Niwelacja terenu – co to jest i czym ją wykonać?

Znalezienie idealnej działki budowlanej bywa trudne. Dlatego inwestor nierzadko idzie na kompromis i wybiera tanią oraz położoną w dobrej lokalizacji działkę, lecz często nierówną. Różnice w wysokości terenu można jednak zlikwidować, wykonując niwelowanie działki. Dowiedz się, co to jest niwelacja terenu, w jaki sposób ją przeprowadzić oraz o czym należy pamiętać podczas pracy, by wykonać ją prawidłowo i skutecznie.

Niwelacja terenu

Niwelacja terenu – co to jest?

Różnice wysokości na działce nigdy nie są pożądane. Dlatego przed rozpoczęciem prac budowlanych na nierównym obszarze konieczne jest niwelowanie terenu. To nic innego jak wyrównanie ziemi na działce w taki sposób, aby nie występowały na niej żadne spadki ani nierówności.

Wbrew dość powszechnej opinii niwelacja terenu to nie tylko usunięcie nadmiaru ziemi. Proces ten obejmuje różne działania służące przeobrażeniu powierzchni działki tak, aby stała się ona wyrównana, pozbawiona spadków i wzniesień. Często zatem na niwelowanym terenie konieczne jest nie tyle usunięcie nadmiaru ziemi, co jej dowiezienie po to, aby zasypać wszelkie zagłębienia i doły. Dowóz ziemi przyda się też w celu podwyższenia terenu. 

Niwelacja terenu jest zazwyczaj wykonywana pod budowę domu, zakładu pracy bądź innego obiektu. To, jakie konkretnie prace związane z niwelacją terenu okażą się niezbędne w danym przypadku, można stwierdzić po przeprowadzeniu odpowiednich pomiarów. Na początkowym etapie, jeszcze przed rozpoczęciem prac, geodeta wykonuje dokładne pomiary między poszczególnymi punktami znajdującymi się na działce budowlanej. W ten sposób jest w stanie precyzyjnie określić, w jakiej pozycji względem drogi znajduje się działka, a także jak dokładnie zaplanować roboty ziemne. Dzięki pomiarom jest też w stanie precyzyjnie określić, w jaki sposób należy wyrównać teren, aby można było na nim postawić bez przeszkód budynek.

Niwelacja terenu ze spadkiem albo wzniesieniem to jeden z najważniejszych wstępnych etapów prac ziemnych i budowlanych. O tym, kiedy należy ją przeprowadzić, mówią stosowne przepisy. Można ją zatem wykonać w każdym rodzaju prac budowlanych: podczas stawiania obiektów mieszkalnych, przemysłowych i użytkowych. Jest też często niezbędna przy budowie placów, ogrodów, parkingów oraz wszędzie tam, gdzie konieczny jest idealnie wyrównany teren w celu wykonania inwestycji.

Sprawdź także: Październik w ogrodzie

Niwelacja terenu

Czym wyrównać teren wokół domu?

Niwelację terenu możesz wykonać samodzielnie lub zlecić to zadanie wyspecjalizowanej firmie. Samodzielna realizacja usługi jest możliwa, choć zazwyczaj bywa bardzo trudna, zwłaszcza w przypadku osób, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z tego rodzaju pracami. Powinny ją wykonać tylko osoby, które mają odpowiednią wiedzę na temat prawidłowego zniwelowania terenu, a także pomysł na to, jak wyrównać daną działkę.

Zadanie to wymaga wykonania odpowiednich pomiarów gruntu z użyciem niwelatora przez wykwalifikowanego geodetę. Na ich podstawie dopiero wiadomo, jakie prace trzeba wykonać, by wyrównać grunt do właściwego poziomu. Po uzyskaniu danych przystępuje się do profilowania działki przy użyciu takich przyborów jak sznurek, grabie, pręty i poziomy profil. Za pomocą owych narzędzi należy podzielić działkę na pasy o określonej szerokości. To według nich poziomuje się pozostały teren.

