Nie przegap! LOTERIA URODZINOWA do 16.04! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Personalizacja kuchni – nowoczesna aranżacja przestrzeni

Już dawno kuchnia przestała być jedynie użytecznym pomieszczeniem - teraz ważny jest także jej design. Dzięki odpowiednim aranżacjom możliwa jest personalizacja kuchni tak, aby odzwierciedlała styl domowników. Z łatwością można sięgnąć po ciekawe i tanie rozwiązania, które pomogą zaaranżować kuchnię tak, aby stanowiła wnętrze o unikatowym wystroju. Jeśli marzy się nam urządzenie kuchni w swoim stylu, to tutaj można znaleźć gotowe podpowiedzi, jak osiągnąć ten cel.

Personalizacja kuchni – co to znaczy? 

Aranżacja kuchni to nie tylko kwestia odpowiedniej stylistyki, ale przede wszystkim funkcjonalność. I to funkcjonalność dostosowana do stylu gotowania czy używania takiego pomieszczenia przez domowników. Dlatego warto podczas projektowania swojej wymarzonej kuchni kierować się głównie własnymi upodobaniami i stylem, a niekoniecznie utartymi schematami. Warto pomyśleć o takich kwestiach jak:

  • Dostosowanie wysokości blatów i wysokości zawieszenia szafek do własnych potrzeb. Należy unikać stawiania na taki design mebli, który utrudniłby korzystanie z kuchni. Na szczęście współcześnie aranżacja kuchni łączy świetną stylistykę i praktyczne rozwiązania. 

  • Dopasowanie układu mebli i akcesoriów do tego, czy jest się lewo, czy praworęcznym.

  • Wykorzystanie akcesoriów, które rzeczywiście będą przydatne. Jeśli w kuchni przebywa się mało lub nawet nie lubi gotowania, nie ma potrzeby odzwierciedlać w niej strefy roboczej rodem z restauracji. W takiej sytuacji minimalistyczny styl i mniejsza powierzchnia robocza będzie dobrym wyjściem. 

  • Wykorzystanie elementów kojarzących się z zainteresowaniami domowników. Takich, które niekoniecznie podążają za obecną modą, ale po prostu będą wzbudzały miłe skojarzenia i będą zachęcały do spędzania czasu w kuchni. 

Kilka dobrych pomysłów na spersonalizowanie kuchni dla rodziny

Ściana w kuchni pomalowana farbą tablicowąKuchnia to pomieszczenie, z którego korzysta każdy domownik. Często także mówi się, że to serce domu. Dlatego właśnie urządzanie kuchni w swoim stylu warto dopasować do charakteru całej rodziny i podkreślić w tym pomieszczeniu każdego. Właściwie dobrane drobne akcesoria pozwolą zachować spójność i wyróżnić się wystrojem. Oto kilka pomysłów na ciekawe dodatki, umożliwiające personalizację kuchni:

  • Ulubione kubki powieszane na haczykach i wieszakach: takie naczynia, które kojarzą się z każdym domownikiem lub posiadają nadrukowane imiona, odpowiednio wyeksponowane będą nadawały pomieszczeniu odpowiedni klimat. 

  • Spersonalizowane podkładki pod naczynia: podobnie jak kubki, tak podkładki pod talerze lub naczynia mogą odzwierciedlać pasje i zamiłowania domowników. Podkładki są tanie, więc można z łatwością co jakiś czas je zmieniać i w ten sposób szybko odświeżyć wystrój kuchni, zachowując jej indywidualny charakter. 

W zależności od zastosowanego w kuchni stylu - czy jest to nowoczesna, modernistyczna, minimalistyczna czy klasyczna aranżacja - można z łatwością dopasować wieszaki i haczyki, które uzupełnią wystrój. Podobnie rzecz się ma z półkami, na których można stworzyć elegancką ekspozycję ulubionych kubków czy innych akcesoriów poszczególnych domowników. Przykładowo zastosowanie modeli o geometrycznych kształtach doskonale uzupełni nowoczesną kuchnię. 

Jak wykorzystać tablice i farbę tablicową do personalizacji kuchni? 

Kto nie zna karteczek pozostawionych na drzwiach od lodówki? Umieszcza się tam listy zakupowe, przypomnienia o ważnych datach bądź zadaniach, a także po prostu miłe wiadomości dla pozostałych współmieszkańców. Ale świetną alternatywą (bądź uzupełnieniem) są tablice i farby tablicowe, które umożliwiają pisanie ciekawych, motywujących cytatów, menu obowiązującego podczas uroczystej kolacji z przyjaciółmi czy listy ważnych zadań. 

Kuchnna tablica do pisania kredąW kuchni można z powodzeniem zastosować farbę magnetyczną bądź tablicową. Można na niej wielokrotnie pisać różne treści i wyrażać tym samym swoją kreatywność. Dzięki farbie tablicowej po ścianie można pisać kredą, a następnie napisy można zmazać zwykłą gąbką. Farba magnetyczna ma natomiast właściwości przyciągające. Możliwe jest więc przyczepienie do niej kartek itp. za pomocą magnesów. Powierzchnia pomalowana tą farbą umożliwia stworzenie w kuchni rodzinnej galerii zdjęć czy rysunków dzieci. To idealny sposób na nadanie kuchni indywidualnego charakteru oddającego temperamenty członków rodziny.  Tego typu farby znakomicie sprawdzają się rustykalnych wnętrzach, gdyż podkreślają przytulny wystrój. 

Oryginalna kuchnia – warto zastosować szkło lub żywicę

Zastosowanie szkła lub żywicy epoksydowej w kuchni to coraz częstsze rozwiązanie. Nic dziwnego - jest to opcja bardzo atrakcyjna wizualnie, a do tego pod taką powierzchnią możliwe umieszczenie na przykład fototapety. Personalizacja kuchni z takim zdjęciem staje się naprawdę łatwym zadaniem. Jeśli dom jest zamieszkany przez osoby kochające morze, to fotografia pięknego morskiego widoku będzie świetnie odzwierciadlała tę miłość. 

Kuchnne podkładki CastoramaTaka aranżacja kuchni ma jednocześnie bardzo praktyczną zaletę - powierzchnię szklaną czy z żywicy bardzo łatwo jest utrzymać w czystości. Można ją swobodnie przemywać i nie ma obaw, że dojdzie do jej odbarwienia. Szkło i żywica stanowią alternatywę dla tradycyjnych płytek. Są odporne na działanie wilgoci i wahania temperatur. Taka powierzchnia może także ukazywać ciekawą fakturę ściany, co przykładowo sprawdzi się w starym budownictwie. Urządzenie kuchni w swoim stylu w oparciu o szkło bądź żywicę sprawdzi się przede wszystkim we wnętrzach z nowoczesnym wystrojem. Gładka, nieco połyskliwa powierzchnia nada się także do pomieszczeń w stylu glamour.