Funkcjonalna kuchnia - metamorfoza w Twoim mieszkaniu

Funkcjonalne rozwiązania w kuchni sprawiają, że oszczędzasz swój czas i lepiej się czujesz. Zadbaj, aby Twoja kuchnia cieszyła Cię za każdym razem, gdy przekraczasz jej próg! Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy w jednym miejscu garść inspiracji

funkcjonalna-kuchnia-porady

Spis treści:

Funkcjonalna kuchnia – porady praktyczne

Funkcjonalna kuchnia – to hasło, które z pewnością dobrze znasz, jeśli choć przez chwilę interesowało Cię, jak urządzić to pomieszczenie w swoim mieszkaniu. Pojawia się ono bardzo często nie bez przyczyny. Dlaczego ergonomia jest tak istotna?

Przede wszystkim kuchnia to szczególne miejsce w naszym domu. Wykonujemy tam szereg czynności, do których niezbędne są nam najróżniejsze akcesoria. Jeśli po każdy niezbędny przedmiot musisz przebyć długą drogę lub sięgać do niewygodnych szafek, nie tylko tracisz cenny czas, ale ma to też zły wpływ na Twoje samopoczucie we własnym mieszkaniu.

Krzątanina w kuchni zabiera Ci mnóstwo czasu? Długo szukasz potrzebnych Ci w danym momencie przedmiotów? A może wciąż zahaczasz o jakiś mebel i już nie jesteś w stanie zliczyć guzów, jakie nabiłeś sobie przez niewygodne szafki? Pora z tym skończyć! Oto garść porad, jak uczynić ze swojej kuchni wysoko funkcjonalną przestrzeń, w której chce się przebywać bez ustanku – z wyboru, nie konieczności!

Po pierwsze przemyśl dokładnie, jakie czynności wykonujesz w kuchni na co dzień. W których miejscach znajdujesz się najczęściej? Po jakie produkty sięgasz i gdzie są one ulokowane? Ile masz naczyń? Czy robisz duże zapasy żywności? Te pozornie proste pytania mają wielką wagę – wskazują Ci prostą drogę do tego, co należy w Twojej kuchni zmienić, aby stała się dla Ciebie bardziej wygodna.

Zmierz dokładnie całą swoją kuchnię i odległości między poszczególnymi sprzętami. Dobrym pomysłem jest rozrysowanie planu pomieszczenia na kartce lub wprowadzenie go do darmowego programu do aranżacji wnętrz. Dzięki temu nic Ci nie umknie i będziesz mógł przeprowadzić metamorfozę, mając na uwadze wszystkie swoje spostrzeżenia.

Kuchnia jest miejscem, gdzie stale wykonuje się te same czynności. Przecież niemal każdego dnia przynosisz zakupy, wkładasz je do szafek i lodówki, a następnie wyjmujesz i przyrządzasz z nich posiłek. To mnóstwo działań, których sprytne zaplanowanie sprawia, że oszczędzasz sobie wysiłku i zyskujesz kilka cennych chwil. Aby było to możliwe, wyznacz strefy, w jakich wykonujesz poszczególne czynności i maksymalnie skróć dystans, jaki musisz w tym czasie pokonywać.

Strefa gotowania

Pierwszą strefę przeznacz na podstawową czynność wykonywaną w kuchni, czyli oczywiście gotowanie. Do termicznej obróbki produktów spożywczych potrzebujesz kuchenki lub płyty grzewczej. Jak możesz zwiększyć funkcjonalność tego obszaru? Przydatny Ci tam będzie mały fragment blatu, na który możesz szybko odłożyć łyżkę czy odstawić patelnię.

funkcjonalna-kuchnia

W pobliżu płyty lub kuchenki umieść piekarnik. Jeżeli często z niego korzystasz, pomyśl nad zainstalowaniem go w wysokiej zabudowie – mniej więcej na poziomie blatu. Będziesz mógł przygotowywać w nim pyszności bez konieczności schylania się i kucania.

Do przygotowywania posiłków niezbędny będzie Ci funkcjonalny blat roboczy. Jego wielkość dopasuj do wymiarów pomieszczenia. Za optymalne rozwiązanie przyjmuje się obszar o wymiarach 100x60 cm. Nie zapominaj o odpowiedniej liczbie gniazdek elektrycznych, których potrzebujesz do podłączenia sprzętów AGD.

Strefa przechowywania

Kolejną strefę przyporządkuj przechowywaniu. Wszelkie narzędzia, które pomagają Ci przy wstępnej obróbce produktów i dzieleniu ich na części – a zatem noże, deski do krojenia – trzymaj przy blacie, a będą zawsze w zasięgu ręki. Duże łyżki, chochle i tym podobne akcesoria niech czekają na Ciebie w strefie gotowania. Z kolei sztućce i talerze, których używasz podczas posiłku, dobrze jest umiejscowić w pobliżu stołu.

