LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Bukiety z ogrodu, czyli jakie rośliny na kwiaty cięte?

Chcąc udekorować nasz dom czy stół na tarasie wcale nie musimy regularnie kupować bukietów w kwiaciarni, co pochłania duże nakłady pieniędzy. Tańszą i równie efektowną wersją mogą być stworzone przez nas kompozycje z roślin z naszego ogrodu. Wykonany własnoręcznie bukiet ogrodowy na jadalnym stole na pewno zachwyci niejednego gościa.

Bukiety z ogrodu

Pojemniki na kompozycję

Naszą kompozycję możemy włożyć do szklanego wazonu. Jego wielkość zależy od kształtu planowanej kompozycji. Wykorzystujemy również inne pojemniki, takie jak misy, koszyki, doniczki czy zwykły słoik. Praktycznie każde nieprzepuszczalne naczynie może się przydać. Wystarczy, że odpowiednio je przyozdobimy. Możemy dodać wstążkę, kokardę czy materiał, którym obłożymy dany pojemnik. Do środka wlewamy chłodną wodę lub wkładamy gąbkę florystyczną, którą wcześniej namoczyliśmy.

W przypadku tworzenia kompozycji o konkretnej formie np. łódki warto zastosować gąbkę. Układanie w niej kwiatów jest łatwe i ogranicza nas tutaj jedynie nasza wyobraźnia. W sklepach dostępne są różne wielkości i kształty, które pomogą nam stworzyć odpowiednią formę.

Ścinanie kwiatów

Kwiaty, które chcemy umieścić w naszym wazonie, najlepiej ściąć rano, kiedy są najbardziej jędrne. Obcinamy rośliny sekatorem lub ostrymi nożyczkami, raczej nie łamiemy pędów. Gdy już układamy naszą kompozycję, warto obciąć łodygi pod ukosem, ułatwi to dostęp wody do wiązek przewodzących i przedłuży trwałość kwiatów.

Przedłużenie trwałości kompozycji

Aby rośliny dłużej cieszyły nasze oko, do naczynia możemy wsypać cukier lub aspirynę (ograniczy to rozwój bakterii), lecz najlepszym sposobem jest użycie specjalnych odżywek przedłużających trwałość kwiatów. Pozostawiają czystą wodę i powodują optymalne otwieranie pąków, wpływają też na wybarwienie kwiatów. Możemy zakupić je w formie płynu albo proszku w saszetkach lub w większym pojemniku. Znajdziemy je w sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach.

Zanim ułożymy kwiaty w naczyniu, usuwamy dolne liście na łodygach, by żadne nie były zanurzone w wodzie, w innym wypadku woda szybciej się zanieczyści, a to wpłynie na trwałość kompozycji.

Bukiet ustawiamy raczej w chłodniejszym miejscu i nie w pełnym słońcu. Ważne również, by kompozycja nie znajdowała się w bezpośrednim sąsiedztwie owoców i warzyw, np. w kuchni. Wydzielają one dużo etylenu, który skraca czas utrzymania się kompozycji. Innym źródłem tego gazu jest także dym papierosowy, który negatywnie działa na trwałość kwiatostanów.

W przypadku braku zastosowania specjalnej odżywki należy regularnie wymieniać wodę, inaczej dajemy pole do działania bakteriom, które niekorzystnie wpłyną na bukiet. Ważne jest to także przy tulipanach, ponieważ wydzielają one śluz, który utrudnia dostęp wody do kwiatów.

Tworzenie kompozycji

Bukiety z ogrodu

Na początku musimy wyjść do ogrodu i spojrzeć co mamy do dyspozycji z naszej zieleni, a następnie zdecydować, jaki charakter będzie miała kompozycja. Możemy wybrać styl bardziej formalny, o konkretnej formie, symetryczny, z jasną, zarysowaną linią. Cała kompozycja powinna tworzyć zwartą całość. Nie używamy wielu barw, ograniczamy się do odcieni jednego koloru. Zupełnie innym założeniem jest styl dekoracyjny, który charakteryzuje się zestawieniem różnych barw kwiatów. Mogą pojawić się kontrasty i wielowymiarowość kompozycji. Warto użyć dodatków w postaci wstążek czy małych elementów dekoracyjnych, takich jak styropianowe ptaszki czy piórka. Najbardziej naturalną formą kompozycji jest styl wegetatywny, w którym zachowujemy kierunek wzrostu roślin i ich naturalne formy. Warto zestawić takie kwiaty, które rosną razem w przyrodzie.

