Oprawa obrazów w ramy

Obrazy – czy to klasyczne reprodukcje znanych dzieł sztuki, czy jedynie efekty naszej malajskiej pasji – najpiękniej prezentują się oprawione w eleganckie ramy. Odpowiednio dopasowane obramowanie wydobywa z dekoracji jej piękno, podkreślając jej kolorystykę i charakter. Co należy wiedzieć o procesie oprawiania obrazów w ramy?

ramka na zdjęciaramka na zdjęciaramka na zdjęciaramka na zdjęcia

Wybór właściwej ramy

Aby podnieść walory artystyczne naszego obrazu, w pierwszej kolejności niezbędny jest dobór właściwej ramy. Duże znaczenie ma kolor ramy, który nie może być zbyt kontrastowy w porównaniu do barw zastosowanych na obrazie. Warto decydować się na ramy w odcieniach, które występują także na samym malunku. Zwróćmy też uwagę na styl obramowania – może być ono zdobione ornamentami lub minimalistyczne, szerokie lub wąskie – każde z nich sprawdzi się w przypadku dzieł sztuki o innym charakterze. I tak, do malarstwa klasycznego, np. portretów i pejzaży, dobrze pasują tradycyjne ramy w odcieniach złota. Z kolei dzieła nowoczesne, awangardowe zwykle oprawiamy w ramy wąskie, niezdobione. Dobrze dopasowane obramowanie będzie tworzyło z obrazem jedną całość i eksponowało go – jeśli odnosimy wrażenie, że w stworzonym przez nas duecie odgrywa ono główną rolę i przytłacza samą dekorację, warto zmienić je na inne.

Rama szyta na miarę obrazu

Gdy już wybraliśmy wzór naszej ramy, pora na wykonanie pomiarów. Zapisujemy je w centymetrach, uwzględniając jedno miejsce po przecinku. W przypadku ram do obrazów spotkamy się z 3 rodzajami wymiarów: zewnętrznym, w świetle i felcu – podczas zamawiania ramy na wymiar musimy podać jeden z nich. Aby dopasować ramę idealnie do rozmiarów gotowego dzieła sztuki, posługujemy się szerokością i długością felcu, który uwzględnia 2 mm luzu dodane do odczytanych podczas mierzenia obrazu wymiarów. Podczas wymierzania obrazów umieszczonych na panelach, sklejce albo np. tekturze wykonujemy też pomiar przekątnych.

budowa ramki na obrazbudowa ramki na obrazbudowa ramki na obrazbudowa ramki na obraz

Nieco więcej problemów może nam przysporzyć dobór ramy do blejtramu, czyli płótna naciągniętego na krosno. Jeśli jest on prosty i posiada grubość nie większą niż 30 mm, wystarczy zmierzyć jego przekątne, szerokość i długość. Tutaj jednak istnieje spore ryzyko, że blejtram okaże się nierówny, a w konsekwencji nie będzie można go oprawić w taki sposób, by elegancko prezentował się na ścianie. W takiej sytuacji jedynym wyjściem będzie uprzednie zdjęcie obrazu z dotychczasowego blejtramu i wymienienie go na nowy.

Gdy rama jest gotowa, wystarczy już tylko włożyć w nią obraz.

Data publikacji: 02.06.2016