W szufladach lubią gromadzić się drobiazgi, w które szybko wkrada się niepotrzebny chaos. Aby tego uniknąć, wyposaż się w wygodne przegródki i organizery. Pamiętaj też, by wysuwały się do końca – gwarantuje Ci to swobodny dostęp do całej jej zawartości. Zadbaj też o szczegóły – mają one wielki wpływ na komfort korzystania z mebli i innych elementów. Postaw na samodomykające się szuflady – są ciche i  wygodne.

Na blatach przydadzą się stojaki, które porządkują gadżety i sprawiają, że ładnie prezentują się w kuchennej przestrzeni. Ciekawą opcją jest też zawieszenie akcesoriów na ścianie nad płytą.

Nie można zapomnieć o szafkach. Kiedy je wybierasz, miej na uwadze dokładne ich wymiary  –  jeśli blat czy kuchenka okażą się szersze, będą nieestetycznie i niefunkcjonalnie wystawać poza obrys mebli.

ergonomiczna-kuchnia

Świetnym i popularnym rozwiązaniem jest zawieszenie na ścianach szafek górnych. Pozwalają Ci na optymalne zagospodarowanie przestrzeni. Zadbaj o wygodne ich otwieranie  –  wcale nie jesteś skazany na gałki i uchwyty! Wybierz szafki o frezowanych brzegach drzwiczek  –  otwierają się szybko bez względu na to, którą część krawędzi chwycisz. Są też niezwykle wytrzymałe.

Ze sposobem otwierania wiąże się też sposób wykończenia frontów. Fronty na wysoki połysk źle znoszą otwieranie „na klik” – ich gładka powierzchnia wygląda bardzo elegancko, ale szybko przyjmuje zanieczyszczenia i odciski palców. Jeśli decydujesz się na taki sposób wykończenia szafki, do ich otwierania najlepiej nadają się właśnie frezowane brzegi lub różnego typu gałki i uchwyty. Otwieranie „na klik” będzie bardziej praktyczne w przypadku matowych frontów.

Masz dużą szafkę, której drzwi zajmują dużo miejsca przy otwieraniu? Jest na to sposób! Zamontuj tam fronty dwuczęściowe, które składają się w połowie. Dobrą alternatywą są też fronty otwierane równolegle.

Przestrzenią, która sprawia najwięcej kłopotu przy zagospodarowaniu, są narożniki. Na szczęście producenci prześcigają się w proponowaniu rozwiązań tego problemu. Zastanów się nad szafką typu cargo, która wysuwa się na prowadnicach. Obracające się wokół własnej osi karuzele i wysuwane półki sprawiają, że nawet trudno dostępne miejsca możesz maksymalnie wykorzystać  –  a właśnie tym powinna charakteryzować się każda ergonomiczna kuchnia.

Strefa zmywania

Kolejną czynnością, którą wykonujemy w kuchni, jest zmywanie. Najważniejszym elementem w tej strefie jest zlewozmywak. Spośród całej gamy dostępnych produktów o różnorakich właściwościach dobierz dopasowany do swoich potrzeb. Ergonomiczna kuchnia nie może bowiem obejść się bez sprzętów, które odpowiadają Twoim wymaganiom.

Jeżeli zmywasz ręcznie, wiesz, jakie to może być czasochłonne zajęcie. Długie pochylanie się nad zlewem nie pozostaje bez wpływu na zdrowie kręgosłupa i stawów. Ważne więc, by wysokość, na jakiej znajduje się zlewozmywak, była dopasowana do wzrostu jego użytkowników.

funkcjonalne-rozwiazania-w-kuchni

A jaka wielkość zlewozmywaka będzie najlepsza? Im większy, tym wygodniejszy w użytkowaniu, ale nie każda kuchnia jest na tyle przestronna. Wymiary zlewu są uzależnione od zamontowanej pod nim szafki. Pojedyncza komora zazwyczaj wymaga szafki o szerokości 40 cm, dwukomorowy zlewozmywak potrzebuje około 80 cm, zaś dwuipółkomorowy zajmuje już około metra.

Zmywarka na dobre zagościła w polskich domach i tym samym zmieniła rolę kuchennego zlewu. Taki o dużych gabarytach może nie być już potrzebny  –  teraz służy głównie do mycia produktów spożywczych i delikatniejszych naczyń, które w zmywarce mogłyby się zniszczyć. W takim przypadku zlewozmywak nie musi być bardzo odporny na zarysowania, a możesz skupić się głównie na jego walorach estetycznych.

