Ogrzewanie na podczerwień – dlaczego warto je wybrać

Ogrzewanie promieniowaniem podczerwonym to jeden z systemów grzewczych, w jakie możemy wyposażyć nasz dom. Na czym polega tego typu technologia, jakie są jej zalety a jakie wady?

Ogrzewanie na podczerwień

Ogrzewanie na podczerwień – podstawowe informacje

Ogrzewanie podczerwone to system grzewczy zasilany prądem, który funkcjonuje na zasadzie promieniowania, a nie jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnego systemu – konwekcji. Dzięki temu prowadzi ono do ogrzania mebli, ścian oraz ludzi, zapewniając odpowiedni komfort cieplny, nawet w sytuacji, gdy temperatura powietrza w pomieszczeniu teoretycznie go nie gwarantuje.

Głównym elementem tego typu ogrzewania są płytowe grzejniki bądź promienniki podczerwieni. Pierwsze z nich, zwane także panelami, mogą być mocowane na ścianach lub suficie i przybierają różne formy. Drugie z kolei przypominają grzałki elektryczne. Warto także wspomnieć o matach na podczerwień, które stosowane są jako elementy ogrzewania podłogowego i nadają się do wykorzystania z każdym rodzajem podłogi.

Ogrzewanie na podczerwień

Zalety ogrzewania na podczerwień

Ciepło absorbowane przez elementy konstrukcyjne wpływa na to, że ściany, podłogi czy sufity nie ulegają zawilgoceniu i nie rozwija się na nich pleśń. Wyeliminowanie wspomnianego powyżej zjawiska konwekcji decyduje z kolei o tym, że ogrzewanie takie doskonale nadaje się do pomieszczeń, w których przebywają alergicy – ogranicza bowiem ilość unoszącego się w powietrzu kurzu i innych alergenów. Nie wysusza również powietrza, przez co zabezpiecza śluzówkę nosa i gardła przed podrażnieniem. Samo ogrzewanie jest zresztą dla człowieka w pełni bezpieczne i nieszkodliwe dla ludzkiego zdrowia, o czym może świadczyć fakt, że wykorzystuje się je do ogrzewania inkubatorów noworodków.

Dzięki temu, że na drodze promieniowania ciepło absorbowane jest przez przedmioty czy ściany, a nie przez powietrze, jest ono oddawane do otoczenia znacznie dłużej, co z kolei pozytywnie przekłada się na koszty ogrzewania. W pomieszczeniu ogrzewanym tą metodą panuje także równy rozkład temperatur – różnice mogą sięgać jedynie około 2 stopni Celsjusza (w różnych warstwach powietrza).

Warto także wspomnieć o estetycznym charakterze tego typu ogrzewania. Płyty grzewcze, które stanowią podstawowy jego element, mogą występować pod postacią paneli imitujących obrazy czy grafiki. W ten sposób na ścianie montujemy element wyposażenia będący dekoracją pomieszczenia, jak również źródłem ciepła, którego nie dostrzegą osoby niewtajemniczone.

Elementy grzejne stosowane w ogrzewaniu na podczerwień wykazują bardzo długą żywotność, która sięga nawet kilkudziesięciu lat. Poza tym ich montaż jest niebywale prosty i nie wymaga ingerencji w strukturę budynku – wystarczy tu jedynie możliwość podłączenia do instalacji elektrycznej. Dodatkowo komfort odczuwamy niemal od razu po uruchomieniu grzejnika.

Wady

Ponieważ ogrzewanie na podczerwień zasilane jest prądem, pojawia się ryzyko, że koszty związane z jego poborem będą ostatecznie wyższe niż te, które ponosimy w przypadku pozostałych systemów grzewczych. Dobrze dobrane elementy o odpowiedniej mocy nie powinny jednak przysporzyć kosztów większych niż te, które wiążą się z korzystaniem z instalacji grzewczej gazowej.

Ogrzewanie na podczerwień może być z powodzeniem stosowane w budynkach mieszkalnych, biurach, magazynach czy halach. Może stanowić podstawowe źródło ciepła bądź jedynie służyć sporadycznemu dogrzaniu pomieszczeń takich jak np. łazienka. Stanowi ciekawą alternatywę dla tradycyjnych systemów grzewczych, sprzyja zdrowiu i jest bezpieczne dla alergików.