Ogrzewanie przenośne – co warto wiedzieć?

Stosując ten typ ogrzewania możemy zwiększyć temperaturę w pojedynczych pomieszczeniach lub też takich, w których nie ma innego źródła ciepła. Ogrzewanie przenośne to jedna z najwygodniejszych metod wytwarzania temperatury. Co warto wiedzieć o piecykach przenośnych i jak dobrać najlepszy model?

Ogrzewanie przenośne – co warto wiedzieć

Zalety i powody stosowania grzejników przenośnych

Największe zalety wynikające ze stosowania przenośnego ogrzewania to:

- brak konieczności poprowadzenia trwałych i kosztownych instalacji, niezbędnych do pozyskiwania ciepła we wnętrzach (kotły, rury, grzejniki elektryczne),
- możliwość zastosowania ich w pomieszczeniach używanych jedynie sezonowo (np. w domkach letniskowych),
- możliwość uzyskania dodatkowego ciepła poza działaniem głównej instalacji termicznej, gdy ta okaże się niedostatecznie wydajna lub też nie została jeszcze uruchomiona,
- możliwość użycia w trudnych sytuacjach, np. w czasie awarii lub remontu,
- łatwość ogrzania rzadko używanych pomieszczeń, np. warsztatu, garażu, poddasza,
- pomoc w czasie usuwania zawilgoceń i osuszania pomieszczeń.

Rodzaje ogrzewania przenośnego

I Grzejniki elektryczne

Parametry grzejników elektrycznych to:

- moc grzewcza, średnio na ogrzanie 1 m kwadratowego potrzeba około 100 W mocy. W ten sposób możemy ustalić, jakiej mocy grzejnik powinniśmy na danej powierzchni zastosować. Zwykle dostępne są grzejniki o mocy od około 1000 do 3000 W,

- zakres regulacji mocy grzewczej – może być skokowy lub płynny, dokonywany pokrętłem, przełącznikiem czy też sterownikiem,

- rozmiar i waga grzejnika – wartości te są mniej ważne w przypadku urządzeń ceramicznych czy termowentylatorów, ale bardzo istotne przy konwektorach czy radiatorach, bo decydują o szybkości i zasięgu zwiększania temperatury.

Zalety grzejników elektrycznych:

- łatwość obsługi i możliwość ich stosowania wszędzie tam, gdzie mamy dostęp do prądu,
- możliwość dokładnej, płynnej lub wielostopniowej regulacji mocy oraz temperatury,
- szansa na korzystanie z tańszej taryfy energetycznej poza godzinami szczytu,
- różnorodne kształty, wielkości i wzory grzejników,
- możliwość dopasowania estetyki grzejników do stylu wnętrz,
- różnorodność rozwiązań w zakresie sposobów rozprowadzania ciepła,
- bezpieczeństwo – dzięki stosowaniu powszechnych obecnie zabezpieczeń przed przegrzaniem, a także zamarzaniem czy wilgocią (np. w grzejnikach łazienkowych).

Wady grzejników elektrycznych:

- mogą okazać się zbyt energochłonne przy dużych powierzchniach i ostrych zimach,
- mogą posiadać niezbyt długie przewody, zwykle od 1,5 do 2 metrów.

Rodzaje grzejników elektrycznych

Wśród przenośnych grzejników elektrycznych możemy wyróżnić następujące ich rodzaje:

1. Konwektory, których nagrzewanie odbywa się poprzez ciągły ruch grawitacyjny powietrza. Zasysane z dołu chłodne powietrze ogrzewane jest grzałką elektryczną, a ciepłe – wydmuchiwane przez płytę czołową. Ciepłe powietrze kierowane jest w górę. Grzejniki konwektorowe posiadają zwykle termostat oraz regulację mocy, mogą być wyposażone w dodatkowy nadmuch. Od gabarytów grzejnika zależy ilość wytwarzanego ciepła i szybkość nagrzewania. Konwektory mogą posiadać:

- grzałki igłowe, wysokotemperaturowe, są one najczęściej spotykane,

- grzałki aluminiowe, niskotemperaturowe.

Zastosowanie konwektorów: do ogrzewania małych oraz średnich pomieszczeń.

Zalety konwektorów: łatwość użycia, szybkie uzyskiwanie żądanej temperatury dzięki ustawieniu termostatu, możliwość montażu na ścianie.