Jeżeli posiadasz zmywarkę, pamiętaj o dobrym usytuowaniu szafek, do których wkładasz czyste naczynia. Umieść je w niedalekiej odległości od siebie, a oszczędzisz sobie wątpliwej przyjemności ciągłych spacerów między zmywarką a szafką z wielką ilością garnków i talerzy. Ze względów praktycznych dobrze też, jeśli ten sprzęt AGD znajduje się blisko zlewu.

Co jeszcze powinno znajdować się w okolicach zlewozmywaka? Z pewnością przydadzą Ci się tam środki czystości i kuchenne ściereczki. Nie pozwól jednak, by zaburzały estetykę kuchni. W tym celu schowaj je w otwartych, ale przysłoniętych koszykach umieszczonych w zabudowie. Przepływ powietrza pozwala na swobodne ich wysychanie, a Ty zawsze masz je pod ręką, mimo że nie znajdują się stale na widoku.

W pobliżu zlewozmywaka nie może zabraknąć też pojemników na poszczególne typy śmieci. Segregacja wcale nie musi być problemem! Zamontuj po prostu kilka koszy wygodnie wysuwanych na prowadnicach. Możesz też zdecydować się na pojemnik przyczepiany bezpośrednio do drzwiczek szafki – wtedy masz do niego dostęp zaraz po otwarciu, bez dotykania go rękami.

Funkcjonalne rozwiązania w kuchni, które warto zastosować

Optymalne ustawienie mebli i sprzętów to jednak nie wszystko, co sprawia, że pomieszczenie jest funkcjonalne. Ergonomiczna kuchnia powinna mieć także inne cechy, które sprawiają, że jest wygodna i nie sprawia problemów przy codziennym użytkowaniu.

Kuchnia to miejsce, w którym szczególnie łatwo o zabrudzenia. Plamy z kawy i herbaty, pryskający tłuszcz i sos pomidorowy, silnie barwiące warzywa i przyprawy – w tym pomieszczeniu to codzienność. Niezwykle istotne jest więc, by była to przestrzeń łatwa do sprzątania. Jakie rozwiązania warto zastosować?

Przede wszystkim postaw na materiały wykończeniowe, które łatwo się czyści. Na podłodze wielu kuchni królują płytki. Nieprzypadkowo – z takiej powierzchni w mig usuniesz wszelkie zabrudzenia. Dobrym wyborem jest gres szkliwiony. Płytki świetnie sprawdzą się także nad blatem kuchennym. Do ich fugowania wybierz preparaty odporne na działanie środków chemicznych, na przykład epoksydowe.

praktyczna-kuchnia

Jeżeli nie chcesz wykończyć ściany płytkami, możesz ją po prostu pomalować. Dobrze dobrana farba zapewni Twoim ścianom równie dobrą ochronę co płytki. W takim miejscu potrzebujesz jednak preparatów do zadań specjalnych, którym niestraszne jest szorowanie. Wybieraj te o najwyższej klasie odporności.

Pamiętaj również, że farba wykorzystywana w kuchni musi być odporna na wilgoć – przepuszczać parę wodną, aby ściana mogła oddychać, ale zatrzymywać kropelki wody na powierzchni. Powinna też mieć szczelną powłokę, która nie pozwoli przenikać zabrudzeniom w głąb ściany. Dzięki temu wszelkie plamy możesz łatwo usunąć za pomocą gąbki lub ściereczki. Najlepszym wyborem do kuchni jest farba lateksowa, która świetnie radzi sobie w tego typu wymagających pomieszczeniach.

Nie zapominaj też o materiale, z jakiego wykonany jest blat roboczy. To powierzchnia szczególnie narażona na zarysowania, powinna więc charakteryzować się szczególną odpornością na szkodliwe czynniki. Im blat gładszy, tym łatwiej utrzymać go w czystości.

Blaty z konglomeratów lub granitowe dobrze spełniają swoją funkcję, a jednocześnie świetnie wyglądają. W nowoczesnej kuchni dobrze sprawdzi się blat wykonany ze stali. Jeżeli decydujesz się na laminat, wybierz taki o jak najgrubszej warstwie wierzchniej – będzie trwalszy. Możesz też zdecydować się na drewniany blat olejowany. Wykonane przypadkowo rysy wystarczy wtedy tylko zaolejować – nie musisz przez nieestetyczne zarysowania wymieniać całego blatu po krótkim czasie.

