Pompa ciepła czy kocioł elektryczny? Co się bardziej opłaca?

Podczas budowy nowego domu lub remontu starego pada pytanie – co będzie lepsze? Pompa ciepła czy kocioł elektryczny? Jednak by znaleźć, odpowiedzieć na to pytane, musisz określić własne preferencje, na temat funkcjonalności danego urządzenia. Czy ma ogrzewać wyłącznie dom, a może również i wodę? Dowiedz się, czym różni się pompa ciepła i piec elektryczny, by podjąć właściwą decyzję.

Przejdź do następnych akapitów:

Pompa ciepła – zasada działania, koszt, zalety

Pompa ciepła to urządzenie grzewcze bazujące na energii pozyskiwanej ze środowiska. Jest to niemalże bezobsługowe oraz pozbawione emisji źródło ciepła. Na rynku dostępne są:

 • pompy ciepła gruntowe – zasilane ciepłem ziemi;

 • pompy ciepła typu woda-woda – zasilanie ciepłem pochodzącym z wód gruntowych;

 • pompy ciepła typu powietrze-woda – wykorzystuje do ogrzania domu energię pobieraną z powietrza.

Decydując się na wybór, jakim jest pompa ciepła, należy również zwrócić uwagę na następujące parametry: 

 • wydajność grzewczą;

 • efektywność;

 • żywotność;

 • poziom hałasu;

 • wielkość urządzenia;

 • zasady konserwacji i optymalizacji pompy ciepła.

Zasada działania

Pompa ciepła pozyskuje energię potrzebną do wyprodukowania ciepła, pozyskując ją wprost ze środowiska. Następuje to w procesie uzyskania energii, jej transformacji, transportu aż do przekazania ciepła poprzez instalację grzewczą do pomieszczeń w domu.

Przeczytaj również: Pompa ciepła − jak działa i jak wygląda montaż pompy ciepła?

Koszt

Ceny pomp ciepła zaczynają się już od 20 000 zł za 6 kW do blisko 35 000 zł za pompę o mocy 12 kW.

pompa-ciepla-czy-kociol-elektrycznypompa-ciepla-czy-kociol-elektrycznypompa-ciepla-czy-kociol-elektrycznypompa-ciepla-czy-kociol-elektryczny

Zalety

Pompa ciepła to rozwiązanie zyskujące na popularności. Oprócz ekologii w działaniu można wskazać szereg innych zalet, którymi się charakteryzuje. Należą m.in. do nich:

 • bezobsługowość urządzenia;

 • prostota montażu;

 • niskie koszty eksploatacji;

 • bezpieczeństwo korzystania – pompa ciepła nie stwarza zagrożenia wybuchem i pożarem;

 • nie ma konieczności przechowywania paliwa jak w przypadku kotłów gazowych, olejowych czy pieców na węgiel, czy drewno;

 • urządzenie może być wolnostojące na zewnątrz bądź użytkowane w dowolnym pomieszczeniu gospodarczym;

 • niewielkie gabaryty;

 • żywotność określana na około 30 lat.

Sprawdź także: Kocioł grzewczy – z pompą ciepła czy bez?

Kocioł elektryczny – zasada działania, koszt, zalety

Zasada działania

Kocioł elektryczny to urządzenie grzewcze, które pobiera energię elektryczną w celu nagrzania grzałki zamontowanej w jego wnętrzu. Grzałka ta przekazuje ciepło do instalacji grzewczej, następnie ogrzewając cały dom. Dla wydajności kotła elektrycznego ważna jest przede wszystkim nowoczesna instalacja – ta szybciej się nagrzewa oraz lepiej oddaje pozyskane ciepło. Kocioł elektryczny jednak generuje dosyć wysokie koszty, szczególnie w zestawieniu z rosnącymi, w ostatnim czasie cenami energii elektrycznej.

Koszt

Kocioł elektryczny to urządzenie, którego koszt zakupu szacuje się w okolicach 3500 zł.