Wady konwektorów: po wyłączeniu szybko stygną, mogą wysuszać powietrze i spalać kurz, tworząc nieprzyjemny zapach. Jednak przy zastosowaniu konwektorów z grzałkami aluminiowymi nie występuje już zbytnie przesuszenie powietrza czy nieprzyjemna woń.

Ogrzewanie przenośne – co warto wiedzieć

2. Termowentylatory – są bardzo popularne, to np. farelki i inne niewielkie grzejniki. Zaczynają grzać natychmiast po ich włączeniu. Specjalny wiatrak napędza powietrze do spiralnej grzałki elektrycznej, wywołując ruch powietrza w pomieszczeniu.

Zastosowanie termowentylatorów: do miejscowego, doraźnego dogrzewania, do wentylacji łazienek, ale wówczas koniecznie z odpowiednim zabezpieczeniem przeciwwilgociowym.

Zalety termowentylatorów: są praktyczne, poręczne i mobilne. Strumień powietrza można odpowiednio ukierunkować. W lecie, po wyłączeniu grzałki, mogą pełnić rolę wentylatora.

Wady termowentylatorów: wysuszają powietrze i wprawiają je w ruch, co nie jest korzystne dla alergików. Termowentylatory nie są zbyt wydajne, stanowić mogą jedynie rozwiązanie doraźne, dodatkowe.

3. Grzejniki olejowe (np. żeberkowe), wypełnione są olejem, stanowiącym nośnik ciepła. Jako świetny przewodnik cieplny, olej przejmuje i przekazuje energię pobraną od umieszczonych wewnątrz grzałek elektrycznych.

Zastosowanie grzejników olejowych: grzejnikami olejowymi można ogrzewać nawet duże pomieszczenia i stosować je przez całą dobę.

Zalety grzejników olejowych: długo utrzymują ciepło i nawet po odłączeniu prądu dają przyjemne ciepło, nie wysuszając powietrza. Są wydajne i komfortowe w użytkowaniu, a także oszczędne. Mogą być zasilane tańszą energią poza godzinami szczytu i w ograniczonym stopniu utrzymywać ciepło przez godziny z droższą energią.

Wady grzejników olejowych: dość długo trzeba czekać na ocieplenie pomieszczenia, grzejniki są też dość ciężkie.

4. Promienniki (zwane też krótkofalowymi lampami grzewczymi) działają na zasadzie bezpośredniej emisji promieniowania cieplnego (podczerwieni) poprzez płytę czołową. Najczęściej posiadają aluminiowe zwierciadła rozpraszające ciepło po całym pomieszczeniu, same nie stając się gorące. Promienniki ogrzewają wszelkie elementy wnętrz, a powietrze ociepla się od nich wtórnie. Promienniki mogą być elektryczne, a także gazowe.

Zastosowanie promienników: sprawdzają się w domach, także o dużej kubaturze, zwłaszcza w wysokich pomieszczeniach, gdzie ogrzewanie podczerwienią wystarczy skierować na dolne części obiektu. Można nimi ogrzewać tylko wybrane obszary pomieszczeń.

Zalety promienników: mogą być podwieszane bezpośrednio pod sufitem lub opuszczane na linkach, dają przyjemne ciepło, nie wysuszają powietrza i nie powodują jego ruchu. Promienniki są wygodne w użyciu, nie zabierają wiele miejsca, stwarzają duże możliwości aranżacyjne, posiadają nowoczesny wygląd. Mogą być stosowane także na zewnątrz.

Wadypromienników: mała bezwładność cieplna, znaczna cena.

5. Radiatory są stosunkowo nowym rozwiązaniem, przez co są jeszcze słabo dostępne. Nagrzewana jest w nich cała powierzchnia i (przy wykorzystaniu zjawiska konwekcji) ciepło rozprowadzane jest równomiernie w pomieszczeniu. Radiatory oddają ciepło nie tylko w pionie, ale w każdym kierunku. Mogą one zastąpić tradycyjne grzejniki, np. centralnego ogrzewania wodnego.

 6. Nagrzewnice – mogą być zasilane elektryczne, ale także gazem lub olejem. Zwykle są to urządzenia o sporej mocy. Ogrzewają pomieszczenie bardzo szybko, mogą pracować w różnych warunkach, także na zewnątrz.

