Produkty

Oprawa obrazów w ramy

Oprawa obrazów w ramy

Obrazy – czy to klasyczne reprodukcje znanych dzieł sztuki, czy jedynie efekty naszej malajskiej pasji – najpiękniej prezentują się oprawione w eleganckie ramy. Odpowiednio dopasowane obramowanie wydobywa z dekoracji jej piękno, podkreślając jej kolorystykę i charakter. Co należy wiedzieć o procesie oprawiania obrazów w ramy?

ramka na zdjęciaWybór właściwej ramy

Aby podnieść walory artystyczne naszego obrazu, w pierwszej kolejności niezbędny jest dobór właściwej ramy. Duże znaczenie ma kolor ramy, który nie może być zbyt kontrastowy w porównaniu do barw zastosowanych na obrazie. Warto decydować się na ramy w odcieniach, które występują także na samym malunku. Zwróćmy też uwagę na styl obramowania – może być ono zdobione ornamentami lub minimalistyczne, szerokie lub wąskie – każde z nich sprawdzi się w przypadku dzieł sztuki o innym charakterze. I tak, do malarstwa klasycznego, np. portretów i pejzaży, dobrze pasują tradycyjne ramy w odcieniach złota. Z kolei dzieła nowoczesne, awangardowe zwykle oprawiamy w ramy wąskie, niezdobione. Dobrze dopasowane obramowanie będzie tworzyło z obrazem jedną całość i eksponowało go – jeśli odnosimy wrażenie, że w stworzonym przez nas duecie odgrywa ono główną rolę i przytłacza samą dekorację, warto zmienić je na inne.

Rama szyta na miarę obrazu

Gdy już wybraliśmy wzór naszej ramy, pora na wykonanie pomiarów. Zapisujemy je w centymetrach, uwzględniając jedno miejsce po przecinku. W przypadku ram do obrazów spotkamy się z 3 rodzajami wymiarów: zewnętrznym, w świetle i felcu – podczas zamawiania ramy na wymiar musimy podać jeden z nich. Aby dopasować ramę idealnie do rozmiarów gotowego dzieła sztuki, posługujemy się szerokością i długością felcu, który uwzględnia 2 mm luzu dodane do odczytanych podczas mierzenia obrazu wymiarów. Podczas wymierzania obrazów umieszczonych na panelach, sklejce albo np. tekturze wykonujemy też pomiar przekątnych.

budowa ramki na obrazNieco więcej problemów może nam przysporzyć dobór ramy do blejtramu, czyli płótna naciągniętego na krosno. Jeśli jest on prosty i posiada grubość nie większą niż 30 mm, wystarczy zmierzyć jego przekątne, szerokość i długość. Tutaj jednak istnieje spore ryzyko, że blejtram okaże się nierówny, a w konsekwencji nie będzie można go oprawić w taki sposób, by elegancko prezentował się na ścianie. W takiej sytuacji jedynym wyjściem będzie uprzednie zdjęcie obrazu z dotychczasowego blejtramu i wymienienie go na nowy.

Gdy rama jest gotowa, wystarczy już tylko włożyć w nią obraz.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jak wykorzystać antyramę?

Jak wykorzystać antyramę?
Dekorowanie mieszkania jest zadaniem satysfakcjonującym i pozwalającym na spersonalizowanie każdego pomieszczenia. Dużą rolę w tym procesie mogą odegr...
Czytaj więcej

Gdzie wieszać i stawiać obrazy w nowoczesnym mieszkaniu

Gdzie wieszać i stawiać obrazy w nowoczesnym mieszkaniu
Sztuka rozmieszczania obrazów w domu nie jest trudna, ale wymaga znajomości paru zasad. Dzięki ich zastosowaniu pokój może wydać się prz...
Czytaj więcej

Jak ozdobić ścianę nad łóżkiem?

Jak ozdobić ścianę nad łóżkiem?
O dekoracji wnętrz myślimy już podczas ich wykańczania, jednak nie zawsze etap ten pozwala na uzyskanie efektu, o jakim marzymy. Znakomicie w roli ozd...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
02.09.2019
Powiniście na stronie podać ceny za taką usługę.

Dzień dobry. Dziękujemy za tę opinię. Informujemy, że ceny usług mogą różnić się w zależności od konkretnego sklepu. Zachęcamy do kontaktu bezpośrednio z Castoramą, w której zainteresowany(a) jest Pan(i) zakupami.

23.06.2016
A ja wolę antyramy! i lubię też, jak obrazki czy zdjęcia są obramowane białą ramką papierową

Ocena i komentarz dla:

Oprawa obrazów w ramy