Pierwsze wiosenne kwiaty – które warto hodować?

Jakie kwiaty warto zasadzić w ogrodzie, by cieszyć się ich rozkwitem w pierwszych dniach wiosny? Oto rośliny, które przebiją się nawet przez śnieg, rozpoczynając nowy sezon ogrodowy.

Kiedy sadzić wczesnowiosenne rośliny?

Rośliny cebulowe, które wyrastają wraz z pierwszymi dniami wiosny, sadzi się jesienią: od września do listopada. Wymagają przekopania i spulchnienia grządki, a także zmieszania gliniastej gleby z piaskiem. Nawóz i preparaty odżywcze poprawią stan roślin i nadadzą im piękny wygląd.

Pierwsze wiosenne kwiaty – które warto hodować?

Najlepsze miejsce dla wczesnowiosennych roślin

Wczesnowiosenne rośliny, zwłaszcza wielobarwne kwiaty, najpiękniej wyglądają, gdy zostaną posadzone obok siebie, w dużych grupach. Warto je również umieszczać w partiach ogrodu, do których łatwo dotrzeć, by móc je podziwiać. Mniejsze rośliny zginą w trawie, jeśli posadzisz je na tyłach ogrodu.

Porada eksperta

Drobne rośliny wczesnowiosenne atrakcyjnie prezentują się jako ozdoba ścieżek czy skalniaków. Ich kwiaty odcinają się na tle zimozielonych krzewów: cisów, bukszpanów. Warto jednak sadzić je nie tylko pod krzewami, ale również na obrzeżach trawników i wszędzie tam, gdzie będzie je doskonale widać, a murawę cechuje mniejsza zwartość.

Wraz z końcem zimy, gdy na trawnikach leży jeszcze śnieg, pojawiają się ranniki zimowe. Wychodząc ponad warstwę topniejącego lodu, pną się ku słońcu, by otworzyć kwiaty. Mają żółty kolor i osiągają nieznaczną wysokość: do 15 cm.

Rannikom towarzyszą śnieżyczki Elwesa – odmiana rodzimych śnieżyczek lepiej znanych pod nazwą przebiśniegi. Zakwitają nieco szybciej i są okazalsze. Nie przeszkadzają im niskie temperatury ani obecność topniejącego śniegu.

Popularniejsze przebiśniegi pojawiają się dopiero po śnieżyczkach Elwesa. Są drobne, śnieżnobiałe. Stanowią symbol nadchodzącej w Polsce wiosny.

Znakiem, że nadeszła wiosną, są także krokusy. Na trawnikach pojawiają się w marcu – czasem przebijają się przez śnieg. Kwiaty umacniają się miesiąc później, w kwietniu. Mogą przybierać różne barwy: fioletową, niebieską, liliową, żółtą, białą. Istnieją także warianty dwukolorowe.

Przeczytaj też: Owoce w ogrodzie – od czego zacząć?

Pierwsze wiosenne kwiaty – które warto hodować?

Ciemierniki – trujące rośliny wczesnowiosenne

Piękną, lecz trującą grupę roślin wczesnowiosennych tworzą ciemierniki. Są łatwe w uprawie. Zawierają heleborynę, której spożycie doprowadza do zatrucia organizmy. W zależności od rodzaju przybierają różną kolorystykę kwiatów. Ciemierniki dzielą się m.in. na:

- ogrodowy, którego kwiaty są duże i białe, żółte, różowe bądź czerwone. Występują w różnych odcieniach czerwieni, np. ciemnobordowej. Mogą też być nakrapiane,

- orientalny, z kwiatami zabarwionymi na różowo, przy czym podstawowa barwa jest kremowa lub zielona,

- purpurowy, którego nazwa określa kolor kwiatów,

- cuchnący, o kwiatach zielonych, ale z czerwoną otoczką,

- korsykański, cechujący się kwiatami żółto-zielonymi.

Ciemierniki kwitną od lutego do kwietnia. Mają duże zimozielone liście oraz pokaźne kwiaty odporne na niską temperaturę, śnieg i mroźny wiatr.

Zobacz także: Ziemia po zimie – przygotowujemy ją pod uprawę

Pierwsze wiosenne kwiaty – które warto hodować?

Rośliny, z którymi powitamy wiosnę

 

Jeśli zależy nam na ogrodzie pięknym od wczesnych dni wiosennych, możemy zasadzić w nim wybrane odmiany cebulicy, cyklamenu, fiołka, irysów, narcyzów czy sasanek.

Sugestywną nazwą odznacza się pierwiosnek, który także występuje pod różnymi odmianami. Kwitnie w marcu i świetnie radzi sobie z półcieniem, wilgocią, a także stałym nasłonecznieniem. W zależności od gatunku jego kwiaty mogą przybrać kolory: biały, ciemnoróżowy, bzowy, lawendowy. Niektóre okazy osiągają nawet metr wysokości, więc warto sadzić je w gromadach i otaczać innymi roślinami o podobnym wzroście.