Perukowiec – krzew ozdobny

Perukowca, często nazywanego krzewem dla wymagających i niecierpliwych ogrodników, nie można pomylić z żadnym innym. Peruka, od której wywodzi się zresztą nazwa, to owocostan, który swoim wyglądem przypomina pokaźną kulę waty cukrowej.

Perukowiec

Naturalnym środowiskiem tych krzewów jest wschodnia część regionu śródziemnomorskiego aż do Chin, czyli głównie tereny, gdzie lato jest suche i upalne.

Perukowiec to bardzo popularny krzew, który nie dosyć, że nie ma większych wymagań pielęgacyjnych, to jeszcze prezentuje się w naszym ogrodzie naprawdę wyjątkowo. Jego czerwone lub żólte liście to gratka dla tych ogrodników, którzy lubią mocnokolorowe kompozycje.

Słów kilka o słynnej peruce

Perukowiec wzrasta do około 3-5 m wysokości. Jest dość nieregularny i luźno rozgałęziony. Młode pędy na ogół skierowane są raczej do góry. Dopiero kolejne, starsze pędy zaczynają się nieco rozgałęziać. Liście perukowca mogą mieć od 3 do 8 cm długości i w dotyku przypominają papier.

W okolicach maja/czerwca na końcach pędów krzewu pojawiają się drobne kwiatki. Kiedy owocostan się rozrasta, powstają pokaźnej wielkości porcje waty cukrowej, które wyglądają naprawdę reprezentacyjnie i oryginalnie.

Piękny, ale wymagający – przede wszystkim słońca

O tak. Słońce to najważniejszy element, który pozwala perukowcom na wzrost. Jeśli go brakuje, nie tylko słabo kwitną, ale i niezbyt obficie owocują.

Mogą rosnąć na stosunkowo suchej glebie, niespejalnie żyznej. Zanim zasadzimy roślinę, zastanówmy się jednak dwa razy nad tym, gdzie ma ona rosnąć. Kiedy ta się ukorzeni, nie będzie już bowiem możliwe jej przesadzenie w inne miejsce.

Perukowiec

Perukowiec lubi także gleby wapienne

Krzewy perukowca nie muszą być podcinane. Zbyt silne cięcia mogą bowiem skutkować wyrastaniem pionowych przyrostów.

Perukowiec to przede wszystkim niezastąpiona ozdoba ogrodowa. Szczególnie w tych ogrodach, gdzie nie ma zbyt dużo krzewów kwitnących. Perukowce sprawiają, że ogród prezentuje się lekko i niezwykle oryginalnie.

Ciekawą odmianą tej rośliny jest perukowiec czerwonolistny, który pokrywa się mgiełką owocostanów.

Mnogość barw

Perukowiec w swojej naturalnej kolorystyce ma stonowaną barwę przypominającą kolor seledynowy do ciemnoróżowy. W ten sposób pięknie prezentuje się w towarzystwie zielonych liści. Zdarzają się także odmiany, których liście przybierają kolor żółty, pomarańczowy lub czerwony.