Zobacz: Idealny blat kuchenny – wybór i montaż

funkcjonalna-kuchnia

Mówi się, że kuchnia to serce domu. Powinna więc być i funkcjonalna, i miła dla oka. Postaw na rozwiązania, które nadadzą jej przytulności i ładnego wyglądu. Praktyczna kuchnia to nie tylko pomieszczenie, w którym efektywnie spędzasz czas. To miejsce powinno Ci sprawiać przyjemność.

Zadbaj o właściwe dobranie kolorów i wzorów w całym pomieszczeniu – nie tylko na większych płaszczyznach typu podłoga i ściany. Sprzęty i małe dodatki również pełnią tu dużą rolę! O ile ładniej prezentuje się okap dobrany charakterem do płyty! Z kolei półki wykonane z tego samego materiału, co blat dają wrażenie harmonii i spójności w całej kuchni.

Pamiętaj też, że wzorzyste płytki stanowią na tyle mocny akcent, że mogą występować tylko na jednej ścianie. Jeżeli się na nie decydujesz, zestaw je z neutralnymi kolorami, jak biel i szarości. Kuchnia praktyczna to bowiem pomieszczenie, w którym powinieneś móc bez problemu skupić się na codziennych czynnościach – a nadmiar faktur i kolorów wcale temu nie sprzyja.

Niezwykle istotnym elementem w aranżacji pomieszczenia jest oświetlenie. Funkcjonalna kuchnia nie może się bez niego obyć.  Wykonujesz tu szereg czynności, do których potrzebujesz zdecydowanego światła. Z drugiej strony posiłek to czas, w którym często możesz pozwolić sobie na relaks, i to również warto uwzględnić podczas projektowania oświetlenia.

funkcjonalna-kuchnia

Kuchnia praktyczna to miejsce, które dopasowuje się do Ciebie. Nie inaczej jest z oświetleniem. Zadbaj o kilka źródeł światła, które pozwolą Ci na wprowadzenie do wnętrza nastroju, którego właśnie potrzebujesz. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie lampy sufitowej dającej dużo światła i paska ledowego, który dodatkowo oświetli obszar roboczy. O miły klimat przy posiłku może zadbać lampa wisząca bezpośrednio nad stołem.

Kuchnia praktyczna – jak ją urządzić?

Wcale nie potrzebujesz wielkich środków, aby urządzić funkcjonalną i do tego miłą dla oka przestrzeń! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach.

Kiedy zabierasz się za metamorfozę swojej kuchni, popatrz na nią przez dłuższą chwilę. Czy jest tam element, który szczególnie Ci się podoba? A może masz mebel, który co prawda lata świetności ma już za sobą, ale da się go łatwo odnowić?

Podczas remontów, zwłaszcza niskobudżetowych, zwróć szczególną uwagę na to, co już się w Twojej kuchni znajduje. Możliwe, że kredens lub stół, które stoją tam od lat i zdążyły Ci się opatrzeć, zasługują na drugie życie. Odrobina farby i czasu, a przywrócisz im dawny blask! Tym samym zyskasz akcent, wokół którego możesz dobudować resztę aranżacji Twojej kuchni.

Praktyczna kuchnia to także taka, w której jeden sprzęt spełnia więcej niż jedną funkcję. Oszczędzasz dzięki temu przestrzeń. Tak właśnie może być w przypadku ławy w kąciku jadalnianym. Jest nie tylko siedziskiem, dzięki któremu możesz z rodziną wygodnie pobiesiadować. Dzięki klapom otwieranym do góry pełni także rolę wygodnej skrzyni do przechowywania wszelakich przedmiotów, których w kuchni przecież nie brakuje.

funkcjonalna-kuchnia

Twoja kuchnia nie należy do największych? Lubisz raz na jakiś czas ugościć więcej osób, ale przy małym stole nie są w stanie się zmieścić? Jest na to sposób! Nie musisz zajmować przestrzeni zbyt dużym stołem w oczekiwaniu na okazje, które zdarzają się raz w roku. Nakładka z przykręcanymi nogami pozwala Ci zwiększyć powierzchnię stołu, możesz więc z powodzeniem usadzić przy nim wszystkich swoich gości. Na co dzień możesz ją zdjąć i schować za większym meblem.

Dużym ułatwieniem podczas prac remontowych jest fakt, że wszystkie niezbędne Ci narzędzia i akcesoria możesz nabyć w jednym miejscu. To wielka oszczędność czasu i energii! Sklepy Castorama oferują Ci szeroką ofertę mebli i dodatków, dzięki którym Twoja praktyczna kuchnia będzie Cię cieszyć przez wiele lat. Skorzystaj z rad naszych ekspertów, a z pewnością uda Ci się stworzyć kuchnię swoich marzeń!

Data publikacji: 08.03.2019

Data aktualizacji: 18.06.2024