Podłoga bambusowa – fakty i mity

Drewno bambusowe coraz częściej pojawia się na półkach sklepowych, ma atrakcyjną cenę, ale jako produkt egzotyczny nie jest dobrze znany, przez co budzi wiele wątpliwości użytkowników. Poznaj fakty dotyczące tego materiału podłogowego.

Czy bambus na pewno jest drewnem?

Mieszkańcy Europy mają ściśle określone wyobrażenie na temat wyglądu drzewa, tymczasem bambusowe łodygi odbiegają od tego obrazu. Instytut Technologii Drewna zapewnia, że bambus ma zbliżoną budowę do naszych drzew i lepsze właściwości mechaniczne i technologiczne od cenionych przez nas gatunków, takich jak np. dąb i buk.

Czy drewno bambusowe można uznać za ekologiczne?

I tak, i nie – z czego to wynika? Uprawa bambusa jest jak najbardziej ekologiczna, trwa krótko (ok. 6 lat), w tym czasie łodygi drewnieją i można je ściąć. Kolejne plony wyrastają samoistnie, bez pomocy człowieka. Niestety nie można powiedzieć tego samego o następnym etapie, jakim jest produkcja desek. Bambus nie jest drewnem litym, dlatego do utworzenia z niego desek konieczne jest zastosowanie środków chemicznych, które umożliwią ich sklejenie bądź skręcenie. Niewłaściwie wykonane deski w czasie użytkowania mogą wydzielać formaldehydy, dlatego najlepiej jest kupować partie opatrzone certyfikatem. 

Jak to jest naprawdę z twardością bambusa?

Często można usłyszeć opinie, że bambus jest drewnem miękkim i łatwo ulega uszkodzeniom. Nic bardziej mylnego. Co prawda nie jest to drewno lite, ale charakteryzuje się jedną z większych twardości – przewyższa parametrami rodzime gatunki drzew i niektóre egzotyczne. Wpływ na taki pogląd mogło mieć też to, że bambus ma różną twardość w zależności od zastosowanej metody produkcji:

podłoga babbusowapodłoga babbusowapodłoga babbusowapodłoga babbusowa

sklejany wertykalnie – 38 MPa – dąb ma średnią twardość i wynosi ona 36 MPa;

sklejany horyzontalnie – 49 MPa – merbau, inne drewno egzotyczne ma ją na poziomie 48 MPa;

bambus skręcany – 109 MPa – bardzo wysoka twardość.

Twardość pociąga za sobą odporność na uszkodzenia, czyli trwałość desek. Pod tym względem bambus nie ustępuje konkurencji i może z powodzeniem być stosowany w miejscach o dużym natężeniu ruchu, np. w urzędach i centrach handlowych.

A co z pielęgnacją – jest bardziej wymagająca?

Podłoga bambusowa, tak jak inne drewna egzotyczne, nie wymaga stosowania specjalnej impregnacji, zwłaszcza w miejscach narażonych na działanie wody (kuchnia, łazienka). Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby nałożyć na powierzchnię olej lub lakier, jednak w tym przypadku kierujemy się wyłącznie względami estetycznymi. Codzienna pielęgnacja jest taka sama, jak w przypadku innych powierzchni drewnianych. Podłogę wystarczy zamiatać, odkurzać, a w razie potrzeby przecierać miękką szmatką lub wilgotnym mopem. 

Czy na pewno bambus ma tylko jeden kolor?

Często użytkownicy rezygnują z zastosowania bambusowych desek, bo marzą o ciemnej podłodze, a utarło się przekonanie, że występują one tylko w jasnej barwie – jest to ich naturalny kolor. Rzeczywiście najczęściej w sklepach można zobaczyć jasno żółte deski, ale nie tylko. Również bambus poddaje się barwieniu (karbonizowaniu), co pozwala uzyskać ciemne odcienie. Niestety metoda ta wpływa na osłabienie struktury desek.

Czy układanie desek bambusowych jest trudne?

Posadzkę bambusową można układać jako podłogę pływającą – takie deski posiadają system klik. Wystarczy je dopasować do siebie w taki sposób, by usłyszeć charakterystyczne kliknięcie – dokładnie tak, jak w przypadku paneli laminowanych. Jest to metoda prosta i nie trzeba mieć doświadczenia, żeby sobie z nią poradzić. Tak zamocowane deski nie uginają się i nie stukają. Drugi sposób polega na przyklejaniu desek klejem poliuretanowym do podłoża. Jest to jednak dość trudne i lepiej taką pracę zlecić fachowcowi. 

Data publikacji: 24.09.2014