Ogrzewanie sufitowe — zastosowanie, wady i zalety

Ogrzewanie sufitowe to rozwiązanie, które dopiero co zyskuje na popularności. Warto zwrócić na nie uwagę, gdyż zalety wynikające z wykorzystania takiej instalacji mogą zapewnić nam nie tylko komfort cieplny, ale także przyczynić się do oszczędności. Z niniejszego artykułu dowiesz się, dlaczego warto mieć u siebie ogrzewanie sufitowe — oto zestawienie zalet i wad tego rozwiązania.

sufit

Przejdź do następnych akapitów:

Ogrzewanie sufitowe – definicja oraz cechy charakterystyczne

Ogrzewanie sufitowe to rodzaj ogrzewania płaszczyznowego, niskotemperaturowego, do którego należy także chętnie wykorzystywane ogrzewanie podłogowe. Choć w obu przypadkach można zastosować podobne materiały, to te dwa systemy mają różne właściwości. Ogrzewanie sufitowe może przyjąć formę foliowych mat zasilanych energią elektryczną, bądź systemu rur połączonego z pompą ciepła czy kotłem kondensacyjnym (ogrzewanie wodne). Montaż tego typu systemu można wykonać zarówno w technologii suchej – wtedy poszczególne elementy mocowane są, w suficie podwieszanym – jak i w technologii mokrej – tutaj instalacja umieszczana jest w warstwie tynku lub w stropie. W przypadku niektórych rozwiązań możliwa jest także współpraca systemu z odnawialnymi źródłami energii.

Możemy wyróżnić kilka rodzajów tego typu ogrzewania, spośród których najpopularniejsze są systemy: elektryczny, powietrzny i wodny. W przypadku pierwszego wykorzystywane są  zasilane prądem elektrycznym maty grzewcze, w przypadku drugiego rodzaju — za ciepło odpowiada system wentylacji. Natomiast ogrzewanie sufitowe wodne to układy rurek połączonych z pompą ciepła lub kotłem. Warto wiedzieć, że ten system nie działa na zasadzie konwekcji. Ciekawym rozwiązaniem jest również ogrzewanie sufitowe na podczerwień. Jak działa? Promiennik podczerwieni sufitowy w postaci podwieszonego pod sufitem panelu emituje odczuwalne fale ciepła, które dają podobne odczucia do promieni słonecznych. 

Przeczytaj również: Ogrzewanie na podczerwień – jak to działa?

sufit

Jak działa ogrzewanie sufitowe?

Choć ogrzewanie sufitowe działa podobnie do ogrzewania podłogowego, to podstawowa różnica pomiędzy tymi rodzajami ogrzewania polega na umiejscowieniu elementów należących do systemu grzewczego. Jak sama nazwa wskazuje, w przypadku ogrzewania sufitowego elementy tego systemu umiejscowione są na suficie, pod stropem kondygnacji znajdującej się nad ogrzewanym pomieszczeniem lub pod połaciami dachowymi. Grzejnik sufitowy należy układać tak, by znalazł się on w warstwach kondygnacji lub w ścianach zewnętrznych od strony ogrzewanego pomieszczenia.

Przy wyborze tego typu rozwiązania i jego implementacji należy jednak pamiętać, że powierzchnia podłogi czy ścian lub sufitu nie może mieć zbyt wysokiej temperatury. Wysoka temperatura może bowiem niekorzystnie wpływać na warstwy wykończeniowe. Nie można również dopuścić do tego, by osoby korzystające z danej powierzchni (jaką jest ogrzewana podłoga, czy w tym wypadku — sufit) poparzyły się. Dlatego charakterystyczne dla tego systemu jest to, że wymagana moc cieplna, a tym samym temperatura zostaje uzyskana dzięki dużej powierzchni grzewczej o stosunkowo niskiej temperaturze. 

Jakie jest zastosowanie ogrzewania sufitowego?