Po wybraniu konkretnego stylu należy pamiętać o zachowaniu 6 elementów kompozycji.

Są to:

- punkt – część, która przyciąga wzrok w kompozycji, stanowi jej główny element,

- linia – powstaje z punktu, ma swój kierunek i ogranicza płaszczyznę kompozycji,

- forma – stworzona przez przemyślenie tworzącej się kompozycji,

-płaszczyzna – ma długość i szerokość, w zależności od użytych roślin tworzy różne formy geometryczne,

- barwa – możemy użyć kolorów ciepłych lub zimnych, pamiętając by jasne znajdowały się na górze kompozycji, a ciemne na jej dole. Kolory mają też swoje znaczenie, przeciwko złemu humorowi warto użyć np. żółci, pomarańczy — są to barwy ciepłe.

- światło – może podkreślić lub uspokoić dana kompozycję. Duże znaczenie ma też pojawiający się w odpowiednich miejscach cień.

Bukiety z ogrodu

Co wykorzystać z naszego ogrodu, by stworzyć kompozycję kwiatową?

Przykładowe gatunki idealne jako kwiaty cięte:

- krwawniki – o wielu barwach, świetnie nadają się również do suszenia,

- orliki – o białych, purpurowych, różowych kwiatach, nadają się także na rabaty,

- tawułki – mają białe, różowe, czerwone kwiatostany zebrane w grona, nadają delikatności kompozycji,

- astry – wielokolorowe kwiaty z długimi, wąskimi płatkami i żółtym środkiem,

- konwalie – mają intensywnie pachnące białe kwiatostany, z ozdobnymi jasnozielonymi liśćmi,

- ostróżki – okazałe grona z białymi, różowymi lub niebieskimi kwiatami, dorastają nawet do 2 m wysokości,

- jeżówki purpurowe – mają purpurowe płatki z wyraźnie wystającym środkiem, przyciągają motyle, rośliny wysokie (1-1,5 m),

- dalie – o okazałych, pełnych kwiatostanach, w zależności od odmiany mają różne kolory, od białego, przez czerwień do intensywnego fioletu. To rośliny bulwiaste, do wykopania i przechowania przez zimę w pomieszczeniu,

- mieczyki (gladiole) – wysokie łodygi z jednostronnymi gronem, kwitną wielokolorowo, są także roślinami bulwiastymi,

- wyżlin większy – kwiaty żółty, czerwone, pomarańczowe, różowe lub białe, długo kwitnące (od czerwca do września), łodygi wzniesione, dorastają do 70 cm,

- łubin trwały – ma duże fioletowo-niebiskie kwiatostany zebrane w grono, wysokie rośliny dorastające do 1,5 m,

- piwonie – duże kwiatostany na łodygach, o różnych barwach – białe, różowe, fioletowe, często pachnące,

- rudbekie – kwiaty w odcieniach żółci, pomarańczy i czerwieni, z ciemnym środkiem, łodygi wzniesione, sztywne, dorastające do 60 cm,

- szałwia omszona – kwiatostany o barwie fioletowej, ale też białej, kwitnie długo, w zależności od odmiany od maja do września.

Aby wypełnić naszą kompozycję, warto wykorzystać inne rośliny w naszym ogrodzie. Na zieleń ciętą nadają się: trzmieliny, mahonia, bluszcz, winobluszcz pięciolistkowy, pędy wierzb, lub dereni. Świetnie też sprawdzi się ostrokrzew, irga czy berberys — przy ścinaniu i układaniu kompozycji uważajmy na kłujące części roślin.

Do bukietu nadają się również pędy drzew czy krzewów, zwłaszcza kiedy kwitną. Możemy wykorzystać łodygi bzu, hortensji, jabłoni, śliwy, forsycji. Sprawdzą się także kwiatostany kaliny, jaśminowca oraz żylistka.