Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Grill gazowy w ogrodzie – czy warto?

Mogą być zasilane gazem ziemnym lub z butli gazowej, szybko się nagrzewają, a ich żeliwne ruszty dobrze trzymają ciepło. Mimo to grille gazowe nie cieszą się zbyt wielką popularnością w Polsce, a miłośnicy grillowania częściej sięgają po węglowych konkurentów. Czy słusznie?

grill

Grill gazowy – dużo zalet…

Okazuje się, że grille gazowe mają zdecydowanie więcej zalet, niż wad. Oto najważniejsze z nich: 

  • niemal natychmiastowa gotowość do pracy – maksymalną temperaturę grill na gaz osiąga w ciągu kilku minut;

  • możliwość regulowania temperatury na bieżąco – dzięki temu jedzenie nie będzie ani surowe, ani spalone;

  • prosta i intuicyjna obsługa;

  • potrawy przyrządzane są szybciej niż na grillach innego typu;

  • grille gazowe łatwo utrzymać w czystości – szczególnie te z rusztem ze stali nierdzewnej, dostępne są również modele z funkcją autoczyszczenia;

  • tłuszcz na grillu gazowym nie pali się i tym samym nie wydziela toksycznych związków, które trafiają do potraw;

  • są tańsze w eksploatacji od grilli elektrycznych i węglowych;

  • nieduże modele są mobilne, dzięki czemu możemy zabrać je w plener;

  • nie dymią

grill

… i kilka wad

Duża waga i dość wysoka cena – to największe wady grillów gazowych. Często są nawet kilka razy droższe od grilli zasilanych innymi źródłami energii, ale za to mniej zapłacimy za ich eksploatację.  

Zwolennicy rozwiązań węglowych wskazują również na gorszy smak potraw, a jako przyczynę podają brak dymu wnikającego w jedzenie. Producenci grilli gazowych rozwiązali ten problem, stosując w konstrukcjach pojemnik na wiórki i drewienka z drzew owocowych (np. wiśni, jabłoni lub śliwy) lub iglaków (np. jałowiec). W czasie ich wypalania wydziela się dym, który nadaje aromat potrawom.

grill

Zasilanie grilla – z sieci czy z butli?

Grille gazowe mogą być zasilane gazem ziemnym z instalacji sieciowej (takiego grilla nie zabierzemy na wycieczkę – zawsze musi znajdować się w zasięgu sieci) lub z butli na propan-butan (w tym przypadku musimy pamiętać o systematycznym napełnianiu zbiornika).

Do niedużego grilla turystycznego odpowiednia będzie mała butla (0,5–3 kg), do większych modeli potrzebna będzie ok. 10-kilogramowa. Szybkość wypalania gazu będzie się różnić w zależności od mocy urządzenia i liczby palników. Przyjmuje się, że jeden palnik w ciągu godziny spali 0,5 kg gazu.

Dobieramy wielkość do ilości osób

Zbyt duży grill będzie niepotrzebnym wydatkiem – zwykle im większe urządzenie, tym droższe, cena może tu dochodzić nawet do 10 tys. zł, zbyt mały – to z kolei konieczność pilnowania rusztu, zamiast towarzyszenia gościom w czasie posiłku. Dlatego przed zakupem warto wstępnie określić rozmiary organizowanych przez nas biesiad.