Zastosowanie nagrzewnic: zróżnicowane powierzchniowo pomieszczenia mieszkalne, warsztatowe, ogrodnicze, jak również namioty czy place budowy. Sprawdzają się w sytuacjach awaryjnych.

Zaletynagrzewnic: możliwość natychmiastowego ogrzania, duża moc, funkcjonalność, prosta obsługa i serwis.

Wady nagrzewnic: nie w każdym wnętrzu będą się dobrze komponować.

Ogrzewanie przenośne – co warto wiedzieć

II Piecyki gazowe

Gazowe urządzenia przenośne do grzania zasilane są gazem, zawartym zwykle w butlach. Nie jest to gaz toksyczny, nie zanieczyszcza otoczenia, spala się w całości, ma wysoką wartość opałową. Podłączenie gazu następuje za pomocą wężyka i reduktora, jest proste i możliwe do samodzielnego wykonania. Butla umieszczana jest wewnątrz obudowy grzejnika, nie zajmuje dodatkowego miejsca, a zapłon jest piezoelektryczny.

Parametry piecyków gazowych:

- moc grzewcza i jej regulacja – maksymalna moc to od 3 do 4,5 kW, co wystarcza na ogrzanie dużego pomieszczenia, regulacja zwykle jest kilkustopniowa (np. 1 500, 2 850 i 4 200 W),

- zużycie gazu, które wynosi średnio około 0,3 kg gazu/godzinę przy grzejniku o mocy 4 kW. Butla 10 kg wystarcza na około 30 godzin grzania,

- gaz – jest nim najczęściej propan-butan, ale możliwe jest także użycie samego propanu, który jest bardziej wydajny i całkowicie bezwonny, ale droższy,

- funkcje dodatkowe – czujniki stanowiące zabezpieczenia lub termostat (automatycznie wyłączający ogrzewanie po osiągnięciu określonej temperatury pomieszczenia), programator czasowy i inne.

Zalety piecyków gazowych:

- grzejniki gazowe są wydajne, porównywalne, a często tańsze w eksploatacji od elektrycznych czy olejowych,
- przerwy w dostawie prądu nie powodują zakłóceń grzania,
- wydzielają łagodne, relaksujące ciepło,
- posiadają dobre zabezpieczenia, zawory odcinające dopływ gazu w przypadku nieprawidłowości,
- umożliwiają regulację mocy grzewczej,
- wyposażone są w kółka dla ułatwienia ich przemieszczania,
- mogą być stosowane we wnętrzach i na zewnątrz.

Wady piecyków gazowych:

niektóre grzejniki gazowe mogą wydzielać nieprzyjemny zapach,
mogą być używane tylko w pomieszczeniach o dobrej wentylacji, gdyż pobierają tlen z powietrza,
nie powinny być stosowane tam, gdzie ludzie przebywają stale,
nie są polecane do dłuższego grzania sypialni, łazienek, piwnic,
mogą powodować zawilgocenia pomieszczeń przez skraplanie gazu i osadzanie się pary wodnej.

Rodzaje piecyków gazowych

- piecyki na podbłękit, gdzie gaz spalany jest w stalowym palniku z nawierconą dużą ilością kalibrowanych otworków. Płomienie uzyskują przez to błękitny kolor. Wykorzystywane jest tu zjawisko konwekcji i promieniowania.

Zastosowanie: do wnętrz, o średniej wielkości pomieszczeń, warsztatów, sklepów.

Zalety: szybki efekt grzania zaraz po włączeniu, wytwarzane ciepło jest łagodne, przyjemne.

Wady: nieduży zasięg grzania, krótki czas utrzymywania ciepła.

- Piecyki z palnikiem ceramicznym (tzw. na podczerwień), są bardzo podobne do poprzedniego typu, z tą tylko różnicą, że zastosowana jest tu ceramiczna (zamiast metalowej) powierzchnia z otworami. Pozwala ona na dłuższe utrzymywanie ciepła. Wygląda w sposób nieco podobny do paleniska kominka. Ciepło jest odpowiednio rozpraszane, nie wysusza powietrza.

