób zapracowanych. Im mniej wysiłku wymagają rośliny, tym lepiej;

  • dobre oświetlenie – zasada ta dotyczy zarówno dostępu naturalnego światła, jak i sztucznych źródeł światła, które zapewnią jasność w całym ogrodzie;

  • skromną kolorystykę, w której skład wchodzą odcienie szarości, czerń i biel, beże i brązy, a także odcienie zieleni – innymi słowy, wszystkie naturalne kolory.

W ogrodzie skandynawskim ma być naturalnie, prosto i funkcjonalnie.

skandynawski ogródskandynawski ogródskandynawski ogródskandynawski ogród

Ogród skandynawski to naturalna i mało wymagająca roślinność

Ogród skandynawski jest bliski natury. Oznacza to przede wszystkim bardzo dużą swobodę w nasadzeniach, a także łatwość w utrzymaniu roślinności. Docelowo powinna ona wymagać jak najmniej wysiłku. Dobry ogród skandynawski praktycznie sam się kształtuje i rozwija, nie wymaga nawozów. Często też dopuszcza pewną ilość chwastów, o ile kontroluje się ich wzrost.

Jakie nasadzenia tworzą wyjątkowy ogród skandynawski? Rośliny dziko rosnące będą idealne. Buki, brzozy czy iglaste jałowce będą nie tylko łatwe w uprawie. Są także naturalnymi gatunkami, które często spotyka się w lasach. Z tego samego powodu w ogrodzie dobrym wyborem będą świerki i sosny. 

Idealnie w aranżacji sprawdzają się także wszelkiego rodzaju mchy, paprocie i trawy. Doskonale dopełniają wygląd naturalnego ogrodu. Są również bardzo łatwe w hodowli i nie wymagają nawożenia lub innych zabiegów pielęgnacyjnych. Możesz także pozwolić sobie na niewielką ilość chwastów. Nadają naturalnego wyglądu, a przy tym nie wymagają pracy podczas uprawy. Pamiętaj jedynie, by ograniczać ich nadmierny rozwój. Mogłyby zarosnąć cały ogród i w ten sposób pozbawić go wrażenia przestrzenności.

Wysokie trawy są kolejnym typem roślin, które mogą znaleźć się w Twoim skandynawskim ogrodzie. Dodatkowo istotne jest, by wszystkie rośliny miały naturalny pokrój i barwy. Z roślin owocujących możesz wybrać jabłonie i grusze. Zapewnią Ci świeże owoce, a przy tym będą idealnie oddawały naturalny charakter ogrodu.

W udekorowaniu terenu pomogą Ci także ozdobne gatunki, takie jak wrzosy, brusznica, żurawina i wrzośce. Zdecydowanie zapomnij o różnokolorowych roślinach obdarzonych kwiatami w intensywnych barwach. Dzikie i naturalne ogrody skandynawskie zapewnią Ci łatwe w uprawie gatunki, które możesz spotkać podczas spaceru.

Jakie meble dopełnią Twój ogród skandynawski?

 

Meble w ogrodzie skandynawskim mogą sprawiać wrażenie topornych. Subtelnie zdobione krzesła, fantazyjne stoły lub wymyślne kanapy nie znajdą miejsca w tej aranżacji. Zamiast tego postaw na proste bryły i geometryczne kształty. Prostota i niewymuszona elegancja dominują w przypadku tych mebli. Równocześnie sprawia to, że możesz łączyć ze sobą różne meble bez rygorystycznego trzymania się tego samego stylu czy wręcz tego samego kompletu.

W ogrodzie skandynawskim o większym rozmiarze idealnie sprawdzają się duże stoły, obszerne kanapy i szerokie ławy. Podkreślają one tętniące życie towarzyskie i rodzinne.

Meble ogrodowe powinny być wykonane z naturalnych tworzyw. Wiklina i drewno doskonale wpisują się w styl skandynawski. Wiklinowe fotele, drewniane stoły i łatwy to wręcz idealny dodatek do każdego skandynawskiego ogrodu. Możesz także zdecydować się na techno rattan. Wprawdzie jest on wykonany z tworzywa sztucznego, ale bardzo dobrze imituje naturalny wygląd mebli. Równocześnie jest często trwalszym materiałem niż drewno czy wiklina. Dzięki temu takie meble mogą być używane na otwartym terenie bez zadaszenia.

Wytrzymałość to bardzo istotna cecha, którą powinny charakteryzować się meble w stylu skandynawskim. Dotyczy to zarówno wnętrz, jak i ogrodu. Dlatego meble na zewnątrz powinny być łatwe w konserwacji.

skandynawski ogródskandynawski ogródskandynawski ogródskandynawski ogród

Ogród skandynawski – o czym musisz pamiętać podczas projektowania?

Etap projektowania ogrodu skandynawskiego jest bardzo istotny. Na pewno nie możesz go pominąć, jeśli chcesz cieszyć się każdą chwilą przebywania w już urządzonym ogrodzie. Na co jednak warto zwrócić uwagę? Co ma ogromne znaczenie podczas samej aranżacji?

Układ ogrodu jest bardzo istotny. W przeciwieństwie jednak do innych stylów, w skandynawskim ogrodzie nasadzenia mogą być chaotycznie rozmieszczone. Nie ustawiaj ich w geometrycznym porządku. Pamiętaj jedynie, by zapewnić przestrzeń, która jest niezbędna w ogrodzie.

Dostęp światła słonecznego to ten aspekt, którego nie możesz pominąć. Układ roślin i ewentualnych konstrukcji powinien być zaplanowany w taki sposób, by nie pozbawiał ogrodu dostępu naturalnego oświetlenia. Dlatego lepiej zapomnij o zabudowanych altanach, które przesłaniają całe światło. W Skandynawii każdy promień słońca jest na wagę złota. Powinno się to przejawiać w Twojej aranżacji. Również sztuczne oświetlenie musi być dobrze rozplanowane. Dzięki temu będziesz mógł spędzać czas w ogrodzie po zmroku.

Przestrzeń, dużo światła, naturalna roślinność i wygodne meble to dla wielu osób najważniejsze elementy, które powinieneś wziąć pod uwagę. Pomogą Ci stworzyć niepowtarzalny ogród skandynawski.