Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Żwir w ogrodzie – na rabaty i ścieżki

Każdy ogrodnik próbuje urozmaicić i czymś wyróżnić swój ogród. Dobrym pomysłem na wprowadzenie różnorodności wśród zieleni jest zastosowanie żwiru. Materiał ten można wykorzystać jako ściółkę na rabatach lub nawierzchnię na ścieżce. Dzięki niewielkim rozmiarom frakcji można formować ze żwiru różnego typu zawijasy, a ze względu na swoją barwę łatwo wpasowuje się w każdą przestrzeń oraz tworzy ciekawe kontrasty.

Żwir w ogrodzie – na rabaty i ścieżki

Krótka charakterystyka żwiru

Żwir to materiał pochodzenia naturalnego, zwykle rzecznego lub polodowcowego. Może mieć różną wielkość pojedynczych frakcji, od 4 do nawet 63 mm. Minusem tego materiału jest jego kształt, nie ma on ostrych krawędzi, więc niezbyt dobrze się klinuje podczas nacisku. Utrudnia to np. chodzenie czy jeżdżenie po nim samochodem. Żwir jest zwykle w odcieniach szarości i bieli. Możemy jednak spotkać także go w odcieniach brązu, beżu, zieleni czy żółci. Każdy znajdzie do swojego ogrodu odpowiednią barwę.

Przeczytaj także: W zgodzie z naturą – historia Moniki i Dawida

Wykorzystanie żwiru w ogrodzie

Żwir jest niezwykle ciekawym materiałem ze względu na różnorakie jego wykorzystanie. Dzięki niemu podniesiemy tak samo wartość estetyczną ogrodu, jak właściwości ściółkujące oraz drenarskie.

Kruszywa tego używamy przede wszystkim do ozdobienia naszego ogrodu. Żwir jest ciekawym tłem dla zieleni na rabacie, sprawdza się jako podłoże pod roślinami. Daje ciekawy kontrast z nimi, dobrze komponuje się z intensywnymi barwami liści.

Możemy wykorzystać ten materiał na rabacie i stworzyć w naszym ogrodzie żwirową wysepkę. Zaczynamy od ustalenia wielkości i krawędzi rabaty. Po oczyszczeniu takiego miejsca usunięciu ewentualnych chwastów, zalegających liści oraz trawy przekopujemy nieco ziemię, by ją spulchnić. Następnie warto ułożyć agrowłókninę, a w niej wycinamy otwory na rośliny. Oczywiście nie jest to konieczne, bo grubsza warstwa żwiru powinna zabezpieczyć nas przed wyrastaniem chwastów, jednak często mimo dokładnego wysypania takiej ściółki może się pojawić niechciany okaz, dlatego wykorzystanie agrowłókniny jest zawsze polecane. Kolejno zaczynamy sadzenie, a na końcu obficie podlewamy. Na koniec wysypujemy żwir. Dobrze, gdy jest to grubsza warstwa, ok. 5 cm. Żwir zachowuje się na takiej rabacie jak zwykła ściółka, chroni glebę przed wysychaniem i korzenie przed niską temperaturą.

Przy zakładaniu żwirowej rabaty warto też zastanowić się nad utwardzeniem i zabezpieczeniem jej krawędzi, żeby żwir się nie rozsypywał np. pod wpływem intensywnych opadów deszczu. Możemy do tego użyć niewysokich rollborderów czy większych kamieni, zwłaszcza jeżeli wymarzyliśmy sobie bardzo nieregularny jej kształt.

Sprawdź też: Keramzyt – przyjaciel każdego ogrodnika

Żwir w ogrodzie – na rabaty i ścieżki

Żwir warto wykorzystać także na ścieżkach. Jest to materiał, który wygląda bardzo naturalnie i łatwo wkomponowuje się w ogród, w przeciwieństwie do kostki brukowej czy innych kamiennych płyt wykorzystywanych do utwardzenia nawierzchni. Współgra kolorystycznie z roślinami, na przykład z ozdobnymi trawami. Takie założenie wygląda elegancko, a jednocześnie naturalnie. Warto jednak pamiętać, że żwir ze względu na swój kształt pojedynczych frakcji może nieco się zapadać. Aby wytrzymać ciężar samochodu, musi mieć wtedy ostre zakończenia, wtedy będzie się klinować i nie utworzy zapadlisk pod intensywnym naciskiem. Brak ostrych zakończeń nie przeszkadza w chodzeniu po nim, ale nie poleca się tego typu nawierzchni na ścieżce prowadzącej do wejścia głównego do domu. Dla pań w wysokich obcasach takie podłoże jest nie tylko bardzo uciążliwe, ale i niebezpieczne. Zatem jako ścieżka w ogrodzie prowadząca do zaułku grillowego – tak, lecz jako nawierzchnia użytkowa przed domem lub garażem, to już kwestia do zastanowienia.

Żwir możemy także wykorzystać jako materiał drenujący, np. do donic, ale warto dodać, że pojemnik nim wypełniony staje się bardzo ciężki i trudno go przenieść. Wokół domu możemy także zastosować tzw. opaskę żwirową. Zakłada się ją przez wykopanie dołu przy ścianach budynku. Szerokość takiej opaski powinna wynosić ok. 50 cm. Zapewniamy dzięki temu ochronę ścian przed zabrudzeniem, gdy występują intensywne opady deszczu. Wtedy też ziemia nie rozpryskuje się na elewację, bo znajduje się zbyt daleko. Dodatkową zaletą takiej ścieżki wokół naszego domu czy garażu jest walor dekoracyjny.

Jak widać, żwir może być wykorzystany do różnych celów. Warto zdecydować się na jego zastosowanie, by stał się funkcjonalną ozdobą naszego ogrodu oraz okolic domu.