- Piecyki z katalizatorem, w których gaz spala się w stosunkowo niskiej temperaturze i bez płomieni, nie wytwarza się więc tlenek węgla. Powierzchnia grzejnika wykonana jest z włókien ceramicznych. Ciepło wydziela się równomiernie poprzez promieniowanie całej przedniej ściany grzejnika.

Zastosowanie: we wszelkich pomieszczeniach.

Zalety: brak zapachów, oczyszczanie spalin, równomiernie rozprowadzane, stałe ciepło, możliwość wielostopniowej regulacji i zastosowania termostatu. Są zdolne do długotrwałej, nieprzerwanej pracy od 35 do 120 godzin.

Wady: nie są tanie.

Nagrzewnice gazowe, podobnie jak elektryczne, stosowane są do ogrzewania dużych powierzchni, warsztatów, hal (nawet do 300 m2), do osuszania i innych celów komercyjnych. Stosuje się je do szybkiego i trwałego ogrzewania powierzchni wewnątrz lub na zewnątrz.

Ogrzewanie przenośne – co warto wiedzieć

III Inne grzejniki przenośne

Wśród innych form grzejników przenośnych wymienić można m.in.:

piecyki naftowe, w których paliwem jest nafta. Są urządzeniami bardzo wydajnymi – piecyk naftowy może ogrzać do 80 m2 powierzchni. Musi jednak być w nim użyta nafta bardzo dobrej jakości, odsiarczona, tak żeby ogrzewanie było bezpiecznie i nie towarzyszył spalaniu nieprzyjemny zapach. Koszt 1 litra takiej nafty to około 6 zł, a wystarczy to na około 3-4 godziny intensywnej pracy piecyka,

grzejniki koksowe stosowane na zewnątrz, np. przy pracach budowlanych, na ulicach, targowiskach. Są mocowane bezpośrednio na butli z gazem, posiadają reduktor i kratkę zabezpieczającą.

Uwaga!

 Każdy grzejnik powinien spełniać normy bezpieczeństwa. Niektóre rodzaje urządzeń posiadają ponadto dodatkowe zabezpieczenia, poprawiające
zarówno nasz komfort, jak i bezpieczeństwo użytkowania.

IV Wybór grzejnika
 
Dobór odpowiedniego rodzaju przenośnego piecyka będzie zależał od potrzeb, którym ma on służyć, wielkości
ogrzewanej powierzchni oraz stanu naszych finansów.

Do ogrzewania pomieszczeń niewielkich (do około 20 m2) wystarczające powinny być grzejniki konwektorowe, olejowe lub ceramiczne. Przy ogrzewaniu większych powierzchni warto rozważyć zakup piecyka gazowego lub naftowego. Do warsztatu, garażu czy na podjeździe może przydać się nagrzewnica gazowa. W ogródkowym barku na wiosennym czy jesiennym grillu sprawdzą się promienniki (lampy grzewcze). Elektryczny grzejnik olejowy przyda się przy dogrzewaniu pomieszczeń, zwłaszcza przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.

Jeśli potrzebujemy jedynie doraźnego i miejscowego ogrzania, wystarczyć powinny mobilne termowentylatory, piecyki z grzałką ceramiczną lub niewielkie promienniki.

Znaczna rozpiętość cenowa:

- najmniej wydamy na niewielkie termowentylatory, których koszt zakupu wynosi już od 35 zł wzwyż,
- większe, bardziej wydajne termowentylatory, lepiej wyposażone w dodatkowe funkcje – od 75 do 200 zł,
- grzejniki konwektorowe kosztują od około 70 do 200 zł,
- piecyki olejowe i ceramiczne zakupimy za około 150-250 zł, najwyżej do ok. 400 zł,
- promienniki najmniejsze dostaniemy już za ok. 40 zł, ale większe kosztują 500 zł i więcej,
- za nowoczesne radiatory zapłacimy od ok. 600 do 1000 zł,
- piecyki gazowe, ceramiczne na podbłękit mają ceny od 200 zł, a gazowe z katalizatorem – od 500 zł, Do tego dochodzi jeszcze koszt gazu po około 80-120 zł za butlę 11 kg,
- piecyki naftowe kosztują zwykle od ponad 1 tys. zł do ponad 2 tys,
- za nagrzewnice gazowe zapłacimy od około 400 zł do 2 tys. zł.

Więcej o kosztach związanych z ogrzewaniem przenośnym przeczytamy tutaj.