Przeczytaj również: Marzec w ogrodzie

Kolejny etap to usunięcie wierzchniej warstwy ziemi, czyli humusu. Zadanie to wymaga wykorzystania niezbędnych narzędzi. Oczywiście możesz to wykonać ręcznie, korzystając ze zwykłej łopaty, ale znacznie szybszym i wygodniejszym rozwiązaniem jest usunięcie humusu specjalistycznym sprzętem. Najlepiej wynająć koparko-ładowarkę, spycharkę albo koparkę bez funkcji ładowania wraz z operatorem. Specjalista precyzyjnie usuwa wierzchnią warstwę ziemi na odpowiednią głębokość. Na koniec należy przeprowadzić faktyczne wyrównanie powierzchni, korzystając z danych zebranych przez geodetę.

W ten sposób przebiega profesjonalna niwelacja terenu pod budowę domu. Proces ten jest jednak często niezbędny również w wielu innych przypadkach, np. podczas budowy basenu, zakładania trawnika, małego ogródka czy budowy tarasu. 

Czym wyrównać teren wokół domu w takich przypadkach? Przyda Ci się urządzenie wyposażone w różne końcówki. Na przykład, w celu wyrównania ziemi pod trawnik zaopatrz się w urządzenie z kratą do wyrównania gruntu, sprzęt z łyżką do transportu zbędnej ziemi oraz glebogryzarkę separacyjną, która zruszy glebę i przygotuje ją pod posianie trawnika. Na koniec wyrównaj ziemię oraz wyprofiluj ją odpowiednio, korzystając ze standardowych narzędzi ogrodowych, takich jak szpadel, łopata i grabie. Na tym etapie możesz dowieźć ziemię i wykonać małe wzniesienie przeznaczone np. na skalniak.

Niwelacja terenu

Niwelacja terenu – o czym pamiętać?

Czy niwelacja terenu pod budowę domu wymaga pozwolenia na budowę? Zgodnie z art. 41 ustawy Prawo budowlane z 7.07.1994 roku prace przygotowawcze pod postawienie nieruchomości można wykonywać tylko na obszarze objętym zgłoszeniem bądź pozwoleniem na budowę. W przypadku budowy domu niwelowanie gruntu jest zresztą uznawane za jedną z prac przygotowawczych. To oznacza, że nie możesz jej rozpocząć do chwili zgłoszenia tego rodzaju prac stosownym organom albo uzyskania pozwolenia na budowę.

W sytuacji, kiedy inwestor rozpocznie prace mające na celu niwelowanie terenu jeszcze przed uzyskaniem stosownych pozwoleń, jego działania zostaną potraktowane jako samowola budowlana. W rezultacie inwestor może zostać ukarany grzywną przez nadzór budowlany, a w najgorszym razie stanie się to powodem odmowy wydania pozwolenia.

Gdy zdecydujesz się na wyrównanie ziemi, pamiętaj, że prace możesz rozpocząć po upłynięciu 21 dni od zgłoszenia budowy i przy braku decyzji odmownej. Możesz też przystąpić do prac po otrzymaniu ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, czyli w sytuacji, kiedy nikt się od niej nie odwołał i upłynął 14-dniowy termin na wniesienie odwołania.

Wniosek o wydanie pozwolenia na budowę sporządź na odpowiednim formularzu urzędowym. Następnie złóż go wraz z kompletem niezbędnych dokumentów w urzędzie miasta (starostwie), na którego terenie znajduje się działka przeznaczona pod inwestycję.

Jeśli interesuje Cię niwelacja terenu wykonana przez wyspecjalizowaną firmę, to zapewne zastanawiasz się, ile kosztuje taka usługa. Jej koszt jest różny i zależy od wielu czynników, m.in. lokalizacji, rodzaju prac, jakie trzeba wykonać na działce czy też ilości ziemi, którą trzeba zakupić w celu zniwelowania działki.