icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Lato w ogrodzie – jak bezpiecznie wypoczywać

Ogród przy domu to wspaniałe miejsce, w którym możemy sadzić kwiaty, wypoczywać i spotykać się ze znajomymi, np. podczas imprez grillowych. By czasu spędzonego na świeżym powietrzu nie opłacić bólem głowy, udarem lub poparzeniami skóry, warto odpowiednio się przygotować.

Rozsądne spędzanie czasu na słońcu

Przebywanie na słońcu jest zdrowe i wskazane – dochodzi wówczas do produkcji witaminy D, poprawia się funkcjonalność wątroby i układu immunologicznego, zmniejsza się zaś ryzyko wystąpienia wielu rodzajów nowotworu, nadciśnienia tętniczego krwi czy stwardnienia rozsianego. A to dopiero początek listy korzyści, jakie niesie ze sobą kontakt z promieniami słonecznymi.

Niestety słońce jest dla nas także niebezpieczne, zwłaszcza gdy przebywamy na nim przez wiele godzin. Jesteśmy narażeni na udar i poparzenia, organizm się odwadnia, a naczynka mogą ulec przebarwieniu bądź popękać. To ważne, by powziąć odpowiednie środki zapobiegawcze, jeśli wiemy, że wychodzimy do ogrodu na dłużej.

Lato w ogrodzie – jak bezpiecznie wypoczywać

Cień – zabezpieczenie przed słońcem

Z ciepła słonecznego możemy korzystać bez bezpośredniego wystawiania się na promieniowanie UV. Jeśli idziemy do ogrodu pracować, np. przesadzać kwiaty, wygodnie nam będzie w chustce przewiązanej na głowie lub czapce z daszkiem. Z kolei opalać się możemy z ręczniczkiem na twarzy bądź kapeluszem z dużym rondem.

Rozwiązanie przynoszące ulgę oraz zapewniające bezpieczeństwo większej liczbie osób naraz to stosowanie parasoli ogrodowych. Są korzystne zwłaszcza podczas imprez grillowych i innych posiedzeń przy stole. Jeśli mebel ma wywierconą w środku blatu dziurę, rura parasola naturalnie się w nią wpasuje i zapewni stabilizację.

Z kolei podczas stawiania parasola w niezależnym miejscu potrzeba nam będzie mocna i trwała podstawa do parasola. Utrzyma go w pionie tak długo, jak będziemy tego potrzebowali. W zależności od podłoża możemy wybrać podstawy: płaskie, masywne, wkręcane w ziemię, a nawet na kółkach.

Zobacz także: Jak chronić meble i urządzenia znajdujące się w ogrodzie?

Na intensywne słońce i lekki deszcz

Nie musimy rezygnować z przebywania na świeżym powietrzu – sami bądź z przyjaciółmi – nawet jeśli panuje 30-stopniowy upał lub właśnie zaczął padać deszcz. W takiej sytuacji świetnie sprawdzą się obszerne i zapewniające odpowiednie warunki pawilony ogrodowe. Te z pełnymi ścianami ochronią nas przed wiatrem, na wysokich nogach zaś głównie przed słońcem.

Czy wiesz, że…?

Pawilon ze ścianami z siatki ma dodatkową korzyść – można w nim przebywać, gdy zapadnie wieczór i pojawią się komary. Światło będzie wabić owady, lecz nie przedostaną się one do wnętrza.

Lato w ogrodzie – jak bezpiecznie wypoczywać

Jak ochłodzić się w ogrodzie?

Poza unikaniem poparzeń ważne jest odpowiednie nawilżenie organizmu. Przede wszystkim trzeba pić, by nawadniać się od środka. Miło jednak ochłodzić się także od zewnątrz. Jak to osiągnąć? Na trzy proste sposoby:

1. Najprostszy i najtańszy to wykorzystanie butelki ze spryskiwaczem. Kiedy zrobi nam się zbyt gorąco, możemy rozpylić mgiełkę na ciało.

2. Ustawienie w ogrodzie basenu to gratka dla całej rodziny, zwłaszcza jej najmłodszych członków. Jeśli wybierzemy większy model – rozporowy lub stelażowy – wejdą do niego wszyscy, a nawet popływają lub zanurkują. Dmuchany basen można potraktować jako brodzik do szybkiego odświeżenia.

3. By nie kupować nowych urządzeń, do schłodzenia się możemy wykorzystać… zraszacz ogrodowy! To ulga dla całej rodziny, świetna zabawa dla dzieci oraz korzyść dla roślin, które w letnie dni wysychają szybciej.