Podgrzewacze wody – pojemnościowe czy przepływowe?

Do poprawnego funkcjonowania domu niezbędna jest ciepła woda użytkowa (c.w.u.). Możemy ją uzyskać dzięki podgrzewaczowi wody – pojemnościowemu lub przepływowemu. Który z nich lepiej sprawdzi się w naszych warunkach?

Podgrzewacze wody – pojemnościowe czy przepływowe?

Różnica pomiędzy podgrzewaczem pojemnościowym a przepływowym widoczna jest już w nazwie obu urządzeń. Pierwsze z nich, podgrzewacz pojemnościowy, wyróżnia się też dodatkowo wyglądem – powieszony na ścianie przypomina biały walec, przy którym drugie urządzenie, podgrzewacz przepływowy, niemal znika z racji swoich niewielkich rozmiarów i kompaktowej estetycznej obudowy. Pod względem wizualnym wygrywa drugi z nich.

Kiedy decydujemy się na wymianę tego rodzaju urządzenia, najchętniej wybralibyśmy takie, które jest niezauważalne (niewielki rozmiar zaoszczędzi nam miejsce w łazience, którego nigdy dosyć), skuteczne, niedrogie w eksploatacji i łatwe do zainstalowania. Czy jest możliwe, by wybrany przez nas podgrzewacz mógł cechować się wszystkimi pozytywami jednocześnie? Odpowiedź na tak sformułowane pytanie jest niełatwa, jako że na wybór odpowiedniego podgrzewacza składa się wiele czynników. Decyzja co do wyboru konkretnego modelu będzie zależała w głównej mierze od tego, czy zdecydujemy się na doprowadzenie do łazienki instalacji gazowej lub czy pozostaniemy przy zasilaniu elektrycznym, z ilu osób składa się nasza rodzina, w jakiej odległości znajdują się krany w innych pomieszczeniach, które będą obsługiwane przez ogrzewacz, i czy w łazience mamy wentylację grawitacyjną wywiewną.

Przeczytaj także: Jak działa bojler?

Pojemnościowy podgrzewacz wody

Oprócz wspomnianego wyżej okrągłego, walcowatego kształtu, producenci proponują również inne, bardziej nowoczesne, prostopadłościenne – swoim wyglądem pasować będą do większości aranżacji i nie będą zajmować tak dużo miejsca, jak te o okrągłym przekroju zbiornika na wodę. Pojemność tego ostatniego uzależniona jest od potrzeb mieszkańców – im jest ich więcej, tym większy gabarytowo podgrzewacz będzie nam potrzebny. Jeśli w domu mieszka więcej niż jedna osoba, trzeba zapewnić możliwość wzięcia dwu kąpieli jedna po drugiej. Na wielkość podgrzewacza wpływ będzie mieć też to, czy nasza łazienka dysponuje wanną, czy prysznicem (w tym przypadku oszczędność wody jest większa).

Podgrzewacz tego typu jest wartą rozważenia opcją, kiedy zdecydujemy się na zasilanie elektryczne. Trzeba wiedzieć, że powyżej pewnej mocy podgrzewacza nie wystarczy zwykły przewód elektryczny, jaki wraz z innymi składa się na instalację, znacząco zwiększy się też maksymalna moc przyłączeniowa i kto wie, czy nie będziemy zmuszeni wystąpić o pozwolenie na jej zwiększenie u naszego dostawcy energii elektrycznej. Jeśli wybierzemy urządzenie o mocy większej niż 6 kW, powinno mieć ono zasilanie trójfazowe, tak więc czeka nas dodatkowo rozbudowa lub modyfikacja naszej instalacji elektrycznej.

Podgrzewacze wody – pojemnościowe czy przepływowe?

Przepływowy podgrzewacz wody

W tym wypadku nie grozi nam rozwój szkodliwych mikroorganizmów w zbiorniku na wodę z tej racji, że zbiornika z podgrzaną wodą nie ma. Woda jest ogrzewana w momencie przepływu i w zależności od mocy grzałek (przy zasilaniu energią elektryczną) lub siły płomienia (przy zasilaniu gazem) dobiera się moc urządzenia. Przy okazji ważnym parametrem, który warto sprawdzić, jest maksymalny przepływ c.w.u. dla wody ciepłej i gorącej – aby wziąć prysznic, urządzenie powinno nam dostarczać około 12 litrów odpowiednio ogrzanej wody na minutę. Zwróćmy też uwagę na minimalny przepływ, który uruchamia urządzenie – dzięki temu ciepła woda popłynie przez kran nawet małym strumieniem.

Sprawdź także: Jaki kocioł wybrać: kondensacyjny czy tradycyjny

Przydatnym dodatkiem do przepływowego ogrzewacza wody jest bateria termostatyczna, dzięki zainstalowaniu której z kranu nie popłynie zbyt gorąca woda – jest to dobre zabezpieczenie dla dzieci, które uczą się dbałości o higienę. Dzięki baterii termostatycznej nauka nie będzie obfitowała w przykre zdarzenia i momenty zniechęcenia.

W przypadku przepływowego ogrzewacza korzystniejsze dla naszego domowego budżetu będzie przyłączenie go do instalacji gazowej. Będzie to co prawda okupione widokiem rur doprowadzających gaz do urządzenia (z racji bezpieczeństwa nie powinny być one poprowadzone w ścianach), jednak warto zdecydować się na to rozwiązanie. Ci, którzy w najwyższym stopniu dbają o bezpieczeństwo, powinni wybrać model z zamkniętą komorą spalania. Wraz ze sprawnie działającą wentylacją grawitacyjną wywiewną rozwiązanie to będzie bezpieczne i w miarę odpowiedniego doboru mocy urządzenia – efektywne.