Produkty

Podpory ogrodowe – rodzaje i zastosowanie

Podpory ogrodowe – rodzaje i zastosowanie

Działkowicze uprawiający ogródki warzywne i ci, którzy gustują w roślinach ozdobnych, wiedzą z pewnością, jaką rolę pełnią w ogrodzie różnego rodzaju podpory. Do czego służą, z czego są wykonane i do kiedy będą niezastąpione? O tym w poniższym artykule.

podpory pomidorówZ technicznego punktu widzenia

Podpory ogrodowe, zwane też np. palikami, to proste zwykle konstrukcje, które służą do podpierania roślin. Pomagają im we wspinaczce, wspomagają owocowanie i stabilizują w glebie.

Podpory wykonane są z różnych materiałów. Na rynku znajdziemy tyczki bambusowe i stalowe. Najprostsze z nich przyjmują postać prostych tyczek, zwężających się ewentualnie ku dołowi, by ułatwić ich wbicie w ziemię. Poza zwykłymi palikami możemy zdecydować się na zakup podpór w postaci spirali czy pergoli. Wśród tego typu ogrodowych akcesoriów znajdziemy także podpory z pierścieniami oraz różnego typu kratki czy płotki. Te gotowe podpory, które znajdziemy w sklepach ogrodniczych, występują w różnych formach i kształtach, co umożliwia dobranie odpowiednich do danego gatunku rośliny.

Tego typu gotowe produkty o sztywnej konstrukcji występują również w wielu rozmiarach. Różnią się średnicą zastosowanych prętów czy szerokością ich rozstawu, ale przede wszystkim wysokością. W zależności od przeznaczenia mogą one osiągać od kilkudziesięciu cm do nawet ponad 2 m.

Do nietypowych podpór należy zaliczyć również tzw. naciągi ogrodowe. Składają się one z linek, sznurków czy np. elastycznych drutów, które rozciąga się w dowolnej formie wzdłuż ścinany, muru czy płotu. Odpowiednio przymocowane stanowią podporę dla wszelkich pnących roślin ozdobnych, np. bluszczu.

Kiedy stosujemy podporypodpora dla roślin pnących

Podpory stosujemy wtedy, gdy wymagają tego hodowane przez nas rośliny. Muszą stanowić dla nich solidne oparcie, które utrzyma w pozycji pionowej rozrastające się pędy i liście, ale także ciężar owoców czy warzyw. Gatunki roślin, które wymagają odpowiedniej podpory znajdziemy zarówno wśród roślin typowo ozdobnych, jak również wśród warzyw i owoców.

Wśród krzewów owocowych, którym musimy zapewnić stabilną podporę, znajdują się przede wszystkim maliny, jeżyny oraz winorośl. Wiotkie pędy tych pierwszych potrzebują odpowiedniej podpory, by utrzymać się w pionie, natomiast winorośle są pnączami, którymi możemy obsadzić np. pergolę.

Warzywa, które potrzebują odpowiedniego oparcia, to np. groszek, fasola, ogórki czy pomidory. Wymagają one podpór lub podwiązania do nich (tak jest np. w przypadku pomidorów). Dzięki temu zapewniamy warzywom odpowiednie warunki do wzrostu, a sobie ułatwiamy ich pielęgnację.

Również wiele roślin ozdobnych potrzebuje podpór, te dodatkowo pięknie się na nich prezentują. Do takich należą niektóre gatunki róż, glicynia chińska, milin amerykański czy wiciokrzew Henry'ego.

Wybierając odpowiedni rodzaj podpory do danej rośliny weźmy pod uwagę jej wielkość i ciężar. W przypadku warzyw stosujemy zwykle jedynie tyczki, dla roślin ozdobnych mogą być to konstrukcje bardziej wyszukane i dekoracyjne, a niektóre z pnączy potrzebują stabilnego i mocnego oparcia, które utrzyma ich ciężkie kwiaty i masywne pędy.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by samemu stworzyć odpowiedni system wsparcia dla naszych roślin. Jest to proste zwłaszcza w przypadku warzyw, gdzie wystarczy posłużyć się odpowiednio długim kijem. Możemy również sami zaprojektować system naciągów i zamontować elastyczne druty lub sznury w wybranym przez nas miejscu.

Data publikacji: 20.01.2016
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Ranking najlepszych grilli – podpowiadamy, jaki grill wybrać

Ranking najlepszych grilli – podpowiadamy, jaki grill wybrać
Wraz z sezonem wiosennym w ogrodach i na działkach rozpoczyna się wielkie grillowanie. Aby cieszyć się wspólnym biesiadowaniem w gronie rodziny...
Czytaj więcej

Jak grillować? Poznaj metody i zasady grillowania

Jak grillować? Poznaj metody i zasady grillowania
Wraz z pierwszymi podmuchami ciepłego wiosennego powietrza rozpoczyna się sezon na grillowanie. Wspólne grillowanie w gronie znajomych to dosko...
Czytaj więcej

Taras na skarpie – historia Anny i Roberta

Taras na skarpie – historia Anny i Roberta
Anna i Robert mają niewielki, ale bardzo przytulny ogród. Ich przydomowy taras znajduje się na skarpie, która prowadzi do przestrzennego...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Podpory ogrodowe – rodzaje i zastosowanie