LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Kafle do pieca zwykłe i ozdobne

Kafle piecowe stanowią tradycyjny materiał do pokrycia zewnętrznej warstwy pieca lub kominka i w zależności od aranżacji naszego mieszkania możemy wybrać formę dekoracyjną lub zwykłą. Producenci oferują szeroki wybór kafli wykonywanych tradycyjnymi metodami, które nawiązują do kanonu estetyki minionych wieków, jak i wyroby przeznaczone dla nowoczesnych wnętrz.

Kafle

Powierzchnia wszystkich rodzajów kafli pokryta jest szkliwem, co gwarantuje, że osiadający na nich kurz nie spali się i nie wejdzie z materiałem obudowy w reakcję chemiczną. W niektórych przypadkach chroni nas to przed wydzielaniem się substancji szkodliwych dla naszego zdrowia.

Ozdobne

W przypadku kafli dekoracyjnych mamy wręcz nieograniczone możliwości wyboru, ponieważ ceramika tego rodzaju posiadają bogatą kolorystykę, oryginalne wzory i kształty, które bez problemu dopasujemy do wystroju każdego mieszkania. Wiele z nich jest ciągle ręcznie malowanych w ceramicznych manufakturach, co sprawia, że są małymi dziełami sztuki. Dzięki temu możemy zamówić kafle na indywidualne zamówienie z wybranym przez nas motywem. Piec zyska tym samym niepowtarzalny wygląd i będzie upiększał mieszkanie.

Szczególnie wyróżniają się kafle huculskie, które posiadają wielokolorowe zdobienia i które można na specjalne zamówienie nabyć również dzisiaj. Pasują zwłaszcza do stylu rustykalnego, który cechuje się przytulnym, domowym klimatem.

Oprócz tego ceramika ozdobna może mieć również formę wypukłą oraz tłoczoną, jednak aby zachować estetyczny efekt, nie powinniśmy tych dwóch rozwiązań ze sobą łączyć. Kafli ozdobnych nie stosuje się również na całości obudowy pieca, dlatego często są umieszczane w miejscach centralnych, na krawędziach lub symetrycznie w kilku punktach. Wygląd obudowy zależy jednak od nas samych i pozwala na realizację wspaniałych projektów stanowiących ważny element aranżacji wnętrz. Najczęściej spotyka się jednak łączenie kafli ozdobnych ze zwykłymi.

Jeżeli chcemy stworzyć ozdobny piec kaflowy, musimy jednak liczyć się z większymi kosztami, zwłaszcza jeżeli zdecydujemy się na ceramikę wykonaną specjalnie na nasze zamówienie.

Kafle

Zwykłe

Tego rodzaju ceramika dostępna jest również w wielu kolorach, jednak nie pełni już funkcji dekoracyjnej, ale stanowi główną obudowę pieca. Dzięki niej piec może skuteczniej ogrzewać pomieszczenie – kafle zatrzymują ciepło i równomiernie oddają je otoczeniu.

Dużą popularnością cieszą się kafle wielkoformatowe, które nadają nowoczesny i minimalistyczny wygląd. Możemy przeznaczyć je nie tylko do ubudowy pieca chlebowego w kuchni, ale także do kominka w salonie. Tego typu wyroby cechuje wysoka jakość wykonania, dlatego są produktami bardzo trwałymi.

Obudowy wykonane jedynie ze zwykłych kafli mają najczęściej prostą formę, jednak nie jest to regułą. Możemy z powodzeniem przy ich użyciu stworzyć również bardzo piękne obudowy, które będą prawdziwą ozdobą pomieszczenia.

Renowacja

Zarówno dekoracyjne, jak i zwykłe kafle wymagają renowacji po dłuższym okresie użytkowania. W tym celu musimy je najpierw dokładnie wyczyścić z wszelkiego brudu i nalotu. Nie jest tajemnicą, że ceramika dekoracyjna ze wzorem (np. płaskorzeźbą) będzie wymagała od nas o wiele więcej pracy niż kafle zwykłe. Po oczyszczeniu używamy specjalnej emalii, którą pokrywamy powierzchnię, dzięki czemu obudowę pieca odnowimy i będzie na nowo ładnie się prezentować.