Produkty

Plamy z wina, soków i tłuszczu - jak usunąć z dywanu i wykładziny?

Plamy z wina, soków i tłuszczu - jak usunąć z dywanu i wykładziny?

Dywany i wykładziny dodają wnętrzom ciepła i podkreślają ich charakter. Niestety są często wytwarzane z materiałów bardzo podatnych na zabrudzenia. Jak poradzić sobie z najgorszymi plamami?

jak usunąć zabrudzeniaŚlady po wylanej herbacie, tłuszczu, majonezie, owocowych sokach, białym lub czerwonym winie, kawie, sosach oraz większości tego, co na co dzień jemy i pijemy zalicza się do zanieczyszczeń łatwych w usunięciu. Interwencji specjalistycznej firmy wymagają zwykle plamy po klejach, atramencie lub płynach z grzejników.

Należy pamiętać, że podstawową zasadą usuwania wszelkich zanieczyszczeń z dywanów i wykładzin jest natychmiastowe działanie. Już po 15 minutach lub wdeptaniu plamy w podłoże jej usunięcie może okazać się bardzo problematyczne. Wyjątkiem są plamy z błota, które należy wcześniej wysuszyć. Kolejną ważną zasadą jest sposób samego czyszczenia – aby powierzchnia plamy była jak najmniejsza, należy ją czyścić od jej zewnętrznych brzegów do środka. Błędem jest również wycieranie zabrudzenia – zamiast tego należy delikatnie osuszyć zabrudzone miejsce (np. ręcznikiem papierowym, który wchłonie rozlaną ciecz). 

Czym czyścić lżejsze plamy? 

Jeśli wylana substancja nie wsiąkła głęboko w tkaninę, zwykle wystarczy zastosować płyn do mycia naczyń (mieszamy go z wodą i pianą czyścimy zabrudzenie). Pamiętajmy też, że do czyszczenia najlepiej jest stosować wodę mineralną – daje lepsze rezultaty niż twarda woda z kranu.

Skuteczna jest również sól drobnoziarnista rozpuszczona w gorącej wodzie (3 stołowe łyżki soli drobnoziarnistej na 1 szklankę gorącej wody). W uzyskanym w ten sposób roztworze należy zamoczyć szmatkę i pocierać zaplamione miejsce. Po wyschnięciu odkurzamy pozostałości soli. Uniwersalnym proszkiem do czyszczenia dywanów jest również soda – wystarczy wysypać jej niewielką ilość, wetrzeć suchą szmatką, pozostawić na ok. 2-3 godziny, a następnie odkurzyć zabrudzone miejsce. 

Sposoby na uporczywe plamy dywan Castorama

Jak pozbyć się wyjątkowo trudnych zabrudzeń? Wszystko zależy od rodzaju zanieczyszczenia. O ile na wino i tłuszcz powinna zadziałać metoda z sodą, o tyle na plamy po większości soków owocowych należy natrzeć sokiem z cytryny i spłukać ciepłą wodą. W tym przypadku zadziałać może również salmiak, czyli rozcieńczony roztwór soli amoniakalnej. Plamy z krwi można usunąć poprzez zanurzenie zabrudzonego miejsca w zimnej wodzie i usunięcia zabrudzenia za pomocą wody utlenionej.

Na plamy m.in. po majonezie, maśle, tłuszczu, farbach olejnych, lakierach do paznokci, szminkach lub innych kosmetykach – skuteczna będzie benzyna. W takim przypadku świeże plamy najpierw ścieramy szmatką namoczoną np. w płynie do prania. Następnie zaplamione miejsce pocieramy tamponikiem namoczonym w benzynie. Można też przemyć plamę wodą z amoniakiem (ok. 2 łyżki amoniaku na litr wody).

Na osuszone plamy po tłuszczu zadziała rozwór soli i spirytusu salicylowego (wymieszać w proporcji 1:4). Tłuste plamy dodatkowo można spróbować usunąć żelazkiem – pod materiał podkładamy bibułkę, przykrywamy go również z wierzchu i przeprasowujemy miejsce kilka razy. Ciepłe żelazko roztopi również wosk – aby go usunąć, należy przed prasowaniem na zastygłym wosku ułożyć grubą warstwę ręczników papierowych.

Jeśli wymienione metody nie poskutkują na mocno wżarty w wykładzinę brud – możemy przygotować pastę czyszczącą z łyżki octu i krochmalu (składniki wystarczy wymieszać aż do konsystencji pasty). Osuszoną wcześniej plamę należy przetrzeć pastą i pozostawić na ok. 2-3 doby.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Świąteczne porządki – rozplanuj je dobrze, aby zdążyć na czas

Świąteczne porządki – rozplanuj je dobrze, aby zdążyć na czas
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowo radosny czas. Dla podkreślenia jego niepowtarzalnego charakteru często porządkujemy cały dom. Aby cieszyć się pi...
Czytaj więcej

Jak wyczyścić mikrofalę? Wypróbuj te metody!

Jak wyczyścić mikrofalę? Wypróbuj te metody!
Mikrofalówka ułatwia codzienne czynności i pozwala na szybkie przygotowanie posiłków. To wygodne urządzenie w każdym domu, w któr...
Czytaj więcej

Jak wyczyścić piekarnik? Przetestuj domowe sposoby

Jak wyczyścić piekarnik? Przetestuj domowe sposoby
Czyszczenie piekarnika to zmora i utrapienie niejednej pani domu. Korzystaj ze skutecznych i sprawdzonych metod i ciesz się idealną czystością w kuchn...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
01.06.2016
No taka plama to może człowiekowi spsuć nerwy !!! Zawsze mam problem z winem i kawą ale teraz spróbuje tych waszych rad i zobaczymy moze szybciej zejdą plamy
28.09.2015
Tak naprawdę wszystko zależy od rodzaju plamy, inaczej postępujemy w przypadku tłustych zabrudzeń, inaczej, gdy chodzi o soki, np na soki to stosuje szare mydło. Ostatnio miałam problem z masłem na dywanie, próbowałam mączką ziemniaczaną, jak poradziła koleżanka, ale średnio pomogło

Ocena i komentarz dla:

Plamy z wina, soków i tłuszczu - jak usunąć z dywanu i wykładziny?