Ogrzewanie sufitowe doskonale sprawdzi się zarówno w domach, jak i w przestrzeniach komercyjnych. Bardzo chętnie instaluje się je w domach o nowoczesnej aranżacji, gdzie elementy instalacji pozostają niewidoczne i doskonale wpasowują się w sam wystrój wnętrz. Jest to także doskonałe rozwiązanie dla domów, w których mieszkają alergicy. Eliminuje bowiem dodatkowe miejsca, na których osadza się kurz, a brak zjawiska konwekcji dodatkowo rozwiązuje problem unoszących się roztoczy. Jest to także rozwiązanie odpowiednie dla pomieszczeń o każdej konstrukcji i doskonale łączy się z systemami wykorzystującymi energię odnawialną. Ogrzewanie sufitowe możesz także zainstalować w każdym pomieszczeniu, niezależnie od jego przeznaczenia. Doskonale sprawdzi się na poddaszach, gdzie geometria wnętrz utrudnia montaż klasycznych grzejników. Ogrzewanie sufitowe opinie ma doskonałe — warto więc zainstalować je w swoim domu. 

sufit

Ogrzewanie sufitowe – jakie ma zalety?

Ogrzewanie sufitowe wykorzystywane jest w Skandynawii już od kilku dziesięcioleci. W tym chłodnym rejonie świata to rozwiązanie jak najbardziej się sprawdziło i jest powszechnie stosowane. Wynika to z wielu zalet, jakie można mu przypisać:

 • brak konieczności montowania grzejników – ogrzewanie sufitowe jest niewidoczne;

 • duża powierzchnia grzewcza, która nie jest zasłaniana żadnymi elementami wyposażenia, jak np. meble. Wpływa to z kolei na maksymalną emisję ciepła.

 • brak bezpośredniego kontaktu człowieka oraz przedmiotów z sufitem wpływa na dużą wydajność grzewczą;

 • ograniczone zjawisko konwekcji, które ogranicza ilość unoszącego się w powietrzu kurzu. Z tego względu ogrzewanie sufitowe jest przyjazne dla zdrowia i polecane alergikom;

 • brak wypływu na możliwość aranżacji pomieszczeń; 

 • promieniowanie cieplne z ogrzewania sufitowego ogrzewa elementy wyposażenia oraz części konstrukcyjne budynku, które – jeśli wykonane są z materiałów słabo przewodzących ciepło, np. z drewna – same zaczynają go oddawać do otoczenia;

 • temperaturę, którą osiągnął sufit po nagrzaniu do określonej wartości, można zmniejszyć o 1-3 stopni Celsjusza, co nie wpłynie na uczucie komfortu cieplnego. Pamiętajmy, że obniżenie temperatury o 1 stopień redukuje koszty ogrzewania o 5%;

 • równomierny rozkład ciepła w pionie – pomiędzy sufitem a podłogą;

 • niektóre systemy ogrzewania sufitowego, np. foliowy, nie wymagają serwisów eksploatacyjnych i są niemal bezobsługowe;

 • łatwa możliwość regulacji temperatury i dostosowanie jej do pory dnia;

 • w lecie wodne ogrzewanie sufitowe można wykorzystać do chłodzenia pomieszczeń;

 • jest idealnym rozwiązaniem na poddaszach o skośnych sufitach i niskiej ścianie kolankowej.

Zobacz także: Grzejnik stalowy czy aluminiowy – jaki wybrać? Podpowiadamy

Wady ogrzewania sufitowego

Ogrzewanie sufitowe nie jest jednak wolne od wad. Wśród nich wymienić należy:

 • ograniczone zjawisko konwekcji – ciepłe powietrze nie opada w dół;

 • ogrzewanie sufitowe, dla osiągnięcia tej samej wydajności co ogrzewanie podłogowe, wymaga ustawienia wyższej temperatury;

 • możliwość odczuwania dyskomfortu związanego z napływem ciepła od góry;

 • niezbędne jest zachowywanie temperatury sufitu odpowiedniej do wysokości danego pomieszczenia, np. w pomieszczeniu o wysokości 3 m, maksymalna temperatura nie powinna przekraczać 35 stopni Celsjusza.