Zalety

Kocioł elektryczny to także ekologiczne i proste w obsłudze rozwiązanie na ogrzanie Twojego domu. Kotły zasilane energią elektryczną nie produkują bezpośrednich zanieczyszczeń. Są zatem bezpieczniejsze dla środowiska niż kotły spalające paliwa stałe. Budując nowy dom, w którym planujesz ogrzewanie kotłem elektrycznym, nie musisz wyposażać go w komin. Nie musisz również dysponować dodatkowym miejscem na przechowywanie opału. Zatem jest to rozwiązanie, które możesz uczynić jedynym źródłem ogrzewania domu, jak i również wykorzystać je jako źródło dodatkowe – na przykład do ogrzewania podłogowego. Zaletą tego rozwiązania są także niewielkie gabaryty urządzenia. Kocioł elektryczny zajmuje tyle miejsca, ile średniej wielkości lodówka. Powiesisz go na ścianie w pomieszczeniu gospodarczym, w którym znajdziesz także miejsce na inne sprzęty gospodarstwa domowego – np. pralkę.

Zainspiruj się: Czy ogrzewanie podłogowe jest zdrowe? Odpowiadamy!

pompa-ciepla-czy-kociol-elektrycznypompa-ciepla-czy-kociol-elektrycznypompa-ciepla-czy-kociol-elektrycznypompa-ciepla-czy-kociol-elektryczny

Pompa ciepła czy kocioł elektryczny? Co bardziej się opłaca?

W zależności od tego, na czym najbardziej Ci zależy, zapewne nadal stoisz przed podjęciem decyzji – pompa ciepła czy kocioł elektryczny? 

Znając swoje preferencje oraz podstawy wiedzy na temat ich działania musisz zastanowić się, które z tych obu urządzeń lepiej oddaje specyfikę Twoich potrzeb – kocioł elektryczny czy pompa ciepła. Pompa ciepła, na tę chwilę to najbardziej ekologiczne rozwiązanie ogrzewania domu. Jednak nie będzie ona odpowiednia do każdego typu nieruchomości. Jeśli dom jest słabo ocieplony, praca pompy ciepła będzie nieefektywna. Jest to jednak najdroższa spośród dostępnych inwestycji grzewczych i jedno z multifunkcyjnych urządzeń, które sprawdzą się zarówno w ogrzewaniu domu, jak i w podgrzewaniu wody użytkowej. Pompa ciepła to bardzo złożone urządzenie, które może ulec awarii.  Uciążliwy może być również hałas wytwarzany podczas jej pracy. Do jej zainstalowania konieczna jest także modernizacja instalacji grzewczej w całym domu – ogrzewania podłogowego oraz wykorzystanie odpowiednich grzejników

Praca kotła elektrycznego uzależniona jest od ciągłych dostaw prądu – w przypadku jego braku nie ogrzejesz domu. Do tego zużywa o wiele więcej energii elektrycznej niż pompa ciepła. Pod tym względem jest to rozwiązanie dedykowane wyłącznie do małych przestrzeni oraz niewielkich domków z dobrą izolacją. Tego typu nieruchomości mają obniżone zapotrzebowanie na energię cieplną. Nie poleca się jednak stosowania tego rozwiązania do budynków starszego typu. Są często niedocieplone, przez co ogrzanie ich za pomocą kotła elektrycznego będzie bardzo trudne, a dodatkowo kosztochłonne. Ponadto kocioł służy do ogrzania domu, więc jeśli ma spełniać funkcję podgrzewania wody użytkowej, należy pomyśleć o instalacji kotła dwufunkcyjnego ze wbudowanym zasobnikiem na C.W.U.

W obu przypadkach warto rozważyć także inwestycję w instalację fotowoltaiczną. Pozwoli ona na zlikwidowanie lub znaczne obniżenie kosztów utrzymania każdego z wybranych wariantów. 

Jeśli nadal się wahasz w wyborze, który skupia się na pytaniu, czy piec elektryczny, czy pompa ciepła sprawdź naszą ofertę na castorama.pl i wybierz najlepsze rozwiązanie dla Ciebie i swojego domu! 

 

Data publikacji: 04.11.2022

Data aktualizacji: